Dlaczego boli głowa po alkoholu? Dowiedz się, skąd bierze się kac

Dlaczego boli głowa po alkoholu? Dowiedz się, skąd bierze się kac

Jeśli nigdy nie miałeś kaca, jesteś prawdziwym szczęśliwcem. Od czasu do czasu zdarza Ci się go mieć? Koniecznie przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy, jak najszybciej pozbyć się skutków ubocznych imprezy. Wyjaśniamy też, jak przebiega metabolizm alkoholu w organizmie i w jaki sposób mogą wpływać na Ciebie produkty jego przemiany. Dlaczego po winie boli głowa?

Dlaczego boli głowa po alkoholu?

Po spożyciu alkohol trafia do żołądka, gdzie jest wchłaniany. Wędruje również do jelita cienkiego. Z tych 2 miejsc jest wchłaniany do krwi, a następnie transportowany do wątroby. Tutaj zaczyna się przemiana alkoholu, w wyniku której powstają aldehyd octowy i kwas mlekowy.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czemu po alkoholu boli głowa, to właśnie te 2 substancje są winowajcami Twojego kaca po szalonej nocy. Pierwsza odpowiedzialna jest za wzrost ciśnienia krwi i tętna, ból głowy, uczucie ciepła i mdłości. Kwas mlekowy natomiast niekorzystnie wpływa na stan żołądka. Alkohol tak długo krąży we krwi, aż w całości zostanie zmetabolizowany przez wątrobę.

Często, szczególnie na następny dzień, możesz zadawać sobie pytanie, kiedy „wrócisz do siebie”. Kilka godzin snu nie wystarczy, by pozbyć się alkoholu z organizmu, dlatego jeśli masz wątpliwości, czy możesz już siąść za kółko, najlepiej przebadaj się alkomatem.

Dlaczego po winie boli głowa?

Kac po wypiciu wina nie bierze się tylko z obecności w Twoim organizmie aldehydu octowego i kwasu mlekowego. Czemu po alkoholu boli głowa? Wino zawiera taniny, które Twój organizm może źle trawić. Zawarty w tym alkoholu cukier sprawia, że do strawienia wina potrzeba bardzo dużo wody, której brak może objawiać się bólem głowy. Dlatego, żeby zapobiec złemu samopoczuciu następnego dnia, popij kieliszek wina szklanką wody. Możesz też sięgnąć po szprycer (białe wino rozcieńczane wodą). Przed położeniem się spać również wypij 1-2 szklanki wody.

Dlaczego po piwie boli głowa?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego boli głowa po alkoholu, wiedz, że piwo w niewielkich ilościach może ono zawierać aldehyd octowy. Zatem Twój organizm musi uporać się nie tylko z aldehydem pochodzącym z przemiany etanolu, ale też tym zawartym w piwie. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego po piwie boli głowa, problem bierze się z problemu z fermentacją lub zbyt szybkim jej zakończeniem.

Jak radzić sobie z kacem?

Przede wszystkim zadbaj o siebie jeszcze przed wieczornym wyjściem. Wyśpij się i wypij przed wyjściem witaminę C. Zjedz porządny posiłek duszony lub podsmażony na oleju – tłuszcz w nim zawarty spowolni wchłanianie alkoholu. Kiedy jesteś już na imprezie, zwracaj uwagę na to, co i ile pijesz. Jeśli już sięgasz po wino, nie mieszaj go z piwem lub wódką – pij jeden rodzaj alkoholu przez cały wieczór.

Nie pij też zbyt szybko. Rób 20-minutowe przerwy między drinkami – pomoże Ci to zapanować nad stanem Twojego upojenia. Jeśli masz wybór, sięgaj po mocny, czysty alkohol. Po nim kac jest mniejszy niż po alkoholach gatunkowych, ponieważ zawierają one więcej metanolu. Jeśli palisz, sięgaj po papierosy rzadziej. Tytoń wzmaga tylko nieprzyjemne doznania po imprezie.

Jeśli już dopadł Cię kac, sięgnij po sok z kiszonej kapusty lub kwas buraczany. Są one źródłem witamin i minerałów. Zawierają też probiotyki, czyli kultury bakterii, które pozytywnie wpływają na organizm i biorą udział w odbudowie naturalnej mikroflory. Na czoło połóż zimny kompres. Przyniesie Ci to ulgę – złagodzi ból głowy, a także zlikwiduje obrzęk powiek, który często towarzyszy kacowi.