Co na ból zęba? Najlepsze domowe sposoby

Co na ból zęba? Najlepsze domowe sposoby

Budzisz się w niedzielę rano z pięknego snu. Czujesz się wyspany i rześki jak nigdy dotąd. Nie musisz spieszyć się do pracy, a na śniadanie czeka na Ciebie apetyczna, chrupiąca bagietka i gorąca kawa z cukrem. Oto wymarzony poranek. Po pierwszym łyku kawy tracisz ochotę na posiłek, a mina Ci rzednie. To ból zęba! Jak go zwalczyć i przywrócić sobie dobre samopoczucie?

Dlaczego boli mnie ząb?

Skąd bierze się ból zęba? Zazwyczaj jest spowodowany podrażnieniem nerwów, czyli wniknięciem w strukturę zęba zarazków, które „zjadają” go od środka. Nie jest to jednak jedyna przyczyna bólu zęba. Czasem pojawia się on, gdy zjesz coś bardzo gorącego lub zbyt zimnego, czy też ugryziesz wyjątkowo twarde warzywo lub owoc. Jakiekolwiek jest źródło Twojego cierpienia, ból zęba może być trudny do wytrzymania. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, żeby uśmierzyć nieprzyjemny ból.

Co pomaga na ból zęba?

Istnieją zarówno farmakologiczne, jak i domowe sposoby na ból zęba. Te drugie są bezpieczniejsze dla Twojej wątroby i żołądka. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś bezwzględnie wystrzegać się leków przeciwbólowych. Często przynoszą one szybką ulgę, a przecież na tym Ci zależy. Pamiętaj jedynie, żeby kontrolować, jak dużą dawkę środków farmaceutycznych przyjmujesz na dobę.

Zwalcz ból zęba tym, co dała natura

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, nie martw się – są inne sposoby. Jak uśmierzyć ból zęba za pomocą naturalnych metod? Do wyboru masz kilka możliwości. Pierwsza z nich to napar z szałwii, rumianku lub tymianku. Wybierz jedno z ziół, przygotuj ciepłą miksturę i przepłucz nią jamę ustną. Ziołowy napar pomaga w walce z bólem zęba, szczególnie wtedy, gdy dolegliwość jest skutkiem stanu zapalnego. Pilnuj uważnie jego temperatury, gdyż zbyt gorący płyn może nie tylko Cię oparzyć, ale też dostać się w bolące miejsce i dodatkowo pogorszyć obecną sytuację.

Babcia polecała Ci goździki na ból zęba? I słusznie! Wsadź je do ust i żuj powoli, ale nie połykaj. Jeśli nie lubisz smaku lub zapachu goździków, w podobny sposób wykorzystaj czosnek. Możesz go też obtoczyć w soli, po czym przyłożyć do bolącego fragmentu Twojego uzębienia i potrzymać przez chwilę w ustach. Takie czynności nie tylko złagodzą ból jednego z zębów,  ale również wzmocnią pozostałe.

Nie tylko miły zapach

Olejki eteryczne kojarzysz pewnie ze specyficznym aromatem i romantyczną atmosferą. Tymczasem mogą Ci przyjść z pomocą, gdy walczysz z bólem zęba. Zapytaj w aptece o olejek kamforowy, jodłowy lub goździkowy – ewentualnie o krople walerianowe. Po powrocie do domu nasącz płynem mały wacik i przyłóż go do bolącego zęba. Wszystkie wymienione środki uśmierzają ból, ale też uspokajają, dzięki czemu dodatkowo pomagają w zmaganiach z uporczywą dolegliwością.

Na ratunek – płukanki

Nie lubisz aromatu olejków? Płukanka to prosty do wykonania i niedrogi sposób na zmniejszenie bólu zęba. Jak ją przygotować? Wymieszaj 5-6 kropli jodyny z wodą, a potem przyłóż kompres nasączony płukanką do bolącego Cię zęba. Możesz też użyć innego rodzaju okładu: 2 łyżeczki sody oczyszczonej zmieszane z 2 łyżeczkami octu. Po zastosowaniu płukanki odczujesz ulgę już po kilku minutach.

Przedstawione metody to jedynie doraźne rozwiązania. Żadna z nich nie wyleczy Twojego zęba ani nie usunie przyczyny jego bólu. Dzięki nim możesz jednak zjeść w spokoju nie tylko śniadanie, ale też obiad i kolację, zanim trafisz na fotel dentystyczny.