Jak pokonać ból głowy? Poznaj skuteczne sposoby

Jak pokonać ból głowy? Poznaj skuteczne sposoby

Ból głowy zazwyczaj nie oznacza poważnej choroby i jest po prostu oznaką stresu, przeciążenia obowiązkami albo niewyspania. Potrafi utrudnić życie i przykuć do łóżka na kilka godzin. Jeśli ból głowy zastał Cię w pracy czy na uczelni, zastosuj kilka sprawdzonych metod – farmakologicznych i naturalnych – które przyspieszą powrót do formy.

Czym jest ból głowy i jakie są jego przyczyny?

Ból głowy zwykle występuje w okolicy Twoich skroni, oczodołu albo w głębi czaszki. Zazwyczaj uciska właśnie w tych miejscach. Jednak możesz również odczuwać charakterystyczne pulsowanie, zgodne z rytmem bicia Twojego serca.

Ból może się pojawić zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, w części potylicznej lub prawie na karku. Przyczyny bólu głowy mogą być różne i to właśnie od rozpoznania jego przyczyny powinieneś zacząć walkę z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Twój ból może należeć do tzw. bóli napięciowych (napięciowe bóle głowy), występujących wtedy, gdy np. czymś się zdenerwujesz. Drugim rodzajem są bóle klasterowe, pojawiające się raz na jakiś czas, np. kilka tygodni lub miesięcy. Trzeci gatunek to tzw. bóle koitalne, związane z aktywnością seksualną.

Farmakologiczne sposoby na ból głowy

Farmakologiczne sposoby na ból głowy to metody, po które dobrze jest sięgnąć, gdy musisz działać szybko i skutecznie. Bezpieczne dla żołądka i nie powodujące skutków ubocznych są leki zawierające paracetamol (np. APAP).

W Twojej aptece z pewnością dostępne są również medykamenty oparte na innym pomocnym składniku, czyli ibuprofenie. Warto po nie sięgnąć wtedy, gdy potrzebujesz czegoś, co zmniejszy nie tylko ból, ale i Twoją gorączkę – jeżeli dolegliwości są wynikiem np. przeziębienia. Zapytaj wtedy np. o Ibuprom MAX, Nurofen forte, MIG lub inne tabletki.

Zarówno pierwszy sposób na ból głowy, jak i drugi ma swoje wady i zalety. O ile paracetamol działa nieco wolniej, to jest on łagodniejszy dla błony śluzowej Twojego żołądka.

Sposoby na ból głowy dobre z natury

Jeżeli masz nieco więcej czasu i możliwość położenia się do łóżka albo po prostu preferujesz naturalne sposoby na ból głowy, także dla Ciebie znajdzie się skuteczne rozwiązanie.

Zastosuj jeden z wielu dostępnych na rynku olejków eterycznych, takich jak Amol, Aromatol lub inny tego typu płyn, który wetrzesz w bolesne miejsce. Taki olejek posiada działania rozkurczowe i uspokajające. Ma miły, zazwyczaj ziołowy zapach, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i pozwoli Ci zredukować napięcie.

Jeżeli ból głowy spowodowany jest lękiem lub napięciem, możesz również wypić wyciąg z 1-3 łyżeczek suszonej melisy. Taki wyciąg przeciwdziała zarówno stanom niepokoju, bólowym oraz problemom żołądkowo–trawiennym.

A może tabletki oparte na ziołach?

Gdy obawiasz się, że Tobie lub Twojemu otoczeniu może przeszkadzać zapach olejku eterycznego, a wolisz nie używać metod farmakologicznych, sięgnij po tabletki ziołowe. Do takich należy np. Złocień Maruna feverfew oraz inne preparaty pochodzenia roślinnego. Do tego możesz również poprosić w aptece o żelowy, chłodzący plaster, np. Apap Ice lub inny tego typu okład, który zmniejszy nacisk na nerwy Twojej głowy i przez to zneutralizuje ból.

Które metody są lepsze: farmakologiczne, czy domowe?

To już zależy od rodzaju bólu, jego natężenia oraz momentu, w którym wystąpił. O ile domowe sposoby na ból głowy są bezpieczniejsze dla naszego organizmu (ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych), to jednak mogą sobie nie poradzić z większym bólem lub w sytuacji, kiedy musisz szybko postawić się na nogi.

Jeśli często zmagasz się z bólem głowy, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.