Dlaczego boli mnie kolano?

Dlaczego boli mnie kolano?

Nie odniosłeś ostatnio żadnego urazu, a mimo to odczuwasz ból kolana? Masz problemy ze wstawaniem przez bolące kolano, które nie daje Ci spokoju? Dowiedz się, co powoduje ból kolana i w jaki sposób go leczyć. W jakich sytuacjach udać się do lekarza, a kiedy wystarczą domowe sposoby?

Strzał w kolano

Chcesz pójść do kuchni po herbatę, ale Twoja noga ugina się i siadasz z powrotem na krześle w obawie przed upadkiem. Powodem Twojej niemocy jest ból kolana. Przyczyny tej dolegliwości są różne. Te najbardziej oczywiste to upadek lub uraz i nadmierne obciążenie. Źródłem bólu kolana mogą być też infekcje bakteryjne, choroby i zmiany reumatyczne, a nawet borelioza.

Najczęstsza przyczyna, czyli wysiłek

Zwykle jednak dyskomfort w tej części ciała oznacza, że naraziłeś swoje kolano na zbytnie przeciążenie w trakcie wykonywania codziennych czynności. Dużo się schylasz, biegasz, intensywnie trenujesz albo Twoja praca wymaga noszenia ciężkich przedmiotów? Wskutek tych aktywności chrząstka stawowa zaczyna się ścierać, a to powoduje ból.

Najczęściej kolano boli Cię, jeśli poddajesz je zbytniemu obciążeniu podczas wysiłku fizycznego. Ono męczy się tak samo, jak reszta Twojego ciała, gdy np. często biegasz na zbyt długie dystanse. Intensywna wspinaczka, wielokrotnie schylanie się – nawet w pozycji prawidłowej, czyli z przyklękiem – i nadwaga także mogą być powodem Twoich problemów.

Ból kolana a infekcja bakteryjna

Tak jak Ty zarażasz się np. grypą, tak Twoje kolano również ulega infekcji. Zdarza się tak wtedy, gdy czymś się skaleczysz. Kolano staje się wówczas zaczerwienione i opuchnięte. Pojawia się na nim obrzęk, a u Ciebie – podwyższona temperatura. W walce z taką infekcją pomaga właściwie dobrany przez lekarza antybiotyk.

Gdy pojawi się reumatyzm

Inną przyczyną dolegliwości są zmiany reumatyczne. Ból kolana przy praktycznie każdym kroku, obrzęk i sztywność stawu oraz zaczerwienienie lub zasinienie skóry mogą świadczyć o początkach choroby reumatycznej. Zasięgnij porady rehabilitanta, który pomoże Ci dobrać odpowiedni dla Twojego schorzenia zestaw ćwiczeń. Staraj się też opanować stres i przystosuj dobrze swoje miejsce pracy: ustaw krzesło na odpowiednią wysokość. Zadbaj również o właściwą deskę do prasowania, jeśli często jej używasz. Staraj się dodatkowo codziennie gimnastykować – poprawi to ruchomość Twoich stawów i wzmocni mięśnie.

Zanim udasz się do specjalisty

Boli Cię kolano, a nie chcesz jeszcze pójść do specjalisty? Praktycznie nikt z nas nie lubi chodzić do lekarza. Od razu kojarzy nam się to z poważną chorobą i z dużą ilością leków do zażywania. Rzecz jasna, wizyta w przychodni wcale nie musi się tak skończyć, a funkcja lekarza istnieje po to, by przynieść nam ulgę, nim jednak się do niego udasz, możesz wypróbować kilka domowych sposobów na zwalczenie Twojego problemu. Kąpiel błotna może być trudno dostępna, dlatego urządź sobie w domu prywatne spa. W tym celu w aptece zakup sól angielską, czyli gorzką.  Dodaj pół szklanki takiej soli do gorącej kąpieli, a następnie dobrze wymieszaj. Mocz kolano w solnym roztworze przez kwadrans.

Wolisz coś innego? Zgnieć mały korzeń imbiru, dodaj do niego wodę i gotuj przez 10 minut.  Odcedź napar i przelej go do szklanki. Na koniec dla poprawy smaku dodaj odrobinę miodu i cytryny. Pij 2-3 szklanki takiej mikstury każdego dnia aż do ustąpienia bólu. Możesz też  wmasowywać ją 2-3 razy dziennie w bolące miejsce.

Istnieje dodatkowo sposób cytrynowy na ból kolana, Sięgnij po cytrynę i przetnij ją na pół. Z jednej połówki wyciśnij sok na bawełnianą chusteczkę lub gazę, po czym namocz kompres w ciepłym oleju. Połóż go na kolanie na 5-10 minut. Stosuj podobny okład 2-3 razy dziennie przez kilka dni do momentu, gdy ból ustąpi.

Kiedy odwiedzić lekarza?

Udaj się do lekarza, gdy ból kolana utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie albo jest tak silny, że uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Zgłoś się do niego również jeśli zauważasz różowe zmiany na skórze (rumień wędrujący), gorączkujesz i masz obrzęknięte kolano, a na dodatek odczuwasz jego silny ból. Te dolegliwości mogą świadczyć o boreliozie, czyli chorobie spowodowanej ukąszeniem przez kleszcza. By jej uniknąć, wystarczy wybierać się na wycieczki do lasu w koszulkach z długimi rękawami i długich spodniach, a na ciało nanieść specjalny preparat odstraszający kleszcze. Unikaj przy tym gęstych zarośli, gdyż to właśnie w nich najczęściej zadomawiają się te sprytne owady.