Ból wątroby – jak mu zaradzić?

Ból wątroby – jak mu zaradzić?

Wątroba jest niezwykle wydajnym i ważnym narządem. Oznacza to, że trzeba o nią odpowiednio dbać. Jak każdy organ, może w pewnym momencie potrzebować wsparcia, aby poprawnie funkcjonować. Często przez długi czas chora wątroba nie daje żadnych objawów. Jak możesz rozpoznać przyczynę swoich dolegliwości i jak im zaradzić?

Wątroba to bardzo ciekawy narząd. Z naukowego punktu widzenia nigdy nie boli. Dlaczego? Bo nie ma w niej komórek nerwowych. Czasami jednak boli otaczająca ją torebka, a jeszcze częściej pęcherzyk albo drogi żółciowe. Przyjęło się jednak używanie określenia „ból wątroby”.

U cioci na imieninach, czyli jak jedzenie wpływa na sprawność wątroby

Podczas rodzinnych spotkań stoły aż uginają się od pysznego jedzenia. Nigdy nie brakuje też alkoholu i deserów. Co to oznacza dla Twojej wątroby? Wieczór pełen wytężonej pracy. Po uczcie możesz odczuwać dyskomfort, który świadczy o różnych dolegliwościach.

Jeśli Twój brzuch jest obrzmiały, czujesz go pod żebrami po prawej stronie, a do tego masz wzdęcia, mdłości, biegunkę lub zaparcie i nieprzyjemne uczucie pełności, prawdopodobnie po prostu się przejadłeś. Ból wątroby po alkoholu to jednak znak, by ograniczyć jego spożycie w przyszłości oraz zgłosić się do lekarza na badania.

Jeżeli ból pod żebrami po prawej stronie jest niezwykle silny i dodatkowo promieniuje do pleców lub prawej łopatki, najprawdopodobniej masz atak kolki żółciowej. Możesz być tego pewien zwłaszcza w sytuacji, kiedy kilka godzin wcześniej zjadłeś coś tłustego lub smażonego, a teraz masz nudności i wymioty. Jeśli to pierwsza taka sytuacja, wybierz się na SOR, gdzie zostaniesz zbadany i dostaniesz leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe.

Co zrobić, kiedy odczuwasz ból wątroby w ciąży?

Powodem, dla którego niektóre kobiety mają problemy z wątrobą w czasie ciąży, jest nadwrażliwość tego narządu na produkowane w zwiększonych ilościach hormony. Najczęściej kobiety ciężarne muszą zmagać się wtedy z wymiotami lub cholestazą ciężarnych, która objawia się głównie świądem dłoni i stóp. W przypadku tych chorób nie ma czym się martwić – dotykają większość przyszłych mam. Mimo wszystko koniecznie należy powiedzieć o dolegliwościach lekarzowi. Pomoże on wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki któremu ciąża będzie przebiegała bezpiecznie, a przyszła mama poczuje się komfortowo.

Czy są domowe sposoby na ból wątroby?

Dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedz 5-6 razy dziennie. Twoje posiłki powinny być małe i powinny składać się z lekkostrawnych składników. Ogranicz spożycie tłustych produktów, a alkohol wyeliminuj zupełnie. Produkty bogate w błonnik oraz ostre przyprawy również nie są dla Ciebie. Bardzo ważny jest też sposób przygotowywania posiłków. Zamiast smażyć – gotuj, duś lub piecz.

Pojawia się też pytanie, czy warto stosować zioła na ból wątroby? Wyciąg z ostropestu plamistego, nazywany sylimaryną, wspomaga regenerację wątroby po zatruciach oraz łagodzi objawy niestrawności. Zanim zaczniesz się leczyć, warto by lekarz stwierdził najpierw przyczynę Twoich dolegliwości.

Czy coś powinno Cię niepokoić?

Warto, żebyś wiedział, które objawy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza. Należą do nich: powiększenie wątroby (uczucie pełności w brzuchu, ból w okolicy wątroby), żółtaczka, świąd skóry, nudności i wymioty, obrzęki nóg oraz zmiana zabarwienia kału lub moczu.

Co robić, gdy masz objawy chorej wątroby?

Nawet jeśli świetnie opiszesz swoje objawy, a lekarz fachowo zbada Twój brzuch, przydadzą się jeszcze inne badania. Z pobranej krwi można oznaczyć specjalne parametry: bilirubinę, AST, ALT, ALP i GGTP. Badanie USG pomoże ocenić wielkość i strukturę wątroby, a także zbadać, czy masz kamienie w pęcherzyku żółciowym.

Marskość wątroby – czy możesz jej uniknąć?

Z pewnością wiesz, że alkohol ma zły wpływ na organizm. Jest on przede wszystkim głównym powodem zapadania na marskość wątroby (czytaj więcej na Marskość wątroby – jak rozpoznać rozwój nieodwracalnej choroby?). Nadmierne picie alkoholu powoduje zastępowanie prawidłowych komórek wątroby przez tkankę włóknistą. Co to oznacza w praktyce? Zmienia się struktura i funkcjonowanie całego narządu. Zastanów się, czy nie przekraczasz bezpiecznych ilości wypijanego alkoholu. Tygodniowy limit dla mężczyzn wynosi 13 butelek piwa (po 0,5 l), co odpowiada 3 butelkom wina (po 0,75 l) lub 0,8 l wódki. Dla kobiet ta norma jest dwa razy mniejsza.

Rzadszymi przyczynami marskości są zakażenia wirusami WZW B, na który istnieje szczepionka i WZW C. By im zapobiec, unikaj niebezpiecznych zachowań seksualnych, stosowania niejałowych igieł oraz korzystania z usług nieprofesjonalnych zakładów kosmetycznych czy salonów tatuażu.

Istnieje wiele innych przyczyn marskości wątroby. By jej uniknąć, zadbaj o odpowiednią masę ciała oraz nie nadużywaj leków.

Podsumowując, warto obserwować swój organizm i zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od normy – czy to niekończące się uczucie pełności, czy to ból.  W końcu każdy z nas najlepiej zna swój organizm. Jeśli jakikolwiek objaw Cię zaniepokoi, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Zdecydowanie łatwiej jest reagować, kiedy jakakolwiek choroba zostaje wykryta we wczesnym stadium.