Czy to zapalenie pęcherza? Objawy u dzieci, po których rozpoznasz dolegliwość

Czy to zapalenie pęcherza? Objawy u dzieci, po których rozpoznasz dolegliwość

Zapalenie pęcherza to nierzadka przypadłość. Częste oddawanie moczu i szczypanie w jego trakcie, ból w dolnej części brzucha i gorsze samopoczucie są tak charakterystyczne, że do diagnozy nie potrzeba badania moczu, a lek bez recepty jest dostępny w aptece. Ale co jeśli choroba przydarzy się dziecku? Czy możną ją opanować w domu, czy potrzeba badań i konsultacji z pediatrą?

Zapalenie pęcherza – objawy u dzieci

Objawy u dzieci mogą być różne, zależą jednak przede wszystkim od wieku. Spójrz na typowe dla wieku zachowania i dolegliwości.

  • Noworodki i niemowlęta poniżej 3. miesiąca życia

To szczególnie trudny okres, ponieważ objawy są bardzo mało charakterystyczne, a przebieg i powikłania zakażenia układu moczowego (ZUM) najcięższe. Twoje dziecko może mieć biegunkę, wymiotować, płakać i niechętnie jeść. Gorączka występuje tylko w 40% przypadków. Z tych powodów każde chore dziecko w tym wieku powinno mieć wykonane badanie moczu, żeby móc wykluczyć stan zapalny w drogach moczowych.

  • Dzieci od 3. miesiąca do 3. roku życia

Tu także objawy nie są zbyt charakterystyczne. Poza wymienionymi powyżej, na rozpoznanie może naprowadzić Cię płacz dziecka przy siusianiu albo nieprzyjemny, „ropny” zapach moczu i jego zmieniony kolor.

  • Dzieci powyżej 3. roku życia

W tym wieku symptomy zakażenia są już bardziej typowe. Możemy też liczyć na lepszą komunikację z naszym potomkiem. Poskarży się na pieczenie przy oddawaniu moczu, częstszą potrzebę korzystania z toalety oraz ból brzuszka. Ból pleców i temperatura powyżej 38,5 stopnia Celsjusza powinny szczególnie Cię zaalarmować. Mogą świadczyć o stanie zapalnym w nerkach.

Ból przy siusianiu u dziecka: od podejrzenia do diagnozy

W każdym przypadku podejrzenia zapalenia pęcherza i innych zakażeń układu moczowego trzeba przeprowadzić ogólne badanie moczu oraz jego posiew, który wykryje konkretne bakterie. U młodszych dzieci lub przy podejrzeniu cięższego zapalenia warto zrobić także badania z krwi: morfologię z rozmazem, CRP, mocznik i kreatyninę, a u noworodków (dzieci w pierwszym miesiącu życia) także posiew krwi.

Czy wiesz, że…?

85% zakażeń układu moczowego u dzieci wywołuje Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) – pospolita bakteria zasiedlająca naturalnie nasz przewód pokarmowy. Bakteria ta dostaje się do układu moczowego ze skóry w okolicy odbytu. Kobieca cewka moczowa jest krótsza niż męska. Dla bakterii oznacza to łatwiejszą drogę do pęcherza, a dla kobiet… Ponad 10 razy częstsze infekcje.

Zapalenie pęcherza u dzieci – leczenie

Jeszcze w domu podawaj dużą ilość płynów oraz obniż gorączkę – pamiętaj o dobraniu dawki leku przeciwgorączkowego do masy dziecka. Dalsze leczenie należy do pediatry, który po przeprowadzeniu badań i uwzględnieniu wieku oraz stanu dziecka określi rodzaj potrzebnej antybiotykoterapii. Dzieci poniżej 6. miesiąca i w cięższym stanie powinny trafić do szpitala i otrzymywać antybiotyk dożylnie przez 10-14 (a u noworodków nawet 21) dni. Starszym i lżej chorym wystarczy podawany przez 10 dni w domu antybiotyk doustny.

Czy jest się czego obawiać?

Częste zapalenia pęcherza lub zapalenia nerek to sygnał ostrzegawczy dla lekarza i rodziców. Mogą one przemawiać za obecnością wady w drogach moczowych lub wskazywać na nieprawidłową czynność pęcherza moczowego. W takim wypadku potrzeba bardziej specjalistycznych badań, takich jak: USG brzucha z oceną układu moczowego czy tzw. cystouretrografia mikcyjna, czyli badanie radiologiczne układu moczowego.

Jak zapobiegać zapaleniom pęcherza u dzieci?

Możesz oszczędzić swojemu dziecku wielu nieprzyjemności, stosując się do kilku prostych zaleceń:

  • unikaj długich i gorących kąpieli,
  • stosuj tylko przebadane i delikatne kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji skóry dziecka,
  • nie czekaj ze zmianą brudnej pieluszki,
  • unikaj diety powodującej zaparcia i dbaj o dużą ilość płynów.

Gdy przyjdzie na to czas, naucz dziecko zasad higieny – podcierania się od przodu do tyłu, codziennego zmieniania bielizny oraz nieprzetrzymywania moczu.