Dlaczego czuję drętwienie rąk? Przyczyny dolegliwości

Dlaczego czuję drętwienie rąk? Przyczyny dolegliwości

Obudziłeś się kiedyś ze zdrętwiałą ręką? To uczucie nie należy do najprzyjemniejszych. Ręka jest jakby nieswoja, ciężko nią poruszyć, dodatkowo wydaje się, jakby płynął przez nią dziwny prąd, a po skórze “chodziły mrówki”. Poznaj możliwe przyczyny swoich dolegliwości.

Drętwienie rąk podczas snu

Jeśli sytuacja z drętwieniem rąk zdarza Ci się rzadko, nie ma się czym martwić. Każdy zaśnie czasem w pozycji, w której nerw lub tętnica biegnące do ręki zostaną uciśnięte i spowodują nieprzyjemne uczucie po obudzeniu się. Objawy ustępują zwykle po chwili. Wystarczy, że zmienisz pozycję.

Może też brakować Ci witamin z grupy B, magnezu, wapnia lub potasu. Jeśli jednak drętwienie długo nie ustępuje lub pojawia się kilka razy w miesiącu, zgłoś się do specjalisty.

Konsultacja z lekarzem

Podstawą do znalezienia przyczyny Twoich dolegliwości jest wywiad lekarski. Postaraj się opowiedzieć o swoich objawach jak najdokładniej. Czy drętwienie dotyczy całej ręki czy tylko dłoni? Czy dotyczy jednej ręki czy obu, a może także nóg? Czy masz inne objawy: bóle kręgosłupa, ogólne osłabienie, zaburzenia widzenia? Odpowiedzi na te pytania ukierunkują lekarza w stronę rozpoznania.

Być może będą potrzebne badania krwi, zdjęcie RTG kręgosłupa, specjalistyczne badania neurologiczne (np. rezonans magnetyczny mózgu i rdzenia kręgowego) lub badanie przewodzenia nerwów.

Drętwienie rąk – przyczyny

Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk są nieprawidłowości w budowie kręgosłupa szyjnego. Ich powodem mogą być:

  • związane z wiekiem zwyrodnienie,
  • dyskopatia (choroba krążka międzykręgowego),
  • wypadki lub mikrourazy związane z pracą lub uprawianiem sportu.

Inna częsta choroba, której objawem jest drętwienie, to zespół cieśni nadgarstka. Jeśli dużo korzystasz z komputera, może on dotyczyć również Ciebie. Typowe objawy to mrowienie nadgarstka, kciuka, palca wskazującego i środkowego. Możesz mieć trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów. Objawy są najsilniejsze po obudzeniu się. Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk na nerw pośrodkowy.

Co łączy cukrzycę, nadużywanie alkoholu, nowotwory i choroby reumatyczne? Mogą one powodować uszkodzenie wielu nerwów obwodowych, czyli tak zwaną polineuropatię. Jednym z symptomów polineuropatii jest drętwienie kończyn. Objawy są zwykle symetryczne i dotyczą obu dłoni i stóp.

Drętwienie rąk może świadczyć też o stwardnieniu rozsianym. Jego charakterystycznym objawem – poza drętwieniem, osłabieniem kończyn i zaburzeniami widzenia – jest uczucie przebiegania prądu wzdłuż kręgosłupa.

Czy wiesz, że…?

Porażenie nerwu promieniowego (który zaopatruje rękę) jest nazywane żartobliwie porażeniem sobotniej nocy. Może do niego dojść, gdy zdarzy Ci się nagle zasnąć po wypiciu większej ilości alkoholu. Nerw jest wtedy długo uciskany ciężarem Twojego nieruchomego ciała lub głową osoby, która zasnęła na Twoim ramieniu.

Nie bagatelizuj tych objawów

Drętwienie rąk wymaga zwykle dokładnego wywiadu i dodatkowych badań. Są jednak sytuacje, na które musisz szczególnie uważać. Nie zwlekaj i wezwij pogotowie, jeśli:

  • odczuwasz dodatkowo gniotący lub piekący ból za mostkiem, który może promieniować nie tylko do lewej ręki, ale też do żuchwy lub pleców,
  • jest Ci słabo i nagle łatwo się męczysz.

To mogą być objawy zawału serca. Jeżeli poczujesz drętwienie i słabość ręki lub jednocześnie ręki i nogi po jednej stronie, a do tego zaczniesz bełkotać, gorzej widzieć, a Twoja twarz stanie się niesymetryczna – również dzwoń pod 999 lub 112. Tak wyglądają objawy udaru mózgu. W obu przypadkach szybka diagnoza i leczenie mogą uratować Twoje zdrowie i życie.

Jak leczyć drętwienie ręki?

Kluczowe jest znalezienie przyczyny drętwienia. Nie rozpoczynaj samodzielnego leczenia, żeby nie opóźniać postawienia diagnozy. To szczególnie ważne w przypadku polineuropatii (najczęściej towarzyszącej cukrzycy) i stwardnienia rozsianego, gdzie trzeba zastosować odpowiednie leki.

Jeśli drętwienie ręki wynika z ucisku ścięgna, mięśnia lub kości na nerw, do wyboru pozostaje operacja (w cięższych przypadkach) lub rehabilitacja w postaci ćwiczeń lub zabiegów fizykoterapeutycznych. W ich doborze najlepiej pomoże lekarz specjalista rehabilitacji medycznej lub dobry fizjoterapeuta.