Jak uśmierzyć ból zęba? 7 sprawdzonych sposobów

Jak uśmierzyć ból zęba? 7 sprawdzonych sposobów

Z pewnością dobrze wiesz, że ból zęba jest bardzo nieprzyjemny. Nie sposób wtedy ani skupić się na pracy, ani zasnąć. Najlepszy sposób na bolący ząb to przede wszystkim wizyta u dentysty. Zanim jednak udasz się do gabinetu stomatologicznego, warto wypróbować kilka sprawdzonych domowych sposobów. Dowiedz się, jak uśmierzyć ból zęba, aby poczuć doraźną ulgę.

Jakie są przyczyny bólu zęba?

Zęby zazwyczaj bolą z powodu próchnicy. Odsłonięta zostaje wówczas wrażliwa miazga, która ciągle drażniona jest pokarmem i napojami. Może dojść wówczas do jej zapalenia, a wtedy poczujesz jeszcze bardziej nasilone dolegliwości bólowe.

Inny powodem może być ropień, który również powstaje w wyniku drażnienia miazgi. Jednak najsilniejszy ból wywołuje zapalenie okostnej, a ząb można jedynie wyleczyć kanałowo lub – w najgorszym przypadku – usunąć.

Jak uśmierzyć ból zęba? 7 prostych sposobów, których możesz spróbować

Pamiętasz nieprzespaną noc z powodu bólu zęba lub ciężkiego dnia w pracy, gdy nie miałeś przy sobie środków przeciwbólowych? Wówczas myśli się tylko o tym, jak złagodzić ból zęba, aby móc wrócić do normalnego funkcjonowania. Jeżeli nie możesz od razu udać się do stomatologa, wypróbuj prostych sposobów, które pomogą Ci uśmierzyć ból zęba.

1. Płukanie solą

Płukanie solą zmniejsza stan zapalny i zwalcza bakterie. To jedna z  najbardziej znanych metod. Wystarczy pół łyżeczki soli rozpuścić w szklance wody.

2. Olejek goździkowy i kamforowy

Olejek kamforowy oraz goździkowy łagodzą ból i stan zapalny – to znany od dawna sposób na bolący ząb. Wystarczy, że włożysz nasączony olejkiem wacik w bolące miejsce. Goździki zawierają przeciwbólowy eugenol. Możesz też żuć goździki przez 3-4 minuty.

3. Olejek eukaliptusowy

Składniki obecne w olejku z eukaliptusa likwidują bakterie. To kolejny sposób na ból zęba stosowany przez nasze babcie. Olejek ten zawiera zabójczy dla bakterii cyneol i seskwiterpeny, które łagodzą stan zapalny. Możesz przyłożyć nasączony wacik do bolącego miejsca, by szybko poczuć ulgę.

4. Pasta z imbiru i cayenne

Jeżeli nie boisz się ostrych przypraw i zastanawiasz się, jak złagodzić ból zęba – wypróbuj ten sposób. Wymieszaj przyprawy z odrobiną wody i nałóż masę na wacik. Następnie przyłóż do bolącego zęba (unikaj jednak bezpośredniego kontaktu z językiem i dziąsłami). Cayenne – bogaty w kapsaicynę – blokuje docieranie wiadomości o bólu do mózgu. Imbir zaś słynie z odkażających właściwości.s

5. Płukanka z szałwii i rumianku

Wypróbuj też szałwię, która dzięki zawartości kamfory szybko uśmierza ból. Dodatkowo wykazuje silne działanie odkażające i zapobiegające rozprzestrzenieniu infekcji. Jak zrobić samodzielnie taką płukankę? To proste! Wrzuć do kubka liście szałwii lub rumianku, zalej wrzącą wodą i zaparzaj przez ok. 10 minut. Po wystygnięciu płucz mieszanką jamę ustną. Podobne efekty osiągniesz stosując chociażby popularny Dentosept na bazie m.in. szałwii lub Azulan, który bogaty jest w wyciąg z rumianku.

6. Nadtlenek wodoru, czyli popularna woda utleniona

Jeśli decydujesz się na tę metodę, pamiętaj, aby wodę utlenioną wymieszać ze zwykłą. Wprawdzie nie zmniejsza ona bólu zęba, ale pomaga złagodzić stan zapalny.

7. Cebula i czosnek

Czosnek i cebula to znany Ci pewnie babciny sposób na bolący ząb. W czosnku zawarta jest allicyna, która – podobnie jak nadtlenek wodoru – nie likwiduje samego bólu, lecz zwalcza stan zapalny. Możesz rzuć ząbek czosnku lub obtoczony w soli przyłożyć na bolący ząb.

Cebula natomiast odkaża i zabija bakterie, a dzięki temu może przyczynić się do zmniejszenia bólu. Podobnie jak czosnek wystarczy ją rzuć bądź przyłożyć w bolące miejsce.

Ból nie do zniesienia?

Jeżeli wyczuwasz pulsowanie i obrzęk to – niestety – stan zapalny jest znacznie głębiej. Dotknął już być może korzeni i miazgi. Wówczas najlepiej od razu skonsultuj się ze stomatologiem. Do momentu wizyty możesz zażywać przeciwbólowe i przeciwzapalne środki na bazie popularnego ibuprofenu (np. Ibuprom), czy deksetoprofenu (np. Dexak).

Pamiętaj jednak, że ból zęba może zostać jedynie złagodzony, a środki niwelują ryzyko rozprzestrzeniania się stanu zapalnego. Nie jest to sposób na wyleczenie zęba.