Co to jest fluoryzacja i czy jest ona bezpieczna dla zdrowia?

Co to jest fluoryzacja i czy jest ona bezpieczna dla zdrowia?

Zapewne fluoryzacja kojarzy Ci się z przerwą w czasie lekcji w podstawówce, kiedy szkolna pielęgniarka nakładała na szczoteczki do zębów specyficzny w smaku i zapachu płyn, którym trzeba było dokładnie umyć zęby. W jaki sposób miało to poprawić zdrowie Twoich zębów? Co to jest fluoryzacja i czy fluor jest bezpieczny dla zdrowia?

Co to jest fluoryzacja?

Jest to zabieg profilaktyczny, który ma pomóc w zapobieganiu próchnicy. Fluor jest pierwiastkiem, który naturalnie występuje w wodzie, herbacie, produktach zbożowych, rybach i orzechach. Do fluoru może odnosić się uniwersalna maksyma Paracelsusa: “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Dlatego też nie zaleca się przyjmowania dodatkowego fluoru w pokarmie, ale jedynie jego miejscowe stosowanie na powierzchni zębów.

Kiedy dostarczasz swoim zębom fluoru? Robisz to za każdym razem, kiedy szczotkujesz zęby pastą z fluorem, którą na koniec należy wypluć, a jamę ustną dokładnie wypłukać. Fluoryzacja w szkole czy w gabinecie stomatologicznym różni się tym, że stosowane tam stężenie fluoru jest nawet dziesięciokrotnie większe niż w typowej paście. Za to zabieg jest wykonywany rzadko i z konkretnych wskazań, o których decyduje dentysta.

Czy wiesz, że…?

Próchnica jest główną przyczyną utraty uzębienia w Polsce. Blisko 100% czterdziestolatków i ponad 90% siedmiolatków w Polsce ma próchnicę. Podstawową metodą zapobiegania próchnicy jest szczotkowanie zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie.

Jak działa fluor i jak zachować zdrowy uśmiech?

Fluor chroni szkliwo, hamując procesy jego rozkładu (czyli tzw. demineralizacji) oraz stymulując jego odtwarzanie (remineralizację). Dodatkowo przeciwdziała namnażaniu się bakterii, które odpowiadają za powstawanie próchnicy. Fluorowaną pastę do zębów powinni stosować wszyscy (powyżej 1. roku życia), którzy mają choć jeden naturalny ząb.

Zęby należy szczotkować dwa razy dziennie, stosując odpowiednią ilość pasty. Producenci past chcą oczywiście, żeby sprzedaż ich produktów była jak największa. Pokazują więc w reklamach, jak aktor nakłada na szczoteczkę cały pasek pasty. Tymczasem… do 3. roku życia prawidłowa ilość pasty fluorowanej nakładanej na szczoteczkę powinna odpowiadać wielkości połowy ziarna grochu. Powyżej 3. roku życia i w wieku dorosłym natomiast ilość pasty powinna przypominać cały groszek.

Jeśli masz dzieci, przypilnuj żeby nie połykały pasty i dokładnie płukały jamę ustną po całym zabiegu. Dzieci do 8. roku życia powinny używać fluorkowanej pasty do zębów pod nadzorem osoby dorosłej.

Czy fluoryzacja jest szkodliwa?

Jeśli jest przeprowadzana prawidłowo – pod kontrolą dentysty (w przypadku dodatkowych zabiegów) lub pod kontrolą dorosłego u dzieci – nie. Szkodliwe może być przyjmowanie fluoru w tabletkach lub stosowanie pasty ze zwiększonym stężeniem fluoru (dostępna na receptę) bez konsultacji z lekarzem stomatologii. Przewlekłe stosowanie u dzieci zbyt dużej ilości fluoru może doprowadzić do, tak zwanej, fluorozy. Powoduje ona nieprawidłowy rozwój szkliwa zębów: od pojedynczych białych plam, przez ciemne przebarwienia, do łamliwości i kruchości zębów. Takie konsekwencje może mieć nieprawidłowo przeprowadzona fluoryzacja.

Fluoryzacja – skutki uboczne

Jaki negatywny wpływ na zdrowie może nieść ze sobą fluoryzacja? Skutki uboczne ostrego zatrucia fluorem mogą być jeszcze gorsze. Objawy takiego zatrucia to: ból brzucha, wymioty, biegunka, a z poważniejszych – porażenie nerwów oraz zaburzenia oddychania i czynności serca. Nie musisz się jednak obawiać. Duża ilość typowej pasty do zębów, nałożonej nawet na całą szczoteczkę, zawiera około 2,0-2,5 mg fluoru. Objawy ostrego zatrucia pojawiają się przy przyjęciu 4 mg fluoru na 1 kg masy ciała. Trzeba by więc połknąć kilkadziesiąt takich porcji.