Ból szyi z prawej strony, ból szyi z lewej strony – co może oznaczać?

Ból szyi z prawej strony, ból szyi z lewej strony – co może oznaczać?

Bez względu na to, czy odczuwasz ból szyi z prawej strony, czy z lewej — bywa on wynikiem przewiania, ale nie tylko. Często dolegliwości bólowe w okolicy szyi pochodzą od kręgosłupa. Przeczytaj tekst i dowiedz się, co może powodować ból szyi i jak sobie z nim odpowiednio radzić.

Ból szyi – przyczyny

Wiele osób skarży się na ból szyi z prawej strony, innym zaś dokucza ból z lewej strony – w przypadku tej okolicy ciała dokładne umiejscowienie nie ma jednak znaczenia, a przyczyny dolegliwości mogą być bardzo różne. Ból może Cię dopaść niezależnie wieku. Powoduje on dyskomfort i ograniczenie ruchomości ciała.

Niektóre powody takiego stanu są bardzo błahe, jak np. niewygodna pozycja podczas snu czy przewianie. Inne mogą być poważniejsze i dotyczyć problemów z kręgosłupem. Ból szyi często stanowi informację, że rozwija się zapalenie.

Ból może mieć różny charakter, umiejscowienie i nasilenie. Czasami promieniuje do barku lub może się wiązać z zaburzeniami czucia, bezsennością, bólami głowy. Oto najczęstsze przyczyny, przez które możesz odczuwać ból szyi z prawej lub lewej strony:

 • stres oraz napięcie fizyczne i psychiczne,
 • nieodpowiedni materac i poduszka (za twarde, za miękkie itp.),
 • brak aktywności fizycznej (przez co mięśnie szyi i karku są mało elastyczne),
 • niewłaściwa postawa ciała,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • inne stany zapalne tkanek miękkich gardła, krtani, jamy ustnej,
 • nawykowe, jednostronne przechylanie głowy.

Ból szyi a zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa występuje w starszym wieku lub po przeciążeniach i wiąże się ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowych. Prowadzi to do ucisku nerwów i może wywoływać ból (czasami prawostronny), który nasila się podczas wykonywania ruchów. Zdarza się, że takim stanom towarzyszy mrowienie i drętwienie. Co zrobić, jeśli ten problem dotyczy również Ciebie? Zgłoś się do lekarza, który przepisze leki przeciwbólowe, a w razie konieczności zleci zabieg chirurgiczny.

Ból szyi i karku a naciągnięcie mięśni

Jeśli nieszczęśliwie przydarzy Ci się uraz lub naciągnięcie mięśnia czworobocznego, może temu towarzyszyć ból promieniujący do łopatki. Występuje wtedy problem z przekręceniem głowy w kierunku przeciwnym do miejsca bólu. Leczenie polega na założeniu kołnierza ortopedycznego i rehabilitacji — ale dopiero po ustąpieniu przykrych dolegliwości.

Ból szyi a migrena szyjna

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego mogą być przyczyną silnych bólów głowy, zwanych migreną szyjną. Początek tych problemów może brać się z upadku lub po wypadku, a prawostronny ból szyi może promieniować. Chory bywa wówczas wrażliwy na dotyk szyi i zmianę temperatury.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Postawienie diagnozy i znalezienie przyczyny bólu szyi jest trudne. Łykane przez Ciebie leki przeciwbólowe jedynie łagodzą skutki większego problemu. W szukaniu powodu dolegliwości bólowych — zależnie od objawów towarzyszących bólowi — powinni brać udział lekarze wielu specjalności, np. fizjoterapeuta, ortopeda, neurolog, laryngolog, stomatolog lub onkolog. Zwykle biorą oni pod uwagę:

 • czas trwania bólu,
 • charakter bólu i objawy jakie mu towarzyszą,
 • nasilanie się bólu i czynniki jakie na niego wpływają.

Kiedy lekarz postawi diagnozę, przyczyny łatwo będzie usunąć. Często wystarczy oduczyć się pewnych nawyków, zadbać o większy komfort lub  udać się na masaż.

Jak zapobiegać bólom szyi?

Sam możesz zadbać o swoją szyję. Jeśli chcesz uniknąć bólu, postaraj się pamiętać o  poniższych zasadach.

 • Zwróć uwagę na swoją pozycję podczas czytania, pracy z komputerem lub oglądania telewizji.
 • Unikaj przeciągów, w chłodne dni i wietrzną pogodę zakładaj szalik.
 • Uprawiaj sport, a przed treningiem rozciągaj mięśnie szyi i barku.
 • Zaopatrz się w odpowiednią poduszkę, która dostosuje się do naturalnej krzywizny Twojego kręgosłupa.

Wraz z wiekiem (i odciąganiem leczenia w czasie) dolegliwości bólowe mogą się nasilać. Jeśli powyższe metody nie przyniosą rezultatów, koniecznie udaj się do lekarza.