Ból głowy od słońca – jak go uśmierzyć i kiedy grozi udarem?

Ból głowy od słońca – jak go uśmierzyć i kiedy grozi udarem?

Latem często skarżysz się na ból głowy i obawiasz, że może być to objaw poważniejszej choroby? Na ból głowy od słońca jesteś szczególnie narażony, gdy nie nosisz nakrycia głowy, pijesz za mało wody lub zbyt długo się opalasz i nie odpoczywasz w zaciemnionych miejscach. Dowiedz się, jak sobie poradzić z bólem i czym objawia się udar słoneczny.

Ból głowy od słońca – wakacyjna dolegliwość

Czasami może Ci się mylnie wydawać, że ból głowy po słońcu występuje tylko wtedy, gdy nieustannie leżysz na plaży i się opalasz. Do przegrzania organizmu, a w konsekwencji dolegliwości bólowych, może jednak dojść również wtedy, kiedy pracujesz w ogródku, wykonujesz zbyt intensywne ćwiczenia, czy po prostu podczas dłuższego spaceru. Kiedy temperatura przekracza 25 stopni, nie ma wiatru, a powietrze jest wilgotne, to – niestety – warunki te sprzyjają przegrzaniu.

Kiedy rozpoznasz u siebie ból głowy po słońcu, poszukaj schronienia w chłodzie i odpocznij. Zawsze miej też przy sobie butelkę wody mineralnej – powinieneś dużo pić. Ból głowy po przebywaniu na słońcu może być silny, więc zadbaj o to, żeby w ogóle do niego nie dopuścić.

Ból głowy po przebywaniu na słońcu – jak rozpoznać przegrzanie?

Ból głowy od słońca to nie jedyny sygnał, który wysyła organizm, gdy dochodzi do przegrzania. Bardzo często – zanim w ogóle rozboli Cię głowa – możesz odczuwać m.in.:

 • silne i bolesne skurcze mięśni (brzucha, pleców i ud),
 • uczucie wyczerpania,
 • silne pragnienie,
 • czasami nudności, zawroty głowy lub wymioty.

Jeśli pojawiły się u Ciebie, to oznaka, że już najwyższy czas zejść ze słońca.

Co zrobić, gdy boli głowa od słońca?

Podczas wakacji często zastanawiasz się, co zrobić, gdy boli głowa od słońca? Nie jesteś jedyny, gdyż ból głowy jest częstą urlopową dolegliwością. U niektórych wywołuje nawet nieznośne migreny. Gdy tylko poczujesz, że dopada Cię ból, natychmiast przenieś się do zaciemnionego i chłodnego pomieszczenia. Połóż się wygodnie na kanapie, rozluźnij i lekko unieś nogi ku górze. Na czoło i kark połóż zimny ręcznik.

Możesz również wykorzystać popularne chłodzące plastry żelowe, w których składzie znajdziesz np. mentol (np. Apap Ice). Zadbaj o to, by pod ręką mieć butelkę wody. Jeśli już czujesz się osłabiony i masz objawy typowe dla przegrzania i odwodnienia, uzupełnij poziom elektrolitów (głównie sodu, potasu, magnezu, a także glukozy i witaminy C). Znajdziesz je choćby w tabletkach musujących Litorsal, czy ElectroVit.

Za długo na słońcu – ból głowy. Czy to może być udar?

Kiedy przebywasz za długo na słońcu, ból głowy jest częstą reakcją. Zbyt długie opalanie, niewystarczające nawadnianie organizmu, przebywanie w dusznych pomieszczeniach i nadmierny wysiłek w upały może prowadzić do poważniejszych konsekwencji – udaru. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych powoduje przekrwienie mózgu i opon mózgowych.

Objawy udaru słonecznego

Symptomy w tym przypadku są o wiele poważniejsze niż w przypadku bólu głowy od słońca. Jeżeli podejrzewasz u siebie udar, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Co powinno Cię zaalarmować?

 • ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • nudności,
 • wymioty,
 • dreszcze,
 • przyspieszone tętno,
 • wysoka gorączka,
 • zaburzenia oddychania,
 • zwiotczenie mięśni,
 • niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia i chodzenia.

Zauważyłeś je u siebie lub u bliskiej osoby? Zgłoś się na pogotowie.

Dużo słońca? Lepiej z umiarem!

O udanych wakacjach może świadczyć m.in. pamiątka w postaci letniej opalenizny. Nie wystawiaj się jednak na słońce za wszelką cenę. Nawet jeśli na zewnątrz mimo skwaru wieje wiatr, noś kapelusz lub chustę i nie przemęczaj się – to nie jest dobry czas na bieganie maratonów. Konsekwencje nadmiernego przebywania na słońcu mogą być bowiem niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Zdroworozsądkowe podejście przekaż też swoim dzieciom – co jakiś czas sprawdzaj, jak się czują i czy nie pojawiły się u nich objawy przegrzania.

słońce z umiarem