Ból brzucha u dziecka — jak go ukoić?

Ból brzucha u dziecka — jak go ukoić?

Ból brzucha u dziecka może być wynikiem zwykłego przejedzenia, jednak przyczyny bywają też znacznie bardziej zaskakujące. Co najczęściej go powoduje? O czym świadczy konkretne umiejscowienie bólu? Czy ból zawsze jest powodem do niepokoju? Dowiedz się, kiedy udać się z dzieckiem do lekarza.

Ból brzucha u dziecka: wina nieodpowiedniej diety?

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha u dziecka jest zła dieta, która prowadzi do niestrawności lub zatrucia pokarmowego. Powinieneś starannie kontrolować jadłospis malucha. Postaraj się wyeliminować z jego menu ciężkostrawne potrawy i nadmiar łakoci. Jeśli maluch nabawi się już niestrawności, pamiętaj żeby podawać mu dużo płynów. Ulgę może przynieść delikatny masaż brzuszka.

Jeżeli bólowi brzucha towarzyszą inne objawy np. wymioty czy biegunka, konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko odwodnienia. Zawsze również należy poznać przyczynę bólu, aby w odpowiedni sposób ją leczyć.

Gdy dziecko boli brzuch: kolka niemowlęca

W pierwszych miesiącach życia częstą przyczyną bólu brzucha jest kolka, czyli bolesny skurcz jelit. Powodem może być łapczywe jedzenie, któremu towarzyszy połykanie powietrza. Najczęstsza przyczyna kolki jest jednak dużo bardziej prozaiczna. Układ pokarmowy małego dziecka nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały i musi minąć trochę czasu, by w pełni przyzwyczaił się do pokarmów.

Po czym poznasz atak kolki? Może trwać do kilku godzin, najczęściej pojawia się popołudniu lub wieczorem. Dziecko płacze, robi się czerwone i podkurcza nóżki. Jeśli ten problem dotyczy Twojego malucha, koniecznie wykonuj masaż brzuszka i ciepłe okłady. Pomocne będą też się herbatki z kopru, melisy lub mięty.

Jeśli masz wątpliwość, czy to na pewno kolka, warto rozważyć inne możliwe powody bólu brzucha u niemowlęcia. Być może dziecko cierpi na nietolerancję pokarmowa lub jest zestresowane.

Bóle brzucha u dzieci a alergie pokarmowe

Jedną z przyczyn przewlekłych bólów brzucha u dziecka mogą być alergie pokarmowe, czyli nietolerancja jakiegoś składnika pokarmowego. Do najczęstszych alergenów należą orzechy, cytrusy, mleko krowie, soja, ryby oraz jaja. Dodatkowymi objawami wskazującymi na alergię mogą być katar, kaszel i wysypka. Jeśli lekarz stwierdzi alergię na określone pokarmy, po prostu wyeliminuj je z diety dziecka. Ten krok wystarczy, aby przynieść mu ulgę w dolegliwościach.

Ból brzucha u dzieci a zapalenie wyrostka

Zapalenie wyrostka to częsta przyczyna nagłego ataku bólu brzucha u dziecka. Możesz rozpoznać je po umiejscowieniu bólu: początkowo sytuuje się on wokół pępka, a następnie promieniuje w dół i w prawą stronę. Dziecko może również wymiotować.

Jeśli podejrzewasz wyrostek, jak najszybciej zabierz malucha do szpitala. Pamiętaj, że zapalenie wyrostka to stan, który bezpośrednio zagraża zdrowiu dziecka, a zbyt późna reakcja może być przyczyną powikłań. Jeśli diagnoza się potwierdzi, jedyną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie wyrostka.

Jakie są inne przyczyny bólu brzucha u dziecka?

Do innych przyczyn bólu brzucha należą np. infekcja z towarzyszącą gorączką lub bólem gardła, infekcje dróg moczowych, a nawet zapalenie ucha środkowego. Możliwym powodem jest także zakażenie pasożytami, które powodują ból po jedzeniu, żółtawe stolce, spadek wagi i stan podgorączkowy.

Czasem przyczyna bywa jednak bardzo prosta – u kilkulatka ból brzucha nie musi oznaczać dolegliwości układu pokarmowego. Np. po długotrwałym biegu lub wysiłku fizycznym dziecko może odczuwać bóle mięśni brzucha, które nie są niczym groźnym i z reguły szybko ustępują.

Prośba o Twoją uwagę

Twoje dziecko wygląda na zdrowe, a dokuczają mu bóle brzucha? Dzieciom zdarzają się bóle, które nie mają podłoża w zatruciu ani innych medycznych dolegliwościach. Mogą one być spowodowane stresem, napiętą sytuacją w domu, a także strachem przed przedszkolem lub szkołą. W takich przypadkach poświęć dziecku więcej czasu i uwagi.

Przytulaj je często, rozmawiaj, zabieraj w ciekawe miejsca, czytaj książki. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, pomyśl nad zaprowadzeniem malucha do psychologa dziecięcego.

Ból brzucha u dziecka: kiedy do lekarza?

Jeżeli wszystkie domowe sposoby okażą się nieskuteczne, a do bólów brzucha dołączą inne  niepokojące objawy np. wymioty lub biegunka, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza. Pediatra zbada brzuszek i zleci odpowiednie badania. Wyniki dadzą odpowiedź, czy problem leży w zdrowiu dziecka, czy należy zadbać o zmianę diety i stylu życia.