Jak pokonać ból głowy w ciąży?

Jak pokonać ból głowy w ciąży?

Ciąża to stan wyjątkowy w Twoim organizmie. Burza hormonalna może skutecznie wytrącić Twoje ciało z równowagi. Zmiany hormonalne mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, np. w postaci bólu głowy. Zamiast sięgać po proszki, spróbuj sprawdzonych i naturalnych metod. Apteczne sposoby to nie jedyne rozwiązanie. Jak domowymi sposobami walczyć z bolącą głową?

Ciąża przynosi mnóstwo radości, ale jeszcze więcej pytań. Cieszysz się, ale jednocześnie stresujesz nową sytuacją i masz wiele wątpliwości. To zrozumiałe!

Również Twoje ciało musi przystosować się do nowych warunków. Wskutek zmian hormonalnych ból głowy na początku ciąży może zdarzać Ci się bardzo często.

Jednym z problemów, które mogą ujawnić lub nasilać się, gdy pod Twoim sercem pojawia się maluch, może być migrena w ciąży. Sam ból głowy nie zagraża Tobie, ani maluszkowi, ale warto poznać domowe sposoby na ból głowy w ciąży, by być dobrze przygotowanym w razie jej ataku.

Co możesz zastosować na ból głowy w ciąży?

W poszukiwaniu ulgi w bólu głowy udaj się do… wanny. Poleż w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Kąpiel nie dłuższa niż 15 minut, rozkurczy Twoje mięśnie. Rozluźni Cię, a ból odejdzie w niepamięć. Zadbaj o klimat, który pomoże Ci się wyciszyć – zapal w łazience swoje ulubione świece, włącz muzykę, która kojarzy Ci się z miłymi wspomnieniami i pomyśl o czymś przyjemnym. Kąpiel w takich warunkach z pewnością nie tylko zmniejszy ból głowy, ale też Cię zrelaksuje.

Jeżeli masz taką możliwość, odpocznij w ciemnym, cichym i dobrze wywietrzonym pokoju. Pozbędziesz się przy okazji zapachów, które mogą drażnić szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Nawet pół godziny drzemki okaże się zbawienne.

Pozbądź się bólu głowy w ciąży dzięki masażowi

Innym sposobem na pozbycie się bólu jest zimny kompres. Zmocz ręcznik w chłodnej wodzie i przyłóż do czoła, a już po paru chwilach poczujesz się o wiele lepiej. Możesz również wykorzystać różnicę temperatur: włóż nogi do ciepłej wody, a skronie nacieraj lodem.  Skutecznie oszuka to Twoją obolałą głowę, a zimno rozkurczy naczynia krwionośne.

Gdyby te metody zawiodły, delikatnie pomasuj swoje skronie kolistymi ruchami, zaczynając od twarzy i kierując się ku skroniom. Taki automasaż zmniejszy napięcie.
Zrób go na sucho – nie używaj olejków eterycznych. Mogą szkodzić rozwojowi maleństwa, szczególnie w pierwszych 3 miesiącach ciąży. O możliwość zastosowania olejków zapachowych w dalszych miesiącach ciąży zapytaj swojego lekarza.

Na ból głowy – ruch!

Przyczyną bólu głowy może być również obciążony kręgosłup – bardzo częsta dolegliwość ciężarnych kobiet. Proste ćwiczenia na rozluźnienie mięśni karku złagodzi dyskomfort. Usiądź wygodnie, pochyl głowę na lewo, a potem policz do sześciu i czynność powtórz w drugą stronę.

W głęboki relaks wejdziesz też podczas zajęć jogi dla kobiet w ciąży. Zapytaj dyplomowaną instruktorkę o pozycje, które pozwolą Ci zrelaksować nie tylko zmęczony kręgosłup, ale i głowę. Takie zajęcia z pewnością świetnie wpłyną na Twoje samopoczucie.

Najważniejsza zasada – nie martw się!

Testując różne domowe sposoby na ból głowy, nie denerwuj się za dwoje! Stres również może być czynnikiem wywołującym ból, dlatego podejdź do sprawy zadaniowo, bez zbędnych emocji. Zachowaj spokój. Wypróbuj jedną z opisanych tutaj metod. Twój problem zniknie lub zmniejszy się na tyle, że będziesz w stanie  normalnie funkcjonować.

A Ty jak walczysz z bólem głowy w ciąży?