Aftowe zapalenie gardła: co to jest i jak je leczyć?

Aftowe zapalenie gardła: co to jest i jak je leczyć?

Aftowe zapalenie jamy ustnej, czyli inaczej aftoza, jest powszechnym schorzeniem. Afty to małe, bolesne owrzodzenia, które czasem zanikają, a czasem występują przewlekle. Jakie są przyczyny aftowego zapalenia gardła? Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

Co to jest aftowe zapalenie gardła?

Jest to stan, który charakteryzuje się występowaniem w jamie ustnej i gardle aft, czyli owrzodzeń plamkowo-grudkowych. Spowodowane jest to atakiem wirusa. Nie jest to groźna choroba, chociaż bywa nieprzyjemna. Afty są okrągłe lub owalne, otoczone czerwoną, zapalną obwódką, a w ich centrum występuje żółtawy lub biały nalot. Czasami aftozie towarzyszy gorączka. Rozróżnia się afty małe i duże.

Afty w gardle – przyczyny

Do głównych przyczyn aftowego zapalenia gardła należy:

  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
  • choroby zębów np. nieleczona próchnica,
  • alergie pokarmowe,
  • nieprawidłowo dobrana proteza.

Czasami na występowanie aftozy wpływa też przyjmowanie różnych leków, niedobór witamin oraz składników mineralnych, np. żelaza, kwasu foliowego, zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne.

Innym czynnikiem, który prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej, jest palenie papierosów. Musisz także uważać przy szczotkowaniu, ponieważ afty mogą się pojawić po zranieniu błony śluzowej szczoteczką do zębów.

Aftowe zapalenie gardła – objawy

W początkowym stadium pojawiają się wcześniej wspomniane afty, które po ok 1-2 dniach pokrywają się białym nalotem. Towarzyszą temu ból, ślinotok i problemy z połykaniem. Lekarz może wybadać powiększone węzły chłonne, a czasami zdarza się podwyższona temperatura. Małe afty powinny wygoić się już po około tygodniu, a po ich wystąpieniu nie pozostaje ślad.

Kiedy do lekarza?

Jeśli afty są małe i pojawiają się sporadycznie, nie jest konieczna konsultacja lekarska. Jeśli jednak są one większych rozmiarów, a zapalenie gardła wciąż nawraca, koniecznie udaj się do dentysty lub laryngologa.

Specjalista zada Ci kilka pytań dotyczących stylu życia, żywienia i nawyków, które pozwolą postawić diagnozę. Obejrzy zmiany przy pomocy szpatułki. Czasami wykonuje się wymaz, który pozwoli ustalić, czy w jamie ustnej znajdują się niepożądane bakterie.

Czy od afty może boleć gardło?

Ból przy aftach jest całkowicie normalny. Występują nieprzyjemne odczucia w gardle takie jak pieczenie, kłucie, swędzenie, a ból bywa nieproporcjonalnie duży do wielkości zmiany. Dyskomfort zwiększa się niestety podczas jedzenia, co powoduje dodatkowe problemy z połykaniem.

Leczenie aftowego zapalenia gardła

Przed rozpoczęciem leczenia wyeliminuj czynniki drażniące, które mogą się przyczyniać do powstawania aft. Idź do stomatologa, który sprawdzi, czy przyczyna problemu nie tkwi w ostrych brzegach zębów, nieprawidłowych protezach, kamieniu nazębnym lub aparacie ortodontycznym.

Podczas leczenia zrezygnuj w kwaśnych pokarmów i napojów. Nie jedz także potraw ostrych. Unikaj cytrusów i czekolady. W przypadku uporczywego bólu, przyjmuj środki przeciwbólowe.

W aptece kup płyn, który przyspiesza gojenie aft i łagodzi dolegliwości (np. Anaftin). Możesz również stosować Argentin T spray lub Dentosept fast, które mają właściwości przeciwwirusowe. Jeśli okaże się to konieczne, lekarz przepisze Ci antybiotyk.

Jak uchronić się przed aftowym zapaleniem gardła?

Przede wszystkim dbaj o higienę osobistą, myj ręce przed posiłkiem, dokładnie myj owoce i warzywa, szczotkuj zęby po każdym posiłku, a także regularnie odwiedzaj dentystę. Zwracaj uwagę na to, co jesz, unikaj ostro przyprawionych i zbyt gorących potraw. Stosuj dietę bogatą w witamin A, B, C i kwas foliowy.