Co to jest endometrioza? Kłopoty z macicą

Co to jest endometrioza? Kłopoty z macicą

Zbliża się czas Twojej miesiączki, a Ty już czujesz w miednicy charakterystyczny skręcający ból? Towarzyszy Ci on przez cały okres krwawienia? Chciałabyś czerpać radość z bliskości z partnerem, ale każdy stosunek jest dla Ciebie bolesny? To może być endometrioza. Jak sobie z nią radzić?

Nie tylko bolesne miesiączki

Endometrioza to choroba o wielu obliczach. Najczęściej jest kojarzona z bólem podczas okresu oraz w trakcie stosunków. Jednym z jej najpoważniejszych objawów może być jednak problem z zajściem w ciążę. U niektórych kobiet pojawiają się też takie symptomy, jak:

  • plamienia,
  • krwawienia poza miesiączką,
  • bardzo obfite miesiączki,
  • krew w moczu lub w kale,
  • plamienia przy dotknięciu szyjki macicy (np. w czasie stosunku).
Czy wiesz, że…

Wśród wszystkich miesiączkujących kobiet na endometriozę choruje około 7-15%. Nawet 50% kobiet niepłodnych lub z zespołem bólowym miednicy cierpi na tę podstępną chorobę.

Co to jest endometrioza?

O endometriozie mówimy, gdy błona śluzowa macicy znajdzie się w miejscu poza macicą: w innych częściach narządów płciowych albo nawet poza nimi, np. w brzuchu. W czasie miesiączki taka „zagubiona” błona śluzowa krwawi, co powoduje lokalny ból i stan zapalny.

Organizm broni się przed stanem zapalnym, produkując przeciwciała. Niestety, atakują one także prawidłową błonę śluzową macicy – miejsce, w którym musi zagnieździć się zarodek, żeby móc się dalej rozwijać w płód. To jeden z powodów, przez które możesz mieć kłopot z zajściem w ciążę.

Jak ją rozpoznać?

W rozpoznaniu choroby dużą rolę odgrywa Twoja czujność i szybka reakcja na niepokojące dolegliwości. Nie ignoruj ich i nie bój się o nich rozmawiać z lekarzem. Jeśli podejrzewasz u siebie endometriozę, wybierz się do ginekologa. Przeprowadzi on z Tobą dokładny wywiad oraz obejrzy Twoje narządy płciowe od zewnątrz oraz za pomocą jednorazowego wziernika. Nie jest to komfortowe badanie, ale nie obawiaj się go – jest bezpieczne.

Ginekolog może dodatkowo wykonać badanie USG, używając specjalnej głowicy dopochwowej. Ze względu na niewielką przydatność diagnostyczną odchodzi się obecnie od mierzenia poziomu markera CA125 we krwi.

Niestety, ze względu na bardzo różne możliwe lokalizacje endometriozy te badania mogą nie dać ostatecznej odpowiedzi. Wtedy pozostaje Ci badanie laparoskopowe, czyli wprowadzenie małej kamery do wnętrza brzucha i miednicy.

Co możesz zrobić?

Endometriozę można leczyć na dwa sposoby: zabiegiem chirurgicznym albo lekami. Operacja polega na wycięciu wykrytych ognisk nieprawidłowej błony macicy. Jeśli jesteś młoda i planujesz ciążę zabieg będzie możliwie delikatny i ograniczony. Pozwoli Ci zachować płodność. Takie podejście ma jednak swoje wady. Endometrioza może odrodzić się z niewidocznych gołym okiem pozostałości. Nawroty zdarzają się nawet u 40% kobiet w przeciągu 5 lat od operacji.

Dlatego, jeśli jesteś starszą kobietą albo nie planujesz dzieci, rozważ zabieg o większym zakresie. Po nim będziesz miała większą szansę na to, że choroba już więcej nie wróci. Wiele takich operacji można obecnie wykonać laparoskopowo, co pozwala na zminimalizowanie blizn oraz szybszy powrót do pełni sił po operacji.

W niektórych przypadkach leczenie może polegać na stosowaniu leków hormonalnych. Ich działanie polega na hamowaniu funkcji jajnika, który normalnie stymuluje błonę endometrium do wzrostu, a następnie krwawienia.

Ból w endometriozie możesz leczyć lekami bez recepty. Przyniosą Ci one chwilową ulgę, ale nie usuną przyczyny choroby. Jeśli odczuwasz niepokojące dolegliwości, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.