Anemia a okres – w jaki sposób się łączą?

Anemia a okres – w jaki sposób się łączą?

U niektórych miesiączka przechodzi niezauważenie, ale nawet, jeśli przechodzisz ją bezboleśnie, jest to czas, kiedy należy zwolnić i pomyśleć o sobie. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy jej charakterystyczny ból. Na szczęście po kilku dniach wszystko wraca do normy. A co, jeśli słabe samopoczucie utrzymuje się dniami i tygodniami po okresie? Możesz mieć anemię.

Anemia a miesiączka

Co miesiąc razem z krwią tracisz pewną ilość żelaza, które tworzy hemoglobinę. Zwykle jest to tak znikoma ilość, że organizm jest w stanie ją szybko odbudować, a Ty zachowujesz pełnię sił. Jeśli tracisz podczas okresu zbyt dużo krwi lub Twój organizm nie nadąża z wyprodukowaniem nowej, to znak, że możesz mieć anemię.

Sprawdź, czy przy okazji miesiączki pojawiają się u Ciebie dodatkowe, następujące objawy:

  • osłabienie i łatwe męczenie się,
  • spadek koncentracji i uwagi,
  • bóle i zawroty głowy,
  • szybkie bicie serca i duszność,
  • bladość skóry i śluzówek.

Jeśli tak, warto wykonać podstawowe badanie krwi – morfologię.

Czy wiesz… co to jest anemia?

Anemią (inaczej niedokrwistością) nazywamy inaczej obniżenie ilości hemoglobiny we krwi. Hemoglobina jest cząsteczką, która transportuje tlen do tkanek. Gdy jej wartość spada poniżej 12g/dl możemy mówić o łagodnej postaci anemii.

Obfite miesiączki a anemia

Twój okres trwa ponad 5-7 dni i zużywasz ponad 5-6 podpasek dziennie? Jeśli tak, oznacza to, że masz nadmiernie obfite miesiączki. Ten problem dotyczy głównie dojrzewających nastoletnich dziewczyn, kobiet tuż przed menopauzą oraz chorujących na endometriozę.

Chociaż obfity okres może tłumaczyć anemię, sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny. Po pomoc udaj się do ginekologa. Przydatne mogą być: badanie ginekologiczne wziernikiem, USG przezpochwowe, histeroskopia oraz oznaczenie poziomu hormonów (FSH, LH, estrogenu i progesteronu). W przypadku zaburzeń hormonalnych lekarz może Ci zalecić doustne leki antykoncepcyjne. Hormonalna terapia zastępcza to rozwiązanie dla kobiet przechodzących menopauzę.

Przed rozpoczęciem HTZ specjalista zbada, czy przyczyną nadmiernych krwawień nie jest proces nowotworowy. Jeśli okaże się, że przyczyną obfitych miesiączek są mięśniaki macicy, możesz je usunąć chirurgicznie lub sięgnąć po wspomniane wcześniej leki hormonalne.

Nie lekceważ anemii

Niedokrwistość to poważny objaw. Jej przyczyn można szukać także poza Twoim układam rozrodczym.
Na podstawie wywiadu lekarz może Ci zalecić wykonanie:

  • gastroskopii (stan zapalny śluzówki utrudnia wchłanianie żelaza, a wrzody żołądka mogą powodować systematyczną utratę krwi),
  • testu na krew utajoną w kale,
  • kolonoskopii (trzeba wykluczyć krwawienie z polipa lub guza w jelicie grubym).

Jeśli zauważysz świeżą krew w kale lub jego czarne zabarwienie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Dobra dieta to podstawa

Jeśli wykluczyłaś już z lekarzem poważne przyczyny anemii, zadbaj o dietę bogatą w żelazo. Resztę zrobi Twój organizm. Oto 4 żelazne zasady:

1. Mięso i podroby

Jedz chude czerwone mięso, wątróbkę i chude wędliny. Żelazo z mięsa jest najlepiej przyswajalne.

2. Produkty zbożowe, suszone owoce i warzywa

Dobrym źródłem żelaza są też płatki zbożowe, suszone owoce, bób, fasola i warzywa o zielonych liściach, np. szpinak, kapusta i jarmuż.

3. Witamina C – zgrany duet z żelazem

Jedz dużo warzyw i owoców z wysoką zawartością wit. C. Wśród nich są np. czarna porzeczka, sok pomarańczowy, natka pietruszki i czerwona papryka. Witamina C pomaga przyswajać żelazo, zawarte w jajach i produktach roślinnych.

4. Mniej kawy i herbaty

Ograniczaj te używki – hamują one wchłanianie żelaza. Jeśli nie możesz z nich zrezygnować nie łącz ich bezpośrednio z posiłkami.

Co z suplementacją żelaza?

Czasami sama dieta nie wystarczy. Lekarz może przepisać Ci tabletki z żelazem (zwykle w dawce 120 mg na dzień). Przyjmuj je najlepiej 30-60 minut przed śniadaniem i popijaj niegazowaną wodą. Uzupełnianie poziomu żelaza w ten sposób trwa dość długo, ale jest skuteczne. Żeby Twój organizm odbudował zapasy tego pierwiastka, suplementuj go jeszcze przez 3 miesiące od momentu, gdy poziom hemoglobiny wróci do normy.