Co to jest fibromialgia? Choroba-widmo

Co to jest fibromialgia? Choroba-widmo

Od kilku miesięcy bolą Cię na zmianę niemal wszystkie mięśnie i stawy. Wykonujesz zlecone badania, a ich wyniki są… prawidłowe! Co to jest fibromialgia? Można ją nazwać chorobą-widmem. Jak zdiagnozować fibromialgię, kiedy ta potrafi przyjmować maski innych chorób? Poznaj jej specyficzne symptomy.

Gdy boli bez powodu. Co to jest fibromialgia?

Definicja fibromialgii mówi, że jest to zespół bólowy o nieznanej przyczynie, który objawia się przewlekłymi, uogólnionymi bólami mięśni i stawów oraz bolesnością przy ucisku określonych punktów. Skąd możesz wysnuć wniosek, że to fibromialgia? Diagnoza opiera się na obserwacji specyficznych objawów. Trwający co najmniej 3 miesiące ból zaczyna się często w jednej okolicy i stopniowo zajmuje kolejne stawy i mięśnie. Kiedy dotknie Cię ta dolegliwość, możesz mieć uczucie kłucia, szarpania lub „palenia” mięśni.

Do innych objawów należą:

  • uczucie zmęczenia i braku energii,
  • kłopoty z koncentracją i snem,
  • brak poczucia regeneracji po przespanej nocy,
  • depresja,
  • niepokój,
  • biegunki lub zaparcia,
  • uczucie kołatania serca i duszności,
  • bóle głowy.

Ból jest najsilniejszy rano oraz przy wykonywaniu jednostajnych czynności. Mięśnie stają się słabsze, przez co tracisz ochotę na jakikolwiek ruch.

Być może pomyślałeś właśnie: „O nie, przecież mam wiele z tych objawów!”. Spokojnie, każdy jest czasem zmęczony, zestresowany czy obolały. Istotna jest długość trwania i nasilenie symptomów. W tym przypadku często powodują one wycofanie się z życia zawodowego i towarzyskiego oraz liczne konsultacje lekarskie.

Jak zdiagnozować fibromialgię?

Skąd możesz mieć pewność, że dolega Ci właśnie fibromialgia? Diagnoza nie jest prosta do postawienia. Nie ma konkretnych badań, które można by zlecić i na ich podstawie jednoznacznie potwierdzić Twoje podejrzenia. Bardzo istotne jest badanie przez lekarza, które polega na poszukiwaniu nadmiernej bolesności przy uciskaniu 18 specjalnych punktów na ciele pacjenta. Jego wynik należy połączyć z opisanymi powyżej typowymi dolegliwościami.

To jednak jeszcze nie koniec. Zanim lekarz ustali, jak leczyć fibromialgię (a konkretnie to, co się pod tym terminem kryje), trzeba wykluczyć wiele innych chorób, które mogą powodować podobne objawy i dopiero wtedy można postawić definitywne rozpoznanie.

Warto wykonać przede wszystkim badania przeciwciał w kierunku chorób reumatoidalnych, zakaźnych i autoimmunologicznych. Pomocne są także badania obrazowe (np. zdjęcie rentgenowskie czy tomografia) bolesnych okolic. Duże znaczenie ma także konsultacja z psychiatrą, gdyż podobne objawy mogą towarzyszyć depresji lub zaburzeniom lękowym.

Jak leczyć fibromialgię?

Leczeniem fibromialgii zajmują się reumatolodzy. Podkreślają oni 2 najważniejsze aspekty leczenia tej choroby. Pierwszym jest zastosowanie specjalistycznych leków przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych. Dzięki nim można zmniejszyć ból pacjenta oraz poprawić jakość jego snu. Na drugim miejscu stawiają oni wspomagającą fizjoterapię, psychoterapię i inne zabiegi mające na celu rozluźnienie i zmniejszenie napięcia fizycznego i psychicznego, związanego z bólem.

Istotne jest samo postawienie diagnozy. Stres związany z trwającymi miesiącami silnymi bólami, dziesiątkami wizyt lekarskich i specjalistycznych badań może potęgować dolegliwości bólowe. Kiedy natomiast wiesz już, co Ci dolega i możesz to nazwać, łatwiej jest oswoić się z diagnozą i zacząć szukać sposobów na poprawę swojego zdrowia.

co to jest fibromialgia - jak leczyć