Ból głowy od zęba – wylecz przyczynę!

Ból głowy od zęba – wylecz przyczynę!

Boli Cię głowa? Przyczyną wcale nie musi być stres czy zmiana pogody. Zazwyczaj, by złagodzić dolegliwość sięgasz po tabletkę przeciwbólową. Tymczasem pomóc może Ci wizyta u dentysty. Jaki jest związek między bólem głowy a zębami? Kiedy udać się do lekarza?

Ból głowy od zęba – objawy

Jak rozpoznać, że ból głowy pochodzi od zęba? Ten rodzaj bólu często promieniuje do szyi, karku, ucha i skroni. Jest zazwyczaj jednostronny i trudny do zlokalizowania. Możesz czuć pulsowanie, ściskanie, „rozsadzanie” głowy. Ból głowy od zęba daje też inne charakterystyczne objawy, takie jak trudności z widzeniem, nudności, osłabienie. Te symptomy pojawiają się bez żadnego wyraźnego powodu.

Ból zęba a ból głowy – wyrzynająca się ósemka

Napady bólu głowy często dotykają osoby, u których wyrzyna się ósemka. Pierwsze dolegliwości pojawiają się około 20. roku życia – najpierw sporadycznie, a później coraz częściej. Bóle są silne, pulsujące i utrudniają normalne funkcjonowanie. Towarzyszą im nudności i parcie na stolec. Co ciekawe, napady całkowicie ustępują po usunięciu zęba.

Ból głowy od zęba? Może to próchnica

Zaniedbywanie higieny jamy ustnej prowadzi do wielu powikłań: bólu zatok i głowy, problemów z nerkami czy stawami. Bakterie z jamy ustnej mogą przemieszczać się z krwią do odległych narządów, np. płuc i tam wywoływać stan zapalny. Dokładne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie pozwoli Ci zachować zdrowie.

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm

Dzieci podczas snu często nieświadomie zaciskają zęby, co prowadzi do tarcia między nimi. To zjawisko nazywa się bruksizmem. Występuje też u dorosłych. Sprzyjają mu takie czynniki, jak stres, nerwica i wady zgryzu. Nadmierny nacisk na zęby prowadzi do bólu głowy, a w dalszym stadium do stanów zapalnych. Leczenie polega na uzupełnieniu ubytków i korekcji wad zgryzu.

Nerwoból mylony z bólem zęba

Neuralgia nerwu trójdzielnego to rzadka choroba mylona z migreną i bólami zęba. Diagnozę utrudnia fakt, iż nerwoból obejmuje jedną z gałęzi nerwu: oczną, szczękową albo żuchwową. W tym obszarze chory odczuwa rwące porażenie, które czasem poprzedza aura, jak przy migrenie. Jeśli masz podobne objawy, nie wpadaj w panikę. Udaj się do lekarza, który postawi diagnozę i ustali leczenie.

Zaniedbane zęby a ból głowy

Nieregularna lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej i nieleczona próchnica prowadzą do zapalenia miazgi zębowej. Ból zębów, głowy, gorączka, nadwrażliwość dziąseł na zimne napoje to najczęstsze objawy, które towarzyszą tej dolegliwości.

Po bolesnej fazie początkowej może nastąpić faza utajona, bezobjawowa. Dlatego najlepiej jak najszybciej zacznij leczenie. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty i dbaniu o zęby. Dzięki temu będziesz cieszyć się zdrowym uśmiechem i zaoszczędzisz sobie nieprzyjemnych dolegliwości.

Brakujący ząb, czyli efekt Godona

Brakuje Ci jednego zęba? Jeśli tak, ząb styczny przeciwstawnej szczęki może zacząć się wysuwać w poszukiwaniu podparcia i powodować tzw. efekt Godona. Problem nie zawsze wiąże się z luką w uzębieniu. Czasem przyczyną jest wada zgryzu albo źle dopasowane wypełnienie. Ból w takiej sytuacji promieniuje ze stawu do ucha, potylicy i żuchwy, zwłaszcza w trakcie mówienia i gryzienia.

Kiedy warto udać się do lekarza?

Zwracaj uwagę na wszystkie niepokojące objawy. Zaalarmować powinien Cię przede wszystkim częsty ból głowy bez wyraźnej przyczyny. Jeśli promieniuje do żuchwy i skroni, może się wiązać z problemem stomatologicznym.
Niezależnie od przyczyny ból głowy może być wysyłanym przez organizm sygnałem o chorobie lub zaburzeniu. Tabletki przeciwbólowe przyniosą Ci tylko tymczasową ulgę, ale nie zwalczą źródła problemu. Dlatego znalezienie przyczyny bólu to najważniejszy krok w drodze do usunięcia dolegliwości.