Co powoduje bóle mięśni i stawów? 5 najczęstszych przyczyn

Co powoduje bóle mięśni i stawów? 5 najczęstszych przyczyn

Nie możesz wstać z krzesła, schylić się czy zawiązać sznurowadeł. Bóle stawów i mięśni mogą Ci bardzo utrudnić codzienne życie. Często kojarzysz je z przetrenowaniem lub kontuzją, ale czasem pojawiają się znikąd i nie wiesz, co z nimi zrobić. Jak złagodzić ból mięśni i stawów? Czy przejdzie sam, czy trzeba iść do lekarza? Dowiedz się, co najczęściej powoduje bóle mięśni i bóle stawów.

Przetrenowanie

Taką sytuację przerabiałeś pewnie i Ty. Rutynę pracy i obowiązków przerywa upragniony urlop. Ruszasz na górski szlak albo wsiadasz na rower. Jest wspaniale, przecież sport to zdrowie! Następnego dnia nie jest już tak dobrze. Ból mięśni nóg towarzyszy każdemu Twojemu ruchowi. Wczoraj zdobywałeś Rysy, dziś wyjście do sklepu stanowi dla Ciebie nie lada wyzwanie. Co robić? Tu nie ma drogi na skróty. Przetrenowałeś się i Twój organizm potrzebuje czasu na regenerację. Możesz wybrać się na masaż, ale nie rezygnuj całkiem z ruchu. Lekki spacer albo rekreacyjne pływanie pomogą Ci w szybkim powrocie do formy.

Urazy mięśni i stawów

Spóźniasz się na ulubiony trening piłki nożnej. Znajomi już grają, więc szkoda czasu na rozgrzewkę. Dajesz z siebie wszystko, aż tu nagle stawiasz krzywo stopę i padasz z okrzykiem bólu. Wokół Twojej kostki pojawia się obrzęk. Potrzebujesz pomocy swojej drużyny. Połóż się na plecach, niech znajomi ściągną delikatnie obuwie z Twojej bolącej nogi i ułożą ją wyżej. Dobrze byłoby, gdyby podłożyli pod Twoją łydkę np. plecak. Wyślij kogoś po worek z lodem, a gdy ten się już znajdzie, owiń go koszulką i schłodź miejsce urazu.

Jeśli nie możesz przejść do samochodu, którym mógłbyś dotrzeć na SOR, zadzwoń pod 112 i wezwij karetkę. Twoją nogę zbada lekarz, być może konieczne będzie prześwietlenie. Przed kolejną grą nie zapomnij o rozgrzewce – zmniejszysz do minimum ryzyko urazu.

Wirusy

Grypa i przeziębienie często powodują bóle mięśni i stawów. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane. Twój układ odpornościowy wytwarza czynniki sprzyjające stanom zapalnym, żeby pokonać chorobę. Prawdopodobnie to one odpowiadają za bóle pleców, nóg i rąk. Jeśli dopadła Cię grypa, odpoczywaj, pij dużo wody, a gorączkę zbijaj paracetamolem. Do lekarza wybierz się po zwolnienie lekarskie, a nie po antybiotyk, który nie zwalcza wirusów powodujących chorobę. Żeby uniknąć grypy i jej niebezpiecznych powikłań, zaszczep się pod koniec lata. Warto, bo szczepionka ma 70% skuteczności.

Gdy ból stawów trwa dłużej

Od kilku dni odczuwasz dotkliwe bóle stawów. Ich przyczyny mogą być różne i warto je poznać, żeby znaleźć optymalny sposób leczenia. Przeczytaj te dwa opisy chorób mogących powodować Twoje dolegliwości. Który z nich lepiej charakteryzuje Twoje bóle stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Masz 30-50 lat i symetryczny obrzęk stawów rąk i stóp. Codziennie rano Twoje stawy są sztywne, nawet przez ponad godzinę. W dodatku masz podwyższoną temperaturę i gorszy apetyt oraz jesteś przemęczony. RZS to choroba atakująca wiele układów ciała. Do jej leczenia nie wystarczą leki przeciwbólowe bez recepty. Zgłoś się do lekarza, który zleci oznaczenie odpowiednich przeciwciał i wykonanie innych badań potwierdzających rozpoznanie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Masz ponad 50 lub więcej niż 60 lat i kilka zbędnych kilogramów. Za Tobą wiele lat sportowej lub zawodowej aktywności. Od pewnego czasu dokuczają Ci bóle biodra, kolana lub stawów rąk. Ból najsilniej doskwiera Ci po odpoczynku, ale już po kilku ruchach jest dużo lepiej. Dodatkowo zajęty staw jest powiększony, nie zgina się jak dawniej i może trzeszczeć. Jak poradzić sobie z tymi nieznośnymi bólami stawów? Leczenie jest w tym przypadku objawowe i polega na przyjmowaniu paracetamolu lub silniejszych leków przeciwbólowych. W zachowaniu sprawności pomogą Ci też dieta i fizjoterapia.

Bóle mięśni i stawów mogą być objawem poważnych chorób, które nie dotyczą jedynie układu ruchu. Z tego powodu, jeśli ból trwa już od kilku dni lub towarzyszą mu takie objawy jak miejscowy obrzęk, gorączka, ograniczenie zakresu ruchu lub zmiany skórne, nie czekaj i zgłoś się do lekarza.