Jak złagodzić ból gardła u dziecka?

Jak złagodzić ból gardła u dziecka?

Na widok swojego dziecka uśmiechasz się i masz poczucie spełnienia. Jesteś dumna i szczęśliwa, kiedy rozwija się i rośnie prawidłowo. Są też jednak trudniejsze momenty – kiedy Twoja pociecha choruje. Gdy boli ją gardło, myślisz o podaniu tabletki do ssania, boisz się jednak, że mogłaby się zakrztusić. Szczególnie, gdy Twoje dziecko jest jeszcze maleńkie. Sprawdź więc domowe sposoby na ból gardła u dzieci. Nie tylko przyniosą juniorowi szybką ulgę, ale i będą dla niego bezpieczne.

Co na bolące gardło u dziecka pomoże najlepiej?

Ból gardła u dziecka może zdarzyć się dosyć często, gdyż jego organizm jest jeszcze młody i potrzebuje przystosować się do życia poza łonem matki. Aby ulżyć maluszkowi, możesz zastosować metody znane już Twojej babci.

Zioła będą doskonałą bronią przeciwko infekcji. Nie tylko zadziałają przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie i odkażająco. Wsyp kilka łyżeczek suszonej szałwii do wrzątku i odstaw na kilkanaście minut do przestygnięcia. Naparem przepłucz gardło dziecka – to powinno przynieść mu ulgę. Jeżeli smak szałwii jest dla niego niezbyt przyjemny, możesz wykorzystać tymianek. Przygotuj go w ten sam sposób co szałwię.

Tymiankowy balsam oczyszczający

Tymianek ma również inne właściwości, które uśmierzą ból gardła u dziecka.
Zalej 2 łyżki tymianku szklanką oliwy albo oleju, wstaw do garnka z gorącą wodą i podgrzewaj na bardzo małym ogniu przez 15 minut. Tak przygotowany wywar przecedź przez gazę i wlej do butelki. Balsamem natrzyj szyję i owiń ją ręcznikiem. Tymianek zadziała na organizm Twojego dziecka przeciwutleniająco i oczyszczająco.

Na ból gardła u dziecka możesz również użyć soku z buraka. To bardzo popularne warzywo przyda Ci się jako baza do przygotowania płukanki. Połącz jedną szklankę soku z buraka z 1 łyżką stołową octu i delikatnie przepłucz bolące gardło Twojego dziecka. Powtarzaj płukanie od 6 do 10 razy dziennie, a szybko przyniesiesz mu ulgę.

Ból gardła u niemowlaka – wyzwanie dla rodziców

Trudno jest podać małemu dziecku tabletkę do ssania bez obawy, że się nią zakrztusi. Zamiast tego możesz poczęstować go sprytnie specjalnym lizakiem – produktem leczniczym działającym odświeżająco i odkażająco. W aptece dostępne są różne smaki. Wybierz ten, który Twoje dziecko lubi najbardziej. W ten sposób sprawisz mu przyjemność, a jednocześnie sprytnie „przemycisz” lekarstwo.

Do posiłków dodawaj miód, który nawilży błonę śluzową gardła. Podawaj dziecku witaminę C – w formie warzyw i owoców lub tabletek dostępnych w aptece. Nie podawaj maluchowi zbyt kwaśnych i zbyt ciepłych płynów, które mogłyby zwiększyć drapanie i swędzenie w gardle.

Do picia nada się syrop z cebuli, miody i cytryny. Dodatkowo możesz dodać do napoju odrobinę soku malinowego lub imbirowego. Działaj jednak bardzo ostrożnie i rozpocznij terapię od małych ilości, by przekonać się, jak zareaguje na nią dziecko.

Woda to podstawa: nawilżaj!

Podawaj dziecku odpowiednią ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia i nawilżyć gardło. Połóż również wilgotne ręczniki na grzejący kaloryfer, co uwolni parę i odpowiednio nawilży pomieszczenie. Użyj nawilżacza powietrza, ale zachowaj ostrożność. Nie stosuj go dłużej niż kilka minut, gdyż mogłoby to zaszkodzić niemowlęciu.

Ból gardła to przykra dolegliwość, szczególnie dla dzieci. Jednak jeżeli zastosujesz właściwe leczenie, z pewnością bardzo szybko ją pokonacie.