Ból gardła od klimatyzacji? Sprawdź, jak uniknąć podrażnień

Ból gardła od klimatyzacji? Sprawdź, jak uniknąć podrażnień

Nareszcie przyszło lato, jednak zauważyłeś u siebie ból gardła, kaszel, chrypkę lub kaszel? A może odczuwasz objawy w pracy, a po wyjściu z niej lub podczas urlopu znikają? Może to być spowodowane działaniem klimatyzacji. Radzimy, jak nawilżyć podrażnione gardło i radzić sobie z bólem gardła wywołanym przez nawiew.

Ból gardła po klimatyzacji

Gdy panują upały, klimatyzacja daje duży komfort. Możesz spotkać się z nią wszędzie – w samochodzie, w domu, w biurze, sklepach, czy w komunikacji miejskiej. W okresie, kiedy chłodne powietrze jest nam potrzebne najbardziej, może ono być powodem przeziębienia, a nawet anginy.

Czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Klimatyzacja sama w sobie nie powoduje chorób. Problem pojawia się, gdy nie jest czyszczona. Wtedy w jej wnętrzu namnażają się bakterie i grzyby, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i powodować różne choroby. Dlatego tak ważne jest jej czyszczenie i wymiana filtrów – przynajmniej raz do roku. Dodatkowo w budynkach wyposażonych w nawiew przeważa suche powietrze o niskiej wilgotności, które podrażnia błonę śluzową gardła.

Wpływ klimatyzacji na Twoje zdrowie

Stale oddziaływający na Ciebie nawiew może wpływać na Twoje zdrowie. Pojawia się ból gardła po klimatyzacji, ale oprócz niego może też dokuczać Ci drapanie w gardle, chrypka, problemy z wysuszeniem śluzówki, zapalenie zatok oraz zespół suchego oka, który doskwiera w szczególności osobom noszącym szkła kontaktowe. Ból gardła od klimatyzacji jest bardzo powszechny. Mogą mu towarzyszyć objawy przeziębienia, w szczególności, jeśli narażasz się na duże zmiany temperatur.

Ból zatok od klimatyzacji

Po przebywaniu w biurze lub samochodzie może dokuczać Ci nie tylko chore gardło od klimatyzacji ale również i zapalenie zatok. Stan zapalny wewnątrz zatok powoduje ich obrzęk, co ogranicza ich drożność i powoduje ból głowy lub uczucie ucisku w konkretnych rejonach. Ból zatok od klimatyzacji zwiększa się przy nacisku danego miejsca lub przy pochylaniu.

Jak uniknąć bólu gardła?

Ból gardła może przeszkadzać w mówieniu, jedzeniu czy nawet przełykaniu śliny (jeśli chwilowo nic nie możesz powiedzieć). Jeśli zastanawiasz się, jak się go ustrzec, poza czyszczeniem klimatyzacji przyda Ci się kilka innych sposobów. Pomogą Ci one odzyskać komfort.

Nawiew, ale nie przewiew

Jeśli ból gardła lub kaszel po klimatyzacji nie są Ci obce, nastawiaj swoją klimatyzację w taki sposób, by temperatura w pomieszczeniu nie różniła się znacznie od tej na zewnątrz. Jeśli nie masz takiej możliwości, bądź przygotowany i noś ze sobą zawsze cieplejsze okrycie lub chustę, które ocieplą szyję i ochronią ciało przed nadmiernym wychłodzeniem.

Dbaj o wilgotność powietrza

Optymalna wilgotność powietrza to około 40-60%. Jeśli wartość ta spada poniżej 40%, może to doprowadzić do przesuszenia Twoich błon śluzowych. Śluzówka nie pracuje wtedy prawidłowo, ponieważ przestaje być barierą dla bakterii i drobnoustrojów dostających się do organizmu.

Zainwestuj zatem w nawilżacz powietrza, który pomoże w utrzymaniu optymalnej wilgotności. Miej przy sobie zawsze butelkę wody. Picie nawilża śluzówkę i zapobiega odwodnieniu. Jeśli dokucza Ci pieczenie oczu, w aptece zaopatrz się w sztuczne łzy. Jest to bardzo kłopotliwe zwłaszcza podczas pracy przy komputerze, właściwe działanie jest więc niezbędne.

Co stosować na bolące gardło?

Zawsze miej pod ręką leki usuwające ból gardła i nawilżające śluzówkę, a także preparaty na chrypkę. Pomogą Ci np. środki z porostem islandzkim. Roślina wspiera pracę górnych dróg oddechowych oraz pomaga przy podrażnieniach błony śluzowej gardła i krtani. Zaopatrz się w aptece np. w tabletki do ssania Herbitussin Porost islandzki. Wygodnymi w stosowaniu środkami na te problemy są także leki w aerozolu np. Oritolin spray z olejem mineralnym, miodem i oliwą z oliwek, które powlekają gardło ochronną warstwą i nawilżają je, przywracając Ci komfort w bardzo krótkim czasie.

Chore gardło od klimatyzacji wymaga szczególnej troski – zwłaszcza, jeśli nie jest ona czyszczona regularnie. Nie zawsze możesz mieć na to wpływ, dlatego zadbaj przede wszystkim o swoje zdrowie. Kaszel po klimatyzacji i ból zatok mogą utrzymywać się długo, dlatego wybierz się do apteki i sięgnij po sprawdzone środki.