Ból podbrzusza — czy to ciąża? Poznaj jego powody

Ból podbrzusza — czy to ciąża? Poznaj jego powody

Odczuwasz silny ból podbrzusza i zastanawiasz się, czy to ciąża? Możliwe, chociaż prawdopodobnych przyczyn istnieje mnóstwo. Ból podbrzusza może mieć różny charakter i dotyczyć wielu układów: moczowego, płciowego, pokarmowego. Jakie są jego powody? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Ból podbrzusza w ciąży

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży to najczęściej normalny objaw, który nie powinien Cię martwić. Twój organizm przechodzi zmianę, której towarzyszą wahania poziomu hormonów i zwiększanie rozmiarów macicy. Może ona uciskać inne narządy, co daje uczucie dyskomfortu. Bądź jednak czujna, gdyż nie każdy ból jest bezpieczny. Zwróć uwagę na powtarzające się bolesne skurcze, które mogą świadczyć o przedwczesnym porodzie. Plamienie i krwawienie z dróg rodnych towarzyszące bólowi brzucha koniecznie skonsultuj z lekarzem.

Jednak ból podbrzusza wcale nie musi oznaczać ciąży. Przyczyn może być znacznie więcej.

Zaburzenia układu moczowego

Jeśli czujesz kłujący ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas oddawania moczu i często chodzisz do toalety, być może dokucza Ci choroba układu moczowego. Najpopularniejsza z nich to zapalenie pęcherza moczowego. Dotyczy głównie kobiet — u nich ze względu na krótką (w stosunku do mężczyzn) cewkę moczową znacznie łatwiej o zakażenie. Jednoczesny ból podbrzusza i pleców wskazuje na choroby nerek i moczowodów. Mężczyzn natomiast często dotykają problemy z prostatą, na przykład zapalenie gruczołu krokowego.

Problemy z układem pokarmowym

Istnieje zespół charakterystycznych objawów, które świadczą o zaburzeniach układu pokarmowego. Należy do nich ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, biegunka lub zaparcia. Przyczyną bólu może być stan zapalny któregoś narządu — żołądka, wątroby, jelit. Jeśli odczuwasz uczucie pełności i masz przewlekłe, naprzemienne biegunki i zaparcia, źródłem Twoich kłopotów może być zespół jelita drażliwego.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Przyczyną jest zatkanie światła jelita, infekcja wirusowa lub bakteryjna. Pierwszy symptom zapalenia wyrostka robaczkowego to silny ból w okolicy pępka. Po jakimś czasie koncentruje się on w prawej stronie podbrzusza. Chory ma wstręt do jedzenia i często wymiotuje. Ból nasila się podczas kaszlu i uniesieniu kończyny w pozycji leżącej. By zapobiec powikłaniom, wyrostek powinien zostać szybko wycięty.

Pęknięcie torbieli jajnika

Torbiel to cysta wypełniona płynem pojawiająca się u kobiet w różnym wieku. Zazwyczaj torbiel na jajniku nie zagraża zdrowiu i wymaga jedynie obserwacji. Często zanika samoistnie po pewnym czasie. Jeżeli jednak czujesz silny ból w podbrzuszu, któremu towarzyszą wymioty i omdlenie, natychmiast udaj się do lekarza. Pęknięta torbiel powinna zostać usunięta razem z jej treścią, by zapobiec infekcji.

Diagnostyka bólu podbrzusza

Najważniejsze zadanie lekarza w diagnostyce bólu brzucha to ustalenie dokładnej lokalizacji bólu. Dzięki temu specjalista będzie mógł określić, jaki narząd odpowiada za te dolegliwości. Innym aspektem, który również ma znaczenie, jest ustalenie charakteru i natężenia bólu. Nie bez znaczenia pozostaje częstotliwość pojawiania się dolegliwości. Powiedz lekarzowi o innych towarzyszących Ci symptomach, na przykład biegunce, gorączce, wymiotach. Dzięki temu dowie się, jakiego układu dotyczy problem.

Jak leczyć bóle podbrzusza?

Leczenie powinno zarówno eliminować objawy, jak i usuwać czynnik powodujący nieprzyjemne bóle podbrzusza. Warto zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Terapia przebiega zależnie od przyczyny bólu. Może okazać się, że pacjent nie wymaga leczenia, a w niektórych przypadkach, jak choćby ostre zapalenie trzustki, konieczna jest hospitalizacja.