Co oznacza ból pleców po prawej stronie pod łopatką?

Co oznacza ból pleców po prawej stronie pod łopatką?

Ból pleców to dolegliwość, która dotyka prawie wszystkich. Z pewnością nie raz czułeś, że masz napięte mięśnie i nie możesz swobodnie wykonywać wszystkich ruchów. Zwykle boli dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Co robić gdy dopadnie Cię ból pod prawą łopatką? Czy jest to powód do niepokoju?

Ból pleców po prawej stronie pod łopatką: kłuje i niepokoi

Typowy ból pleców pod prawą łopatką nie pojawia się nagle. Najpierw czujesz lekki dyskomfort, jakby mięśnie były zbite. Trwa to często tygodniami lub miesiącami i powoli przyzwyczajasz się do tego uczucia. Czasami bierzesz dostępny bez recepty lek przeciwbólowy i wtedy masz kilka godzin ulgi. Jednak kiedy ból narasta, pojawia się nieprzyjemne, przeszywające kłucie w plecach lub zaczyna Ci drętwieć ręka – zaczynasz się niepokoić i poszukiwać pomocy. Od czego zacząć?

Ból pod prawą łopatką – przyczyny

Zrozumienie przyczyny bólu nie tylko uspokaja, ale przede wszystkim pomaga w systematycznym leczeniu. Zapraszam Cię na przystępne 30 sekund anatomii. Mięśnie Twoich pleców przyczepiają się do kręgosłupa, łopatek i żeber. W naturalnej pozycji ciała łopatki leżą płasko na żebrach i przylegają do nich. Niestety, w dzisiejszych czasach nasze ciała rzadko znajdują się w takiej pozycji.

pozycja w pracy

Pracując przy komputerze i prowadząc samochód, czyli często przez 8-9 9 (lub więcej) godzin dziennie mamy ręce wyciągnięte przed siebie i głowę pochyloną do przodu. Taka pozycja pociąga za sobą łopatki ku górze i oddala je od kręgosłupa. Mięśnie są przez długie godziny w nienaturalnej dla siebie pozycji, zapominamy o ich rozciąganiu. A czemu ból pojawia się częściej pod prawą łopatką? W większości jesteśmy praworęczni i silniej obciążamy tą stronę ciała. Ból może się równie dobrze pojawić pod lewą łopatką lub między nimi.

Czy wiesz, że…?

Ból pleców pod prawą łopatką lub między łopatkami może być nietypowym objawem kamicy pęcherzyka żółciowego. Taką przyczynę bólu możesz podejrzewać, kiedy dodatkowo cierpisz z powodu bólu brzucha oraz wymiotujesz lub masz nudności. Ból przy kamicy pojawia się najczęściej po tłustym, obfitym posiłku i trwa od kilkunastu minut do kilku godzin. Z takimi objawami trzeba szybko udać się do lekarza.

Ból pod prawą łopatką: domowa kuracja czy konsultacja?

Każdy długo utrzymujący się lub silny ból powinien skłonić Cię do wizyty u swojego lekarza rodzinnego. Artykuły, fora internetowe i filmy na Youtube nie zastąpią rozmowy ze specjalistą i badania. Do szybkiej wizyty powinny skłonić Cię takie objawy jak:

  • ograniczenie ruchu w stawie barkowym,
  • drętwienie lub zaburzenia czucia w rękach,
  • gorączka towarzysząca bólowi,
  • brak poprawy po lekach przeciwbólowych (takich jak paracetamol czy ibuprofen).

Jeśli nie jest tak źle, terapię możesz zacząć sam. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zapomnisz, co to ból pleców po prawej stronie pod łopatką.

  1. Pracując przy biurku wyprostuj się i zadbaj o to, aby Twoje przedramiona opierały się na biurku. Możesz nastawić sobie w telefonie alarm, który przypomni Ci o poprawieniu swojej postawy chociaż raz na pół godziny.
  2. Po pracy wybierz się na basen lub siłownię. Jeśli nie masz na to czasu, na pewno znajdziesz chociaż pół godziny na spacer. Plecy będą wdzięczne.
  3. Poproś partnera o masaż spiętych mięśni karku i pleców. Mięśnie można “rozbić” palcami lub rolowaniem małą piłeczką, np. do golfa lub tenisa.
  4. Weź ciepły prysznic – to także rozluźni mięśnie.
  5. Chcesz się wziąć za temat na poważnie? Wybierz się do fizjoterapeuty. Możesz zacząć ćwiczenia sam. Połóż się na twardym podłożu na brzuchu. Wyciągnij przed siebie ręce z kciukami wyciągniętymi do góry. Spróbuj spiąć pośladki i unieść ręce do góry, wytrzymaj tak kilka sekund. Powtarzaj kilka razy dziennie po 8-10 powtórzeń.

“Mam ból pod prawą łopatką i…

…kołacze mi serce/ czuję ucisk za mostkiem/ jest mi duszno/ nie mogę nabrać głębszego oddechu/ drętwieje mi cała ręka.” Jeśli mógłbyś być autorem jednego z tych zdań, koniecznie  zwróć się po natychmiastową pomoc do lekarza. Chociaż ból łopatki to najczęściej problem układu ruchu (mięśni, stawów i kości), może to być także objaw alarmujący o chorobie serca lub płuc. W takim wypadku konieczne będą dalsze, zalecone przez lekarza badania.