Joga na kręgosłup – jakie ćwiczenia Ci pomogą?

Joga na kręgosłup – jakie ćwiczenia Ci pomogą?

Ból kręgosłupa może dopaść Cię w każdej chwili. Istnieje jednak skuteczny sposób na załagodzenie dolegliwości. Joga to sport, który działa odciążająco na kręgosłup i jednocześnie nie wymaga od Ciebie wielkiego wysiłku. Jakie ćwiczenia są najlepsze na kręgosłup? Kiedy lepiej udać się do fizjoterapeuty?

Joga kojarzy się nam przede wszystkim z medytacją. Tymczasem to świetny sposób na pozbycie się bólu kręgosłupa. Możesz też ćwiczyć jogę w ramach profilaktyki – przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oto kilka korzyści wynikających z takiego treningu:

  • wzmacniasz siłę mięśni i ścięgien,
  • poprawiasz ukrwienie, a więc i dotlenienie mięśni pleców,
  • zwiększasz elastyczność i stopień rozciągnięcia mięśni,
  • usprawniasz funkcjonowanie układu nerwowego.

Pamiętaj, że joga działa zbawiennie nie tylko na kręgosłup, ale i na Twoje samopoczucie.

Wskazania do uprawiania jogi

Kto powinien uprawiać jogę? Z pewnością osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli spędzasz kilka godzin dziennie przed komputerem, warto, byś zregenerował napięte mięśnie pleców. Joga pomaga też rozładować napięcie, które kumulujesz w sobie, żyjąc w stresie. Niektóre pozycje działają pobudzająco na przewód pokarmowy i zapobiegają problemom z trawieniem.

Jak przygotować się do jogi?

Ubierz się w wygodny, sportowy strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów. Znajdź odpowiednie miejsce – przyda się nieco większa przestrzeń. Pomocna będzie też mata do ćwiczeń i koc. Nie zapomnij o krótkiej rozgrzewce. Bez odpowiedniego przygotowania i rozgrzania mięśni łatwiej o kontuzję.

Jakie ćwiczenia na kręgosłup są najskuteczniejsze?

Poniżej znajdziesz kilka pozycji jogi (asan), dzięki którym wzmocnisz swój kręgosłup i ukoisz ból.

  • Balasana

To tzw. pozycja dziecka. Uklęknij na podłodze, kolana trzymaj razem. Usiądź pośladkami na piętach. Następnie odchyl kolana na szerokość bioder, wyciągnij się do góry z wyprostowanymi plecami i na wydechu zegnij się do przodu. Ramiona wyciągnij do tyłu wzdłuż ciała, dłonie połóż obok stóp, zwrócone wnętrzem do sufitu. Rozluźnij mięśnie i pozostań w pozycji przez około 2 minuty.

  • Virasana

To siad w „pozycji bohatera”. Uklęknij na podłodze a następnie usiądź tak, by stopy były między pośladkami. Kolana powinny być blisko siebie. Dla wygody możesz podłożyć koc pod pośladki. Dłonie oprzyj swobodnie o uda. Wyprostuj plecy, opuść barki w dół. Grzbiety stóp i kolana niech naciskają na podłogę. Oddychaj głęboko i trzymaj pozycję od 30 sekund do kilku minut.

  • Gomukhasana

Do tego ćwiczenia potrzebujesz szalika lub chustki. Usiądź na ziemi, zegnij kolana, stopy połóż na podłodze. Lewą stopę przełóż nad prawym kolanem i połóż ją obok prawego biodra. Analogicznie postąp z prawą nogą, przyciągając ją do lewego biodra. Na wdechu przełóż prawą rękę przez głowę, trzymając w niej szalik. Chwyć go lewą ręką u dołu pleców. Odchyl głowę do tyłu. Wykonaj w tej pozycji 10 głębokich oddechów.

Uklęknij na macie, usiądź pośladkami na piętach. Złap dłońmi za kostki, odchyl ciało do tyłu i oprzyj się na łokciach. Odchyl się mocniej, kładąc tułów na podłodze. Ręce ułóż pionowo za głową. Dłonie połóż wnętrzem do sufitu. Rozluźnij brzuch, spokojnie oddychaj. Wytrzymaj w pozycji przez 2 minuty.

Kiedy lepiej unikać jogi?

W niektórych przypadkach lepiej nie wykonywać ćwiczeń jogi. Odpuść sobie trening, jeśli cierpisz na dyskopatię kręgosłupa. To może tylko pogorszyć Twój stan zdrowia. Jeżeli jesteś w ciąży, praktykuj jogę tylko pod okiem instruktora. Wskaże on pozycje zalecane dla ciężarnych kobiet. Kiedy ból pleców jest silny, pojawia się często i utrudnia Ci funkcjonowanie, nie rozpoczynaj ćwiczeń na własną rękę. W takim wypadku udaj się do lekarza albo fizjoterapeuty.