Ból głowy z bonusem, czyli…migrena z aurą

Ból głowy z bonusem, czyli…migrena z aurą

Masz mroczki przed oczami? Czujesz silny ból głowy? To prawdopodobnie migrena z aurą wzrokową. Z tą chorobą trudno walczyć, ale jej atak możesz przewidzieć. Dowiedz się, czym jest migrena z aurą i jak sobie z nią radzić.

Źródła migreny

Migrena to występowanie napadowych bólów głowy, zwykle trwających od 4 do nawet 72 godzin i powtarzających się dosyć często. Jej atakom mogą towarzyszyć inne dolegliwości, które potrafią być równie nieprzyjemne jak same doznania bólowe.

Skąd bierze się migrena? Przyczyny tego rodzaju bólu głowy są jeszcze dokładnie poznane. Twierdzi się jednak, że to choroba o podłożu genetycznym, czyli przenoszona z pokolenia na pokolenie. Napad migreny bywa też spowodowany bodźcem prowokującym, którym może być np. czekolada, ostre światło, ser żółty, a nawet zwyczajny stres.

Zdarza się też, że migrenę powoduje… wypoczynek. Dzieje się tak, kiedy w wyniku odprężenia po stresującym tygodniu, w weekend śpisz nieco dłużej. Dodatkowo pojawieniu się migreny sprzyjają nagłe zmiany pogody.

Migrena z aurą i bez niej

Rodzajów migren jest kilka, najczęściej jednak wyróżnia się migrenę z aurą i bez niej. W przypadku tej drugiej odmiany choroby ból pojawia się nagle, bez ostrzeżenia. Atakuje jedną stronę głowy, najczęściej w okolicy czołowo-skroniowej, by potem rozprzestrzenić się na całą głowę.

Migrena z aurą polega na tym, że ból jest poprzedzony swoistymi sygnałami ostrzegawczymi. Te zwiastuny to właśnie aura. Dają Ci one szansę odpowiednio przygotować się na atak choroby. Jeśli tracisz na chwilę wzrok, dokucza Ci migrena z aurą. Objawy, które mogą wystąpić przy tym schorzeniu to również przelatujące Ci przed oczami rozbłyski światła, zaburzenia ostrości widzenia czy mroczki – małe, ciemne punkciki przypominające drobinki kurzu. Migrena z aurą wzrokową to najczęstszy przypadek migreny z aurą.

Co ciekawe, aura może też występować bez bólu głowy. Nazywana jest wtedy migreną acefaliczną lub ekwiwalentem migreny.

Jak leczyć migrenę z aurą?

Samą migrenę trudno leczyć, gdyż źródło tej choroby nie jest dokładnie znane. Możesz jednak zapobiegać występowaniu jej napadów albo starać się je ograniczać poprzez unikanie bodźców prowokujących.

Warto wiedzieć, że każda z oznak aury, nawet ta najbardziej nieprzyjemna, nie jest objawem stałym. To jedynie krótkotrwała dolegliwość, której skutki są całkowicie odwracalne. Kiedy już przydarza Ci się migrena z aurą i na pewien czas tracisz wzrok, czy nawet zaczynasz widzieć podwójnie, nie wpadaj w panikę.

Jeśli to możliwe, połóż się wygodnie i zrelaksuj. Do tego zastosuj zimny okład ze zmoczonego chłodną wodą ręcznika, który pomoże Ci rozluźnić napięte naczynia krwionośne. Użyj środka przeciwbólowego. Pamiętaj jednak, by nie łączyć leków mających ten sam składnik (np. paracetamol) – unikniesz wtedy przypadkowego przedawkowania.

Jeśli migrenie towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty czy nudności, miej pod ręką środek przeciwwymiotny. Im wcześniej go zażyjesz, tym lepiej. Gdy wspomniane objawy się nasilą, Twój organizm może mieć kłopoty z wchłonięciem leku.

Nie jesteś w stanie przyjąć żadnego środka przeciwbólowego doustnie? Wypróbuj czopki – są łagodniejsze dla Twojego organizmu, bo nie przechodzą przez żołądek. Poza tym wchłaniają się nawet szybciej od tabletek i czasem przynoszą większą od nich ulgę. Dobór sposobu leczenia powinieneś jednak skonsultować ze specjalistą.