Gdy ból biodra utrudnia chodzenie. Co robić, gdy się pojawi?

Gdy ból biodra utrudnia chodzenie. Co robić, gdy się pojawi?

Wstawanie rano z pewnością nie należy do łatwych czynności, tym bardziej, gdy nie spałeś zbyt dobrze, a w pracy czeka Cię męczący dzień. Niedospanie to jednak żaden kłopot każdemu zdarza się zarwać noc. Gorzej, jeśli Twoje ciało stanie na przeszkodzie i w biodrze pojawi się ból, który uniemożliwia chodzenie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ból biodra – przyczyny mogą być różne

Najczęstszym powodem bólu biodra jest jego nadmierne obciążenie. Najprawdopodobniej potrzebuje ono po prostu odpoczynku. Zastanów się, czy nie dźwigałeś ostatnio ciężkich przedmiotów? Mogłeś też przeciążyć biodro na treningu. Powodem bólu może być też typowo „stojąca” praca lub po prostu mało aktywny tryb życia czy też dawny uraz.

Ból stawu biodrowego – jak szybko postawić się na nogi?

Gdy rozboli Cię biodro, skuteczną metodą leczenia może się okazać po prostu… odpoczynek. Zrezygnuj na jakiś czas z treningów i nadmiernej aktywności. Dodatkowo wypróbuj domowy sposób, który przyniesie Ci znaczną ulgę. Zrób sobie ciepłą, relaksującą kąpiel w soli fizjologicznej. Taką sól kupisz w każdej aptece. Kąpiel powinna trwać 12-15 minut, a woda nie powinna być zbyt gorąca.

Drugim sposobem na ból biodra jest słodko-kwaśna mikstura, która regeneruje stawy (w tym staw biodrowy). Składniki potrzebne do jej wykonania znajdziesz w swojej kuchni.

Słodko-kwaśny eliksir na stawy

Składniki:

  • 2 łyżeczki miodu
  • 2 łyżeczki octu jabłkowego

Jak to zrobić:

Zmieszaj ze sobą składniki. Pij codziennie rano na czczo.

 

Eliksir zmniejszy stan zapalny, a w efekcie złagodzi ból w okolicy biodra. Ocet jabłkowy to znany i skuteczny specyfik na bóle reumatyczne (w tym bóle stawów).

Innym sposobem na zmniejszenie dolegliwości  z wykorzystaniem octu jabłkowego jest okład.

OKŁAD PRZECIWBÓLOWY: wlej do głębokiej miski 6 łyżek ciepłej wody i łyżkę octu, zamieszaj. W roztworze zamocz mały ręcznik, wyciśnij nadmiar i przyłóż do obolałego stawu na 30 minut.

 

Jeśli ból naprawdę mocno Ci dokucza, wesprzyj się na jakiś czas kulą lub laską, przenosząc ciężar ciała na zdrową nogę. Odciążysz w ten sposób chore biodro i kolano. Jest to oczywiście rozwiązanie tymczasowe, dopóki dolegliwości nie ustąpią na tyle, byś mógł funkcjonować normalnie.

Dobrym pomysłem będą również ćwiczenia fizykoterapeutyczne, ale, żeby sobie nie zaszkodzić, nie ćwicz bez konsultacji. Zestaw ćwiczeń wybierz najlepiej z pomocą swojego lekarza lub fizykoterapeuty.

Gdy boli przy leżeniu

Co zrobić, jeżeli ból biodra pojawi się, gdy leżysz? Czy to też jest dolegliwość spowodowana jego przeciążeniem?

Tak, ale przyczyną często w tym przypadku jest zapalenie kaletki stawowej. Kaletka stawowa to maź, która otacza Twój staw, działająca podobnie jak smar w maszynie. Uszkodzenie kaletki powoduje zbyt gwałtowny ruch, niewłaściwa pozycja ciała przez dłuższy czas, czy też wspomniane wyżej przeciążenie stawu.

W jego okolicy zobaczysz obrzęk, a poruszanie się będzie bolesne. Podczas odpoczynku ból jednak zelżeje i zauważysz, że noga w pachwinie jest sztywna. Jeśli pojawił się u Ciebie taki zestaw objawów, najprawdopodobniej chodzi o zapalenie kaletki maziowej.

W przypadku takiej diagnozy stosuj niesteroidowe leki przeciwzapalne, najlepiej w postaci żelu, który wetrzesz miejscowo w skórę. Pomoże Ci też zimny okład – ręcznik, w który owiniesz kostki lodu. Przyłóż go do źródła bólu.

Może się zdarzyć, że ani odpoczynek, ani okłady nie pomogą i biodro nadal będzie dawało Ci się we znaki. Zapytaj wtedy lekarza o specjalne zestawy ćwiczeń lub antybiotyki, które zwalczą zapalenie. Dla uzyskania pełnej diagnozy zbadaj próbkę krwi i wykonaj badanie RTG.