Ból głowy — domowe sposoby na zdrowie

Ból głowy — domowe sposoby na zdrowie

Ból głowy atakuje niespodziewanie w najmniej oczekiwanym momencie. W takiej sytuacji najczęściej sięgasz po tabletkę przeciwbólową, by szybko rozprawić się z dolegliwością. Jednak istnieją naturalne domowe sposoby na uporczywy ból głowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które z nich działają równie skutecznie, co apteczne środki.

Zadbaj o dotlenienie

Niejednokrotnie przyczyną bólu głowy jest stres i niedotlenienie mózgu. W takim przypadku spróbuj się odprężyć, weź kilka głębokich wdechów, przewietrz pokój lub udaj się na krótki spacer. Relaksująca kąpiel to świetny sposób na odstresowanie. Natychmiastową ulgę przynoszą zimne okłady. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody.

Unikaj produktów wzmagających migrenę

Badania naukowców potwierdziły, że niektóre produkty żywnościowe sprzyjają bólom głowy. Wśród nich znajdują się orzechy, banany, cebula, awokado i cytryna. Wielu lekarzy przestrzega migrenowców przed żywnością z glutaminianem sodu (np. zupa w proszku). Do bólu głowy przyczynia się również czerwone wino. Zawiera ono tyraminę, która w dużych ilościach podwyższa ciśnienie krwi.

Napar z ziół na migrenę

Jeśli inne domowe sposoby leczenia zawodzą, ból głowy może zniwelować napar z ziół. Bardzo starą i znaną metodą jest parzenie mięty pieprzowej. Równie dobrze sprawdza się mięta, bazylia czy kozłek lekarski. Wymienione zioła usprawniają krążenie krwi, łagodzą ból, a także działają rozluźniająco na mięśnie. Świetny sposób na migrenę to wdychanie olejków eterycznych, m.in. z lawendy.

Delikatny masaż głowy

Masaż może przynieść Ci szybką ulgę w cierpieniu.  Połóż się wygodnie w zaciemnionym pomieszczeniu. Delikatnie uciskaj skórę głowy samymi opuszkami palców. Przesuwaj nimi od brwi do nasady nosa i na zewnątrz. Później przejdź do masażu skroni. Uważaj, gdyż zbyt mocny nacisk może zadziałać odwrotnie i nasilić ból.

Używki a ból głowy

Warto pamiętać, że używki są przyczyną licznych dolegliwości zdrowotnych, w tym bólu głowy. Alkohol powoduje odwodnienie organizmu, natomiast papierosy zawierają niebezpieczne substancje (np. czad), które przyczyniają się do niedotlenienia komórek. To z kolei objawia się bólem głowy. Najlepiej więc ogranicz albo całkowicie odstaw używki.

Przestrzegaj diety!

Ból głowy może być spowodowany nie tylko konkretnym produktem, ale też zbyt obfitymi posiłkami. Jeśli często dopada Cię migrena (szczególnie z aurą), zwróć uwagę na to, jak wygląda Twój jadłospis. Staraj się unikać ciężkostrawnych, tłustych posiłków. Jedząc częściej mniejsze porcje, usprawnisz proces trawienia, a przewód pokarmowy będzie mniej obciążony.

Rozluźnienie mięśni karku

Nadmierne napięcie mięśni to częsta przyczyna bólu głowy. By przynieść sobie ulgę, usiądź wygodnie i powoli przechyl głowę w bok. Wykonuj ćwiczenie na dwie strony. Następnie wykonuj delikatne obroty w prawo i w lewo. Na koniec zataczaj koła głową, również w dwie strony. Ćwiczenia pomogą Ci rozluźnić mięśnie szyi i karku.

Akupresura

Ta tradycyjna chińska metoda znana od 7 tysięcy lat polega na uciskaniu określonych miejsc na ciele i ma na celu redukcję bólu przez produkcję endorfin (hormonów szczęścia). Należy uciskać po kolei: punkt pomiędzy brwiami, miejsce między kciukiem a palcem wskazującym na obu dłoniach, zagłębienie na karku nad linią włosów i miejsce między paluchem a drugim palcem stopy.

Ból głowy: domowe sposoby — co robić, gdy nie działają?

Niekiedy domowe sposoby na ból głowy nie działają i trzeba sięgnąć po leki przeciwbólowe. Jeśli napady często się powtarzają i są trudne do zniesienia, nie lekceważ ich i skonsultuj się z lekarzem. Nawracające bóle głowy z innymi towarzyszącymi objawami często alarmują o chorobie, np. nadciśnieniu czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.