Gdy ból rozsadza głowę…Wylecz pulsujący ból głowy

Gdy ból rozsadza głowę…Wylecz pulsujący ból głowy

Migrena może być jedną z przyczyn pulsującego bólu głowy. Co jeszcze może go wywoływać? Przyczyn możesz też szukać gdzie indziej – np. u dentysty. Powodem pulsującego bólu głowy może być np. ból zęba. Dowiedz się, jak go pokonać.

Ból głowy to jedna z najczęstszych z dolegliwości, jakie mogą Cię spotkać. Może on utrudniać codzienne funkcjonowanie, być mniej lub bardziej nasilony i mieć różne lokalizacje. Jednym z jego typów jest ból pulsujący. Nie musi on oznaczać poważnych dolegliwości, jednak warto przyjrzeć się mu bliżej.

Pulsowanie w głowie – to może być migrena

Najczęstszym rodzajem pulsującego bólu głowy jest migrena. Bóle mają charakter napadowy, nawracający, często jednostronny. Atak migreny może trwać od 4 do 72 godzin, a ból powraca cyklicznie – po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach.

Migrenie często może towarzyszyć:

  • światłowstręt,
  • jadłowstręt,
  • złe samopoczucie i rozbicie, mdłości,
  • nudności z wymiotami lub bez,
  • nadwrażliwość na zapachy i dźwięki.

Pulsujący ból głowy – inne przyczyny

Rzadszą przyczyną pulsującego bólu głowy jest zapalenie tętnicy skroniowej. Po czym je rozpoznasz? W okolicy skroni pojawia się uczucie dyskomfortu lub ból, któremu towarzyszą zaburzenia widzenia, ostrości wzroku oraz gorączka.

Innymi powodami mogą być: ostre zapalenie ucha, spożycie zimnych pokarmów oraz (najpoważniejszy, choć jednocześnie najrzadszy) – guz mózgu. Dla guza mózgu charakterystyczny jest fakt, że ból nie znika po zażyciu środków przeciwbólowych.

Co zrobić, gdy czujesz pulsujący ból zęba?

Często okazuje się, że pulsujący ból głowy ma źródło… w jamie ustnej. Postępująca próchnica może prowadzić do infekcji bakteryjnych lub uszkodzeń korony zęba, w wyniku czego odsłonięte zostają zakończenia nerwowe. To powoduje nadwrażliwość nerwów, a w konsekwencji pulsujący ból zęba, który promieniuje aż do głowy. W takim przypadku zgłoś się do dentysty – konieczne może okazać się leczenie kanałowe. Pulsujący ból głowy może też wywołać wyrastający ząb mądrości, bruksizm (zgrzytanie zębami podczas snu), nieświadome zagryzanie policzków i pojedyncze ubytki w jamie ustnej.

Sposoby na bóle głowy

Zastanawiasz się, jak uniknąć tej dolegliwości? Zwróć uwagę, w jakich okolicznościach pojawia się ból. Nawet jeśli lubisz czerwone wino, czekoladę, sery pleśniowe czy banany – unikaj tych produktów przy migrenie, bo mogą ją one wywoływać. Nie bez znaczenia jest też stres, tak więc, kiedy jesteś przemęczony – odpoczywaj.

Bóle głowy mają czasami związek ze zbyt długim wpatrywaniem się w ekran komputera lub telewizora oraz przeciążeniem odcinka szyjnego kręgosłupa – ból ten nasila się przy pochyleniu głowy w przód lub do tyłu. Jeśli czujesz, że to Twój problem, postaw na relaks z dala od migającego ekranu – masaże, słuchanie odprężającej muzyki lub spacer (więcej we wpisie Pulsujący ból głowy – co może oznaczać? Czy to migrena?).

Pulsujące bóle głowy a leki

Stosowanie wyżej wymienionych sposobów nie przynosi rezultatów? Sięgnij po gotowe środki przeciwbólowe, np. Saridon, Cefalgin, Excedrin lub złocień maruna, który działa przeciwskurczowo. Zawarta w nim substancja – partenolid – wpływa na rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza ból głowy. Wyciąg z liści tej rośliny zawiera np. suplement diety Złocień Maruna feverfew.

W przypadku migreny leki dają najlepsze efekty, jeśli zażyjesz je przed atakiem. Lekarz może Ci też zalecić leki przeciwpadaczkowe, antydepresyjne, tryptany lub blokery kanału wapniowego.

Niekonwencjonalne metody a ból głowy

Nie ma jednoznacznych dowodów na potwierdzenie skuteczności metod medycyny naturalnej. Nie zmienia to faktu, że są jednak pacjenci, którzy wierzą w jej skuteczność. Do niekonwencjonalnych sposobów radzenia sobie z bólami głowy należą m.in. akupunktura, akupresura oraz masaże lecznicze, które zmniejszają napięcie emocjonalne oraz pomagają w zrelaksowaniu się i wyciszeniu. Prowadź spokojny tryb życia – wysypiaj się i nie przemęczaj. Jeśli mimo tego bóle głowy nawracają, nie ustępują mimo zażywania leków oraz są silne i częste, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę.