Ile trwa zapalenie mięśni międzyżebrowych i po czym je rozpoznać?

Ile trwa zapalenie mięśni międzyżebrowych i po czym je rozpoznać?

Ból w klatce piersiowej to objaw budzący niepokój wśród pacjentów i ich lekarzy. Kiedy źle się czujesz, a dodatkowo kłuje Cię w klatce, być może myślisz od razu o zawale i zaczynasz się poważnie martwić. Czy słusznie? Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z poważnym stanem zagrożenia życia, czy z niegroźnym (ale dolegliwym) bólem mięśni międzyżebrowych?

Jak rozpoznać ból mięśni międzyżebrowych?

Jak rozpoznasz, że źródłem Twojego bólu są mięśnie międzyżebrowe? Taki ból najczęściej pojawia się po:

  • dużym wysiłku fizycznym,
  • wykonaniu nagłego ruchu,
  • długiej infekcji z męczącym kaszlem.

Ból ten potrafi być bardzo męczący, bo nasila go każdy głębszy wdech, napad kaszlu, kichnięcie, a nawet śmiech. Jeśli dodatkowo czujesz wzmocnienie bólu w momencie uciskania tkliwej okolicy, masz typowe cechy niegroźnego bólu mięśni międzyżebrowych. O ile ból nie jest bardzo silny, nie cierpisz na osteoporozę, nie masz duszności, ani nie zdarzył Ci się upadek lub inny uraz, który wywołał ból, możesz być spokojny.

Zapalenie mięśni międzyżebrowych – leczenie dolegliwości

Czas utrzymywania się bólu zależy oczywiście od jego przyczyn. Jeśli jest to zwykłe naciągnięcie lub przemęczenie mięśni, dolegliwości nie powinny trwać dłużej niż kilka tygodni. Przyspiesz swój powrót do pełni sił – unikaj dużego wysiłku i szybkich ruchów torsu. Jeśli ćwiczysz – odpocznij od treningów, a jeśli powodem bólu jest kaszel, omów z lekarzem rodzinnym ewentualne zastosowanie leków przeciwkaszlowych.

Rozgrzewaj bolesną okolicę ciepłą wodą pod prysznicem lub wmasowując delikatnie rozgrzewającą maść. Możesz zastosować bardzo skuteczne w przypadku bólów mięśniowych leki bez recepty. Polecam najbezpieczniejsze zawierające paracetamol (500 mg) – 1 tabletka co 4-8 godzin.

Czy wiesz, że…?

Ściany Twojej klatki piersiowej buduje 12 żeber, 12 kręgów piersiowych oraz mostek. Z każdym spokojnym oddechem Twoja przepona oraz mięśnie międzyżebrowe tłoczą do płuc pół litra powietrza. Całkowita objętość płuc jest o wiele większa – to ponad 4 litry dla przeciętnej kobiety i prawie 6 litrów dla mężczyzny.

Nerwoból międzyżebrowy – co to takiego?

Nerwoból międzyżebrowy to dość charakterystyczny ból, który możesz łatwo rozpoznać. To uczucie mrowiącego “bólu-prądu”, który promieniuje łukowato od jednego lub kilku kręgów piersiowych wzdłuż żebra, aż do przodu klatki piersiowej.

Przyczyny nerwobólu mogą być różne. Przy niewielkim nasileniu dolegliwości leczenie możesz zacząć sam. Skuteczne będą metody wymienione powyżej, z jednym wyjątkiem – ruch nie jest przeciwwskazany, więc staraj się funkcjonować w normalny sposób i nie zalegać w bezruchu.

Zapalenie mięśni międzyżebrowych – objawy, których nie wolno przeoczyć

Temat bólu w klatce piersiowej to świetna okazja, żeby przekazać kilka praktycznych informacji, które mogą uratować życie i zdrowie Tobie oraz Twoim bliskim.

  • Jeśli ból jest gniotący, czujesz go w okolicy serca, nasila go wysiłek i promieniuje do żuchwy albo lewej ręki, zadzwoń po karetkę lub udaj się na SOR. Trzeba wykluczyć zawał serca, a można to zrobić tylko w szpitalu. Samo EKG w przychodni nie da pewnej odpowiedzi.
  • Jeśli ból powstał w wyniku uderzenia w klatkę piersiową i jest silny albo towarzyszy mu duszność udaj się na SOR lub zadzwoń po karetkę. Trzeba pilnie wykluczyć złamania żeber oraz odmę opłucnową.
  • Jeśli ból ma związek z posiłkiem, czujesz pieczenie poniżej mostka (miękka część brzucha nad pępkiem) lub w przełyku udaj się do lekarza rodzinnego. Ból może być wywołany zgagą lub stanem zapalnym w żołądku.
  • Jeśli ból ma charakter pieczenia w pasie skóry od kręgosłupa do mostka i pojawiły się czerwone pęcherzyki z płynem możesz chorować na półpasiec. Pomoże Ci lekarz rodzinny.
  • Każdy silny ból w klatce piersiowej wymaga konsultacji z lekarzem.