Ból oczu – poznaj jego rodzaje

Ból oczu – poznaj jego rodzaje

Zauważyłeś u siebie zaczerwienienie oka lub łzawienie? Ból oczu uniemożliwia Ci codzienne czynności, jak choćby patrzenie na ekran? Ból wewnątrz oka może mieć różne przyczyny i nie zawsze jest powodem do niepokoju. Skąd bierze się ból i jak przynieść ulgę swoim oczom? Kiedy niezbędna jest pomoc okulisty?

Jakie są przyczyny bólu oczu?

Ból oczu może być wynikiem nieprzespanej nocy, spędzenia zbyt dużej ilości czasu przed komputerem lub z książką, a nawet oznaką zapalenia spojówek. Dolegliwość ta nie jest groźna, ale z pewnością utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie należy jej więc bagatelizować i zwlekać z podjęciem leczenia. Warto także zadbać o codzienny wypoczynek dla Twoich oczu, jeżeli narażasz je na szczególny wysiłek.

Ból oka: domowe sposoby

Jeżeli pieką Cię oczy lub  masz za sobą kilkugodzinną sesję przy komputerze, przygotuj sobie okład na oczy z ciepłego mleka i miodu. Zmieszaj pół szklanki płynu z jedną łyżeczką miodu i zanurz w niej waciki. Tak przygotowane okłady połóż na powieki na ok. 10-15 minut. Zadziałają jak kompres łagodzący.

Zamiast mleka możesz również użyć surowego ziemniaka. Odkrój plasterek surowego warzywa i przyłóż go do powieki, a następnie przytrzymaj na oku przez 10-15 minut. Powtarzanie tego zabiegu przez 3-4 dni uchroni Cię przed podrażnieniem oczu.

Gdy zauważysz u siebie zaczerwienienie spojówek (np. z powodu alergii lub przepracowania), ulgę przyniosą Ci kostki lodu albo… mrożone truskawki. Owiń owoc lub lód w materiał tak, by zachować właściwości chłodzące, ale uniknąć ściekania kropel wody po twarzy. Gotowy kompres przyłóż na zmęczone oko. Naczynia krwionośne obkurczą się pod wpływem zimna: ciśnienie w oku zmaleje, a zaczerwienienie zniknie.

Ból oczu i migrena – przykry duet

Powodem Twojego bólu może być również tzw. migrena oczna. Jeśli po przebudzeniu boli Cię głowa po jednej stronie, a przed oczami widzisz jasne plamki, „martwe punkty” lub migające światło prawdopodobnie cierpisz na oczną postać migreny.

Epizod bólowy trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny. W takiej sytuacji ulgę przyniesie Ci relaks w ciemnym i dobrze wywietrzonym pokoju. Pamiętaj też o prawidłowym nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym wypoczywasz. Możesz również delikatnie rozmasować okolice oczu albo przyłożyć na nie zimny kompres.

Bolesne spojrzenia na boki

Ból pojawia się jedynie wtedy, gdy patrzysz w lewo lub w prawo? Może to oznaczać specyficzne przemęczenie oczu, zwane syndromem oka biurowego. Dolegliwość spowodowana jest nie tylko pracą przy komputerze, ale też przy zbyt wysokiej temperaturze (np. przy nieprawidłowo ustawionym nawiewie klimatyzacji).

Ratunkiem na ból oczu przy patrzeniu w bok będą tzw. sztuczne łzy w postaci kropel oraz sól fizjologiczna, która oczyści Twoje oko. Pamiętaj, aby opakowanie zużyć w przeciągu 24 godzin od otwarcia – w przeciwnym razie sól traci swoje właściwości.

Niedostateczne nawilżenie, czyli zespół suchego oka

W aptece lub reklamach na pewno spotkałeś się z lekami na zespół suchego oka. Nazwa brzmi groźnie, ale dolegliwość nie jest szczególnie niebezpieczna. Na zespół suchego oka  szczególnie skarżą się osoby pracujące przed monitorem (lub takie, których praca wymaga wytężania wzroku). Objawem jest pieczenie oczu, dyskomfort i uczucie suchości gałek ocznych.

Jeżeli odczuwasz przy tym ból oka, uczucie „piasku pod powiekami”, albo masz wrażenie, jakby coś wpadło Ci do oka i utkwiło pod powieką – koniecznie zadbaj o dodatkowe nawilżenie oka.

Zastosuj krople nawilżające. Są dostępne bez recepty w każdej aptece. Zamiast kropel, możesz wybrać także środek nawilżający w wygodnej w użyciu formie żelu.

Inne powody bólu oka – kiedy do okulisty?

Przyczyny bólu oka mogą być różne: począwszy od przemęczenia nerwu wzrokowego, poprzez migreny, aż do poważniejszych schorzeń (np. zapalenia nerwu wzrokowego). Często jednak nasze oczy po prostu dają nam sygnał, że potrzebują odpoczynku. Jeśli ból nie ustępuje mimo zastosowania kompresu czy kropli, a zaczerwienienie utrzymuje się – nie zwlekaj z wizytą u okulisty.

Wskazaniem do natychmiastowej konsultacji u specjalisty powinna być również wydobywająca się z oka wydzielina (może być objawem ropnego zapalenia spojówek), a także obecność ciała obcego w oku. W takich sytuacjach z pewnością nie pomogą domowe sposoby.