Ból głowy u dziecka — jakie badania wykonać?

Ból głowy u dziecka — jakie badania wykonać?

Bóle głowy to częsta przypadłość wśród dzieci. Cierpią na nie nawet niemowlęta. Dolegliwość zazwyczaj nie zwiastuje żadnej poważnej choroby, a przyczyna jest błaha. Jeśli jednak bóle głowy nawracają, podejmij odpowiednie kroki i znajdź ich powód. O czym mogą świadczyć częste bóle głowy u dziecka i jakie badania wykonać, by wykluczyć ewentualne choroby?

Jak rozpoznać, że dziecko boli głowa?

Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym będzie trzymało się za główkę i z pewnością poinformuje Cię o bólu. Jednak jeśli maluch jest młodszy lub jego rozwój psychoruchowy jest opóźniony, informację zdobędziesz na podstawie obserwacji. Zauważysz u swojego malucha płaczliwość, rozdrażnienie, problemy z zaśnięciem, brak apetytu, nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło i hałas. Wtedy zwykle wystarczy położyć dziecko w zacienionym, cichym pokoju, a po drzemce ból mija.

Czy dziecko może mieć migrenę?

Migrena to przypadłość uwarunkowana genetycznie. Jeśli rodzice cierpią na ataki migrenowe, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko również ich doświadczy. Ten rodzaj bólu głowy pojawia się nawet u najmłodszych. Większość migrenowców przeżyła swój pierwszy napad przed 10. rokiem życia. Charakterystyczne objawy to wymioty, nudności, światłowstręt i  zaburzenia równowagi. Maluchy często miewają też zaburzenia mowy i widzenia. Leczenie przebiega zależnie od wieku dziecka.

Jakie są przyczyny bólu głowy u dziecka?

Częstą przyczyną bólu głowy u Twojego malucha jest nieodpowiedni tryb życia. Chodzi tu o zbyt długi lub zbyt krótki sen, częste oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera oraz niewłaściwe odżywianie. Częste bóle głowy wiążą się też z problemami stomatologicznymi i wadami wzroku. Sprawdź, czy maluch ma trudności z widzeniem. Dziecko przeżywające silny stres również jest narażone na ataki bólu.

O jakich chorobach może świadczyć ból głowy?

Bóle głowy często towarzyszą przeziębieniu lub zapaleniu zatok – zwłaszcza, gdy dziecko ma katar, zatkany nos i gorączkę. Dolegliwości mogą być też związane z urazem. Jeśli dziecko zostało uderzone w głowę, wymiotuje i ból głowy nie ustaje, trzeba udać się na pogotowie. Inne poważniejsze, ale dużo rzadsze schorzenia to zapalenie opon mózgowych, guz mózgu i problemy neurologiczne.

Kiedy udać się do lekarza?

Twoje dziecko boli głowa i nie wiesz, czy powinnaś pójść z nim do lekarza? Udaj się do specjalisty, jeśli oprócz bólu głowy pociecha ma objawy neurologiczne, takie jak niedowład kończyn lub problemy z równowagą. Innym wskazaniem do odwiedzenia lekarza są silne bóle, które nie ustępują po lekach przeciwbólowych i częste migreny.

Leczenie bólu głowy — pierwsze kroki

Podczas wizyty lekarskiej specjalista zbierze szczegółowy wywiad. To zazwyczaj wystarcza, by określić typ bólu i jego przyczynę. Lekarz musi stwierdzić, czy ból głowy dziecka należy do pierwotnych (np. migrena), czy wtórnych (świadczy o innym schorzeniu). W przypadku jeśli specjalista stwierdzi ostry ból, mały pacjent uda się do szpitala na obserwację.

Ból głowy u dziecka — jakie badania wykonać?

Lekarz podczas badania powinien zmierzyć puls i ciśnienie tętnicze. Jeżeli istnieje taka potrzeba, zleci też wykonanie morfologii i badanie biochemiczne krwi. Ponieważ przyczyny bólu mogą być różne, dziecko może wymagać konsultacji z okulistą, dentystą albo laryngologiem.

Badania specjalistyczne

W niektórych przypadkach wykonuje się badania obrazowe. Najpopularniejszym z nich jest tomografia komputerowa. Ta bezbolesna i nieinwazyjna metoda pozwala szybko wykryć m.in. guza śródczaszkowego lub zmiany chorobowe w mózgu. Wykonuje się również rezonans magnetyczny i EEG. W sporadycznych przypadkach, np. przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, lekarze robią punkcję lędźwiową, która pozwala zbadać płyn mózgowo-rdzeniowy.

Częste bóle głowy u dziecka (podobnie jak u dorosłych) powodują utratę dobrego samopoczucia, długotrwałą apatię, spadek energii i chęci do działania. Twoja pociecha może też zacząć unikać wszelkiej aktywności w obawie, że zaraz rozboli je głowa. Jeśli ból głowy powraca często powraca lub jest stałym towarzyszem dnia dziecka, wybierz się z nim na konsultację do lekarza. Wcześnie rozpoczęte leczenie pozwoli Ci szybko pozbyć się problemu, a tym samym zwiększyć komfort jego życia.