Jak leczyć przewianie pleców? Poznaj sprawdzone metody!

Jak leczyć przewianie pleców? Poznaj sprawdzone metody!

Przewianie pleców może być przyczyną różnych dolegliwości. Zwykle rozwija się w przeziębienie. Czasami bolące plecy uniemożliwiają chodzenie i wykonywanie ruchów. Jakie są przyczyny przewiania? Jak odróżnić je od poważniejszego schorzenia i kiedy udać się do specjalisty?

Przewianie mięśni pleców – czym jest i jak do niego dochodzi?

Przewianie jest procesem wieloetapowym. Dochodzi do niego pod wpływem działania na organizm zimnego powietrza. Wtedy Twoje ciało traci dużo ciepła, co jest przyczyną spadku odporności i atakujących Cię infekcji. Często dokucza wtedy przeziębienie, ból gardła, katar, złe samopoczucie, chrypka, a nawet podwyższona temperatura.

Dzieje się tak najczęściej na jesień, gdy wychodzisz rozgrzany z domu i by się ochłodzić, rozpinasz kurtkę lub ściągasz czapkę. Jeśli chodzi o przewianie pleców, najczęściej dochodzi do niego, gdy ubierzesz się niestosownie do panujących warunków meteorologicznych. Zbyt krótka i cienka kurtka, a także siadanie na zimnej ławce i zginanie się sprawiają, że wystawiasz swoje plecy na działanie zimna.

  • Przewianie pleców na górze

Przyczynami przewiania pleców w górnych odcinku często jest nawiew z klimatyzacji i brak szalika w zimne, wietrzne dni. Charakterystyczne są wtedy ból pleców u góry, karku i szyi. Towarzyszy mu sztywność oraz przykurcz mięśni, a także ograniczenie ruchomości szyi i głowy. Chory trzyma głowę w jednej pozycji, by zmniejszyć ból.

  • Przewianie pleców na dole

Przy przewianiu pleców na dole występuje ostry ból w okolicy lędźwiowej, który wynika z zapalenia korzonków. W niektórych przypadkach może dochodzić nawet do przeziębienia nerek, co łatwo rozpoznać po bólu, zmniejszeniu ilości wydalanego moczu i jego zmętnieniu

Przewianie pleców – objawy, które mogą Cię zaniepokoić

W zapaleniu korzonków nie tylko dokucza sam ból, ale także:

  • osłabienie mięśni rąk i nóg,
  • mrowienie,
  • drętwienie,
  • przykurcz mięśni,
  • skrzywienie kręgosłupa,
  • problemy z oddawaniem moczu i stolca.

Czasami występują trudności w poruszaniu się i przyjmowaniu konkretnej pozycji ciała. Ból może promieniować do głowy, ramion, pachwin, pośladków, a nawet kolan. Dodatkowymi dolegliwościami, z którymi możesz się zmagać przy przewianiu pleców, są objawy przeziębienia i infekcji, do których należy katar, kaszel, gorączka, a także bóle mięśniowo-stawowe.

Przewianie pleców – leczenie schorzenia

Jeśli zadajesz sobie pytanie jak leczyć przewianie pleców, odpowiedź jest prosta: ogrzej organizm. Jeżeli objawy przypominają przeziębienie, weź gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych np. eukaliptusowego, który działa przeciwbakteryjnie.

Pij dużo herbaty z miodem i cytryną lub sokiem malinowym. Stosuj preparaty rozgrzewające, które możesz kupić w aptece, np. plastry Activplast Termo, Apap Thermal lub balsam Extra Strong.

Wykonaj masaż maścią o działaniu przeciwbólowym. W ten sposób rozluźnisz mięśnie i zmniejszysz dolegliwości. Jeśli dokuczają Ci gorączka oraz silne bóle, chwyć po lek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Leczenie zapalenia korzonków

Jeśli dolega Ci zapalenie korzonków, powinieneś przez kilka dni zostać w łóżku. Lekarz przepisze Ci leki rozluźniające mięśnie oraz środki przeciwbólowe. W leczeniu stosuje się również fizykoterapię, czyli ciepło, zimno, promieniowanie świetlne i ultradźwięki.

Żeby zapobiec nawrotowi zapalenie korzonków, wzmacniaj mięśnie kręgosłupa – pływaj na plecach i dużo spaceruj. Idź też do fizjoterapeuty, który doradzi Ci, jakie ćwiczenia stosować.  Dbaj o ciepły ubiór, w szczególności w zimne dni, pij witaminę C oraz chroń plecy przed wiatrem.