Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – czy to zapalenie wyrostka robaczkowego?

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – czy to zapalenie wyrostka robaczkowego?

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka może zaniepokoić rodzica, w szczególności kiedy ma charakter nawracający. Może on być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, jednak istnieją również inne przyczyny. Co jeszcze może oznaczać ból wokół pępka? Jak leczyć zapalenie wyrostka i czy konieczna jest operacja?

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – jakie są przyczyny?

Małe dzieci nie zawsze potrafią nam opisać, w którym miejscu dokładnie odczuwają ból. Często przy bolącym brzuszku wskazują okolice pępka, przez co  trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Przyczyn dyskomfortu może być wiele. Czasami organizm poprzez ból brzucha daje znać o takich chorobach jak zapalenie gardła, zapalenie ucha czy o problemach z trawieniem.

Jeśli ból nasila się w określonych okolicznościach, np. przed wyjściem do szkoły, może to oznaczać podłoże stresowe. Warto, żebyś zastanowił się wtedy nad zabraniem swojej pociechy do psychologa dziecięcego.

Ból w okolicy pępka a zapalenie wyrostka robaczkowego

Dość częstą przyczyną bólu brzucha u dzieci jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Początkowo ból doskwiera w okolicy pępka, później może promieniować do prawego dołu biodrowego. Dziecko może gorączkować, stracić apetyt, wymiotować itp. Objawom tym towarzyszyć mogą problemy z wypróżnianiem i zatrzymaniem gazów. Jeśli ostry ból u dziecka występuje dłużej niż 4 godziny, zawiadom pogotowie.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – co dalej?

Lekarz wykona odpowiednie badania. Przy ostrym stanie zapalnym ból zaostrza się przy odrywaniu ucisku dłoni na brzuch bardziej, niż przy samym ucisku. Dolegliwość narasta również przy podniesieniu jednej nogi do góry. Jeśli badania wykażą, że problemem jest wyrostek, konieczna okaże się operacja.

Ból wokół pępka a  przeziębienie

Ból brzucha w okolicy pępka może towarzyszyć Twojemu dziecku również w przeziębieniu i infekcjach. Ma on wówczas charakter kolkowy. Możesz stosować leki rozkurczowe i przeciwbólowe dla dzieci.

Jeśli zaobserwowałeś, że ból u dziecka nasila się po posiłkach, może to oznaczać zarażenie pasożytem. Dziecko może oddawać wówczas żółtawe stolce o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu, tracić na wadze i mieć stan podgorączkowy. Koniecznie udaj się z pociechą do lekarza, który zleci badania laboratoryjne i podejmie odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Ból brzucha a alergia pokarmowa u dzieci

Jeśli ból pojawia się po jedzeniu, jest kurczowy, przypomina kolkę, a towarzyszą temu wymioty lub biegunka, możesz brać pod uwagę, że Twoje dziecko ma alergię pokarmową i nie toleruje jakiś produktów spożywczych. Jeśli podejrzewasz, co jest źródłem dolegliwości, wyeliminuj to z diety pociechy.

Dziecko boli brzuch – co robić?

Lekarz musi wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników i ewentualności. Zatem ważne jest, abyś przed wizytą u specjalisty dokładnie obserwował swoje dziecko.  Oto pytania, nad którymi warto się zastanowić – z pewnością zada je lekarz, zanim postawi diagnozę.

  • Jak często dziecko skarży się na ból brzucha?
  • Jaki jest charakter bólu?
  • Czy dziecko cierpi na alergie pokarmowe?
  • Czy ból występuje po posiłkach, rano, czy wieczorem?
  • Czy ból jest tak silny, że budzi dziecko w nocy?
  • Czy dziecko jest później w stanie zasnąć?
  • Jak długo trwa ból wokół pępka i czy sam mija?
  • Czy dziecko wypróżnia się prawidłowo?
  • Czy w kale występuje krew?

Bóle brzucha u dzieci mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Do wcześniej wspomnianych można dodać zakażenie układu moczowego lub celiakię (nietolerancję glutenu). Czasem powodem jest zwykłe zatrucie pokarmowe, które także może dać się we znaki. Dziecko jest wówczas osłabione, ma torsje, czasami również gorączkę i dreszcze. Pamiętaj, by podawać mu wtedy dużo wody. Jeśli ból brzucha wokół pępka nadal trwa i ciężko Ci samemu odnaleźć przyczynę, jak najszybciej udaj się do pediatry.