Ból na czubku głowy – jakie są przyczyny napięciowego bólu głowy?

Ból na czubku głowy – jakie są przyczyny napięciowego bólu głowy?

Bóle głowy, w tym ból na czubku głowy to bardzo częsta dolegliwość. Niekiedy nie zastanawiamy się nad powodem, tylko automatycznie sięgamy po tabletkę przeciwbólową. To jednak tylko doraźny sposób. Bólu pozbędziesz na dobre, lecząc przyczynę, a nie skutek. Przed wzięciem kolejnego środka dowiedz się, co może oznaczać ból na czubku głowy. Przyczyny mogą Cię zaskoczyć.

Ból na czubku głowy jak go rozpoznać?

Ból na czubku głowy przez lekarzy nazywany jest bólem głowy w okolicy ciemieniowej lub ciemieniowo-potylicznej. Ból czasem rozchodzi się też na część potyliczną (tył głowy) i czołową. Możesz opisywać go jako pulsujący, tępy i ćmiący.

Pytani o charakter bólu pacjenci często używają też metafory, jakby ktoś ściskał ich głowę imadłem. Pod względem skali bólu, dolegliwości są niewielkie i średnie. To ból, który może, ale nie musi wyłączać Cię z codziennych obowiązków.

Ból na czubku głowy – przyczyny dolegliwości

Ból na czubku głowy może mieć różne pochodzenie. Może też wiązać się z różnymi typami bólu głowy: najczęściej napięciowym czy też znacznie rzadziej migrenowym. Uciskowy ból głowy na czubku pojawia się też wtórnie, w wyniku innych problemów zdrowotnych.

Bardzo długo w medycynie utrzymywał się pogląd, że napięciowe bóle głowy mają swoje źródło w kręgosłupie, a konkretnie w jego szyjnej części. Mięśnie okolicy karku są często napięte i bolą przy ucisku, przez co ból “wędruje” do góry i ujawnia się jako tępy, pulsujący ból głowy na czubku. Dodatkową przyczyną bólu na czubku głowy mogą być też wady postawy.

Poza problemami z kręgosłupem nie bez znaczenia są również czynniki psychologiczne – częsty i nagły stres, który może wywoływać nagłe zmiany ciśnienia tętniczego oraz zmiany hormonalne, które dotyczą osób cierpiących na częsty i przewlekły ból tego rodzaju.

Jeśli skarżysz się na migreny, wówczas ból na czubku głowy pojawia się znacznie rzadziej. Lokalizuje się on głównie w bocznej i przedniej części głowy oraz obejmuje jedną stronę. Ból jest też bardziej intensywny, mogą mu towarzyszyć nudności i aura błyskające światła zapowiadające migrenę

Uciskowy ból głowy na czubku – kiedy wymaga pomocy lekarza?

Pulsujący ból głowy na czubku przypominający dyskomfort przy ciasno spiętych włosach może też należeć do grupy wtórnych bólów głowy. Przyczyną mogą być tu zwłaszcza problemy z ciśnieniem tętniczym krwi. Kiedy ciśnienie osiąga 180/110 mm Hg, koniecznie wybierz się do lekarza po poradę w kwestii jego obniżenia. Lekarz, diagnozując problem, skieruje Cię na dodatkowe badania tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga też nagły i bardzo silny ból na czubku głowy, który promieniuje z części potylicznej do czołowej. Jest to częsty objaw pękającego tętniaka w mózgu i wymaga on szybkiej hospitalizacji.

Pulsujący ból głowy na czubku – jak się go pozbyć?

U większości osób uskarżających się na ból na czubku głowy, dolegliwości nie są powiązane z poważnymi problemami zdrowotnymi, a sam ucisk jest mały lub średni. W takich przypadkach lekarz nie będzie potrzebny.

Przy bólu głowy, który ma źródło w napięciach mięśni, postaw na ich rozluźnienie. Świetna będą statyczne odmiany jogi (np. Hatha lub Sivananda), medytacja, masaż lub relaksacyjny trening Jacobsona. Warunkiem poprawy jest systematyczność. Zdrowy, uregulowany tryb życia (w tym dieta, sport oraz odpowiedniej długości sen) to Twoje naturalne suplementy, które pomogą rozwiązać problem.

Doraźnie, gdy ból przeszkadza Ci w funkcjonowaniu, możesz sięgnąć po tabletkę przeciwbólową z paracetamolem i ibuprofenem, np. Nurofen Ultima lub Apap Extra, zawierający dodatkowo kofeinę, która wzmacnia przeciwbólowe działanie paracetamolu, a jednocześnie pobudza centralny układ nerwowy.

Nie nadużywaj środków przeciwbólowych jeśli po kilku dniach nie zauważasz żadnej poprawy, zgłoś się do swojego lekarza.