Czy masz migrenę oczną? Sprawdź!

Czy masz migrenę oczną? Sprawdź!

Migrena oczna (inaczej klasyczna lub tzw. migrena z aurą) częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Z reguły pojawia się przed 30. rokiem życia. Po czym ją rozpoznać i jakie są jej najczęstsze objawy? Jak sobie z nią radzić?

Czym jest migrena oczna?

Migrena to jednostronny, napadowy, pulsujący ból głowy. Może jej towarzyszyć światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nudności, wymioty i osłabienie. Przyczyną są skurczenie naczyń krwionośnych mózgu. Postaci bólów głowy jest kilka. Jedną z nich jest właśnie migrena oczna, czyli poprzedzona tzw. aurą (sprawdź migrena z aurą).

Migrena oczna – skąd się bierze?

Przyczyny migreny ocznej są różne i ciężkie do zdefiniowania. Często napadowe bóle głowy są spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. Wpływ na ich wystąpienie mają także stres, zmęczenie, przeciążenie fizyczne, niektóre pokarmy i zaburzenia ciśnienia. Bezpośrednio za objawy migreny ocznej odpowiada skurcz naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki.

Objawy migreny ocznej – czym jest aura?

Klasycznym objawem migreny ocznej jest występowanie aury. Jest to stan, który wiąże się z problemami z widzeniem, a czasem drętwieniem języka lub połowy twarzy. Zdarza się niedowidzenie w jednym oku, które ustępuje do godziny. Mogą Ci się przytrafić mroczki przed oczami, zaburzenia mowy, omamy związane z wystąpieniem zamglonej plamki, bądź figury zbliżonej kształtem do gwiazdy.

Czasem pole widzenia jest zacienione. Charakterystyczne jest też wrażenie ukłucia szpilką w nodze lub wokół ust. Niekiedy występuje również drętwienie ręki lub barku, przez co możesz mieć problemy z utrzymaniem przedmiotów.

Następnie pojawia się ból głowy – z reguły jednostronny, pulsujący, który utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni. Może on być silny lub umiarkowany, najbardziej dokucza w okolicy czoła, skroni i oka. Po napadzie migreny czasami utrzymuje się zmęczenie, irytacja, osłabienie i bóle mięśni.

Jak radzić sobie z objawami migreny ocznej?

Jeśli cierpisz na nawracające migreny, w momencie aury niezwłocznie sięgnij po leki przeciwbólowe. Pomogą one przerwać atak na samym początku. Unikaj kawy, przebywaj w ciemnym, cichym pomieszczeniu, rób zimne okłady. Chwilową ulgę przyniesie Ci delikatny masaż skroni.

Migrena oczna – jak lekarz stawia diagnozę?

Specjalista stawia diagnozę na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta i opisu objawów, który mu przedstawisz. Ponadto bada on nadwrażliwość na światło i dźwięki. W niektórych przypadkach neurolog zleci wykonanie badań laboratoryjnych lub obrazowych.

Migrena oczna – leczenie

Leczenie migreny można podzielić na objawowe, czyli takie, które ma za zadanie przerwać ból oraz zachowawcze, czyli takie, które zapobiega napadom. Przy wystąpieniu pierwszych objawów aury sięgnij jak najszybciej po leki przepisane przez neurologa. Dzięki temu nasilenie bólu nie będzie aż tak duże, a atak ulegnie skróceniu.

Istnieją też metody, dzięki którym możesz uniknąć ataków bólu lub zmniejszyć częstość ich występowania. Pamiętaj o regularnym śnie, chodź na spacery, w miarę możliwości unikaj stresu, zadbaj o kondycję fizyczną. Rezygnuj z czerwonego wina i serów. Możesz także uprawiać jogę lub stosować inne techniki relaksacyjne.

Skutki uboczne leczenia

Nawroty ataków migrenowych zależą od Twojego stanu zdrowia. U niektórych pacjentów mogą wystąpić skutki uboczne leczenia, np. problemy z układem pokarmowym, zmniejszenie odporności czy uodpornienie się na działanie leków przeciwbólowych. Jednak u większości cierpiących na migrenę dzięki terapii ataki stają się rzadsze, krótsze i lżejsze. Często ta dolegliwość mija wraz z wiekiem. Najlepsze efekty występują, jeśli połączysz środki farmakologiczne, zmianę trybu życia i techniki relaksacyjne.