Ból brzucha bólowi brzucha nierówny! Jak go poprawnie zdiagnozować?

Ból brzucha bólowi brzucha nierówny! Jak go poprawnie zdiagnozować?

Niektórym z nas towarzyszy w czasie stresu albo po zjedzeniu pewnych potraw. Funkcjonujemy wtedy gorzej, ale można to jakoś znieść. Czasem jednak czujemy się znacznie gorzej. Czy miałeś kiedyś tak silny ból brzucha, że zacząłeś się zastanawiać, czy nie pójść do lekarza? Wszystko zależy od charakteru bólu i jego lokalizacji.

Ból brzucha: sprawa dla wielu specjalistów

Twój brzuch to wspaniała i złożona konstrukcja. Zawiera w sobie narządy wielu układów:

  • pokarmowego,
  • moczowego,
  • limfatycznego,
  • krążenia,
  • hormonalnego,
  • nerwowego.

Czy wspólne siły lekarza rodzinnego, internisty, chirurga, gastrologa, urologa i endokrynologa wystarczą? Może się okazać, że ich pomoc nie będzie skuteczna. Jeśli to np. ból brzucha na tle nerwowym, może się okazać, że odpowiednią diagnozę i leczenie zaproponuje Ci dopiero psychiatra.

Młode i dojrzałe kobiety lekarze poproszą o wykonanie testu ciążowego. Gdy jego wynik okaże się pozytywny, skonsultuje Cię też ginekolog.

Tępy ból brzucha – co jadłeś?

Wakacje to czas przyjemności. Jedną z nich bez wątpienia jest… jedzenie. Pewnie myślisz, że możesz sobie w końcu pozwolić na pyszną golonkę z kapustą i frytkami. Do tego szklanka coli lub kufel zimnego piwa.

Taka dieta z pewnością jest dla Ciebie przyjemna. Niestety, do czasu. Ból brzucha po jedzeniu często wynika z braku umiaru w jedzeniu. Duża ilość pokarmu i  gazów trawiennych rozpychają ścianę jelit, powodując ból brzucha. Wzdęcia nie są niczym groźnym, więc łatwo sobie z nimi poradzisz. Możesz zażyć kapsułkę preparatu z simetykonem. Na przyszłość pamiętaj o unikaniu dużych ilości ciężkostrawnych pokarmów, takich jak fasola, kapusta czy cebula.

Ciężkie dni w miesiącu

Skurczowy ból w dole brzucha towarzyszy wielu kobietom w czasie krwawień miesięcznych. Wiedzą one doskonale, jak skutecznie potrafi pokrzyżować wszelkie plany. W typowych przypadkach wystarczy leczenie objawowe. Co na ból brzucha przed okresem? Polecam połączenie leku przeciwbólowego (400 mg ibuprofenu) z lekiem rozluźniającym mięśnie gładkie (40 mg drotaweryny).

Ostry ból brzucha – Twój organizm woła o pomoc

Ból to nie tylko nieprzyjemne doznanie. To także sygnał ostrzegawczy. Silny ból brzucha, który wystąpił nagle (w przeciągu kilku godzin) to właśnie taki sygnał. Z diagnozą nie wolno zwlekać.

Na koniec mam dla Ciebie 4 typowe przypadki, w których nagły ból brzucha wymaga udania się na SOR:

  1. Jesteś zdrowy i młody. Najpierw zaczynasz czuć ból brzucha w okolicy pępka. Brzuch robi się twardy, masz nudności. Dolegliwości się nasilają, mija kilka godzin, a Ty lokalizujesz ból brzucha po prawej stronie na dole. To objawy zapalenia wyrostka robaczkowego. Możesz potrzebować pilnej operacji.
  2. Jesteś raczej po 40-tce i zjadłeś duży tłusty posiłek. Czujesz kłujący ból brzucha pod żebrami po prawej stronie, który promieniuje do prawego barku. To napad kamicy żółciowej. Trzeba będzie rozważyć usunięcie pęcherzyka żółciowego.
  3. Nadużywasz alkoholu od dłuższego czasu albo wypiłeś ostatnio bardzo dużo? Jeśli ból brzucha po lewej stronie dodatkowo opasuje Twój korpus, możesz mieć przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki. Leczenie w szpitalu to konieczność.
  4. Jesteś osoba starszą i czujesz ból z lewej strony brzucha, poniżej pępka. Masz uczucie przepełniania jelit i ucisku. Gdy objawy ustąpią warto zrobić kolonoskopię. Jeśli potwierdzi ona obecność uchyłków w jelicie grubym, czeka Cię przede wszystkim zmiana diety na bogatą w błonnik.