Ból zęba w ciąży – mama z wizytą u dentysty

Ból zęba w ciąży – mama z wizytą u dentysty

Ciąża to czas, kiedy szczególnie dbasz o swoje zdrowie. „Boli ząb? Wezmę jakiś lek przeciwbólowy i może mi przejdzie. Ale zaraz… Czy to bezpieczne dla dziecka? Czy mogę iść do stomatologa, czy z leczeniem i bólem muszę wytrzymać do porodu?”. Nie martw się, choroby zębów w ciąży nie są problemem nie do przeskoczenia.

Próchnica w ciąży

W Polsce próchnicę ma 95% osiemnastolatków. Jest duża szansa, że masz ją i Ty, dlatego o zdrowie zębów, w miarę możliwości, zadbaj jeszcze na etapie planowania ciąży. Ewentualne ubytki czy problemy ortodontyczne (jak np. wrastające ósemki) warto wyleczyć jeszcze przed ciążą. Przy okazji zaplanuj ze swoim dentystą kolejne konsultacje – już w czasie ciąży.

Dzięki temu zmniejszysz szansę na „stomatologiczne niespodzianki”, wymagające nagłych interwencji. Żeby ograniczyć ryzyko rozwoju próchnicy, płucz zęby po wypiciu słodkiego napoju lub po posiłku, zawierającym dużo cukrów. Jeśli zdarzą Ci się poranne wymioty, wypłucz dokładnie usta. Nie myj zębów od razu po wymiotach. Kwaśna treść z żołądka usuwa naturalną powłokę, która chroni szkliwo. Bakterie tylko na to czekają.

Czy wiesz, że… ?

Odwapnianie się zębów w ciąży to mit. Realnym problemem, powodującym ból i utrudnienie zachowania higieny jest zwiększona wrażliwość rozpulchnionych przez hormony dziąseł. Mimo tego warto szczotkować zęby co najmniej tak samo długo i często, jak przed ciążą.

Ból zęba w ciąży – co robić?

Jeśli czujesz ból zęba w czasie ciąży, jest tylko jedna słuszna droga. Trzeba się jak najszybciej wybrać do stomatologa. W czymkolwiek leży problem, najprawdopodobniej będzie tylko narastał. Co zrobić, jeśli na wizytę musisz poczekać kilka godzin albo nawet dni?

Jeśli ból jest bardzo uciążliwy, możesz zażyć jedną dawkę paracetamolu. Jest to lek bezpieczny w ciąży – nie musisz się obawiać o zdrowie swoje ani dziecka. Inne leki przeciwbólowe są przeciwwskazane. Należą do nich: Aspiryna i inne zawierające kwas acetylosalicylowy, a także popularny Ibuprom, Pyralgina czy Ketonal. Te leki mogą spowodować wady wrodzone u płodu!

Naturalne sposoby na ból zęba w ciąży

Możesz też spróbować opanować ból innymi sposobami. Sięgnij do lodówki po lód lub dowolną mrożonkę. Owiń ją ręcznikiem i przyłóż do twarzy. Niska temperatura przyniesie Ci ulgę: zmniejszy ukrwienie tkanek otaczających ząb i dyskomfort. Zimno działa bowiem na receptory bólowe. Nie przesadzaj jednak z chłodzeniem, co kilka minut rób przerwę.

Inne naturalne lekarstwo to sól. Nalej do szklanki ciepłej przegotowanej wody. Wsyp kilka łyżeczek soli i dokładnie mieszaj. Gdy sól przestanie się rozpuszczać, Twój roztwór będzie już mocno stężony. Wypłucz nim jamę ustną przez kilka minut i wypluj. Sól zmniejszy obrzęk wokół chorego zęba.

Leczenie zęba w ciąży

W największym skrócie: leczenie stomatologiczne w ciąży jest możliwe i bezpieczne. Trzeba tylko zastosować odpowiednie środki ostrożności i unikać pewnych zabiegów, które można przełożyć na okres po porodzie. Przede wszystkim, poinformuj swojego dentystę, że jesteś w ciąży. Zabiegi w jamie ustnej powinny być ograniczone do minimum w pierwszym trymestrze ciąży – kiedy formują się narządy i układy Twojego dziecka oraz na kilka tygodni przed terminem porodu – gdy stres może wywołać przedwczesny poród. W tym czasie trzeba ocenić, czy za zabiegiem stoją większe korzyści dla Ciebie i dziecka, czy ryzyko.

Najbezpieczniejszym czasem na zaplanowane leczenie ubytków spowodowanych próchnicą czy leczenie kanałowe jest drugi trymestr i początek trzeciego. Lekarz zastosuje bezpieczne minimalne dawki leków znieczulających. W czasie ciąży zrezygnuj z wybielania zębów i zakładania implantów.

Higiena to podstawa

Najprostszym sposobem na zachowanie zdrowia zębów w ciąży jest przestrzeganie kilku prostych wskazówek:

  • myj zęby dwa razy dziennie,
  • usuwaj osad z języka szczoteczką,
  • raz dziennie użyj nitki dentystycznej do oczyszczenia osadu spomiędzy zębów,
  • ogranicz słodycze,
  • stosuj zdrową, zbilansowaną dietę.

Te zasady pozwolą Ci uniknąć przykrych dolegliwości bólowych, a także stresujących wizyt u dentysty.