Ból gardła u niemowlaka – jak go rozpoznać i pokonać?

Ból gardła u niemowlaka – jak go rozpoznać i pokonać?

Niemowlę niestety nie powie nam co je boli i mu dolega. Obserwuj je uważnie, żeby jak najszybciej przynieść mu ulgę. Jak rozpoznać zapalenie gardła u niemowlaka? Jak je leczyć i czy wizyta u lekarza jest konieczna?

Ból gardła u niemowlaka – co go powoduje?

Najczęstszą przyczyną dyskomfortu w jamie ustnej maluszka są infekcje wirusowe. Nieco inaczej objawiają się te wywoływane przez bakterie. Poza tym winowajcami mogą być również grzyby (pleśniawki). Nasze niemowlę może nabawić się choroby w okresie ząbkowania, ponieważ akurat wtedy traci naturalną ochronę, którą otrzymywało z mlekiem matki.

Jak niemowlę daje znać, że boli je gardło?

Zapalenie gardła u dzieci jest powszechne. Maluszek sam da Ci znać, kiedy doskwiera mu ból. Oto, jak możesz rozpoznać u niego ból gardła:

 • brak apetytu,
 • płaczliwość,
 • rozdrażnienie,
 • krzywienie się przy przełykaniu,
 • wkładanie paluszków do buzi,
 • próby dotknięcia i podrapania się w szyję.

Nie są to charakterystyczne objawy, dlatego sam musisz zajrzeć do buzi dziecka. W tym celu umyj dokładnie ręce, rozchyl usta maluszka i zajrzyj do wnętrza. Jeśli błona śluzowa oraz migdałki są przekrwione i zaczerwienione, może to oznaczać wirusowe zapalenie gardła. Jest to lżejsza postać tego schorzenia, jednak wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła?

Objawy w tym przypadku są nieco inne. U dziecka chorego na bakteryjne zapalenie gardła zauważysz:

 • ciemną błonę śluzową o żywoczerwonym zabarwieniu,
 • migdałki z białym nalotem,
 • powiększone węzły chłonne,
 • podwyższona temperatura (ok. 39 st. C).

Jeśli te symptomy wystąpią u Twojego dziecka, udaj się do pediatry, który przepisze odpowiedni antybiotyk.

Dodatkowymi sygnałami, które mogą świadczyć o bólu gardła u niemowlaka są np. katar, zatkany nosek, kaszel, ślinotok lub łzawienie z oczu.

Ból gardła u niemowlaka – co robić?

Drapanie w gardle jest bardzo dokuczliwe, a sposoby na tę dolegliwość zależą od wieku niemowlaka. Podawaj maluchowi ciepłe płyny, dbaj też o odpowiednie nawilżanie powietrza w pokoiku. Jeśli dziecko ma powyżej roku, możesz stosować przygotowany w domu syrop z cebuli. Przygotujesz go w prosty sposób: pokrojoną w plasterki cebulę zasyp cukrem i odstaw w ciepłe miejsce. Odczekaj przez noc, aż puści sok.

Zaaplikuj też na tylną ścianę gardła spray, który złagodzi ból. Upewnij się jednak wcześniej w aptece, że preparat ten jest dostosowany do wieku Twojego dziecka. Spray jest świetną alternatywą dla tabletek do ssania, którymi dziecko mogłoby się zadławić.

Pamiętaj o udrożnieniu noska. Oto 2 skuteczne sposoby:

1. Krople i woda morska

Zanim zakropisz nosek kroplami, wpuść do niego po jednej kropli wody morskiej (do kupienia w aptece). Dzięki temu lek lepiej się wchłonie.

2. Woda izotoniczna i aspirator

Zaaplikuj specjalną, kupioną w aptece wodę izotoniczną, która ma delikatny strumień. Następnie użyj aspiratora i ewentualnie powtórz czynność.

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych metod, posmaruj klatkę piersiową dziecka balsamem z olejkami eterycznymi, co pomoże w pozbyciu się kataru.

Ból gardła – jak uchronić maluszka?

Ryzyko wystąpienia u Twojej pociech zapalenia gardła zwiększa się przez:

 • suche i zimne powietrze, które wysusza błony śluzowe,
 • zmiany temperatury,
 • oddychanie przez usta przy zatkanym nosku,
 • podrażnienie dymem tytoniowym.

Jeśli zastosujesz powyższe metody, ból gardła u dziecka powinien zniknąć. Jeśli jednak niemowlę ma trudności w przełykaniu, a gorączka jest wysoka, koniecznie udaj się do lekarza. W przypadku zapalenia o podłożu bakteryjnym przepisze on antybiotyk. Pomocne mogą się okazać również środki nawilżające i leki zbijające gorączkę.