Kamień nazębny – jak i dlaczego powinno się go usuwać?

Kamień nazębny – jak i dlaczego powinno się go usuwać?

Kamień nazębny to miękki osad, który z czasem twardnieje. Osadza się najczęściej w okolicy szyjek zębowych. Czy istnieją domowe sposoby, żeby sobie z nim poradzić? Jaki ma on wpływ na nasze zęby i czy koniecznie musisz się z nim udać do dentysty? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o kamieniu nazębnym.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny, to inaczej płytka nazębna, która z czasem uległa stwardnieniu. Jego odkładanie rozpoczyna się już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego mycia zębów. W skład kamienia nazębnego wchodzą substancje zawarte w ślinie, bakterie oraz resztki pożywienia. Niestety nie jesteś w stanie go usunąć za pomocą zwykłych przyrządów higienicznych np. szczoteczki, czy nici dentystycznej. Może on mieć różny kolor – od kremowego po ciemnobrązowy.

Jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego?

Kamień nazębny odkłada się u każdego z nas. Czas, w jakim się tworzy, jest sprawą indywidualną. Zależy od skłonności genetycznych, składu Twojej śliny, rodzaju pokarmu jaki spożywasz i napojów jakie pijesz. Obojętne nie jest również palenie papierosów. Odkładaniu się kamienia nazębnego sprzyjają wady zgryzu, źle wykonane protezy i plomby.

Kamień nazębny – jakie są jego rodzaje?

Jeśli chodzi o umiejscowienie, wyróżnić można dwa rodzaje kamienia nazębnego:

  • Kamień naddziąsłowy: pojawia się najpierw, występuje z reguły w okolicy szyjek zębów. Jest to pierwszy etap wytwarzania się próchnicy,
  • Kamień poddziąsłowy: może pojawić się, jeśli nie usuniesz kamienia naddziąsłowego. Jest on groźniejszy od wcześniej wspomnianego. Stan zapalny utrzymujący się w okolicy zębów może grozić zanikiem kości. W konsekwencji szyjki się odsłaniają, a zęby wydają się dłuższe.
    Jakie są objawy, gdy nie usuwasz kamienia?

Zaniedbanie usuwania kamienia z zębów może prowadzić nie tylko do rozwinięcia się próchnicy, ale także do zapalenia dziąseł. Są one wtedy obrzęknięte, czerwone i bolesne. Z czasem zęby ulegają rozchwianiu. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy. Z tego miejsca niedaleko już do konieczności usunięcia zębów. Jeśli tylko zauważysz u siebie krwawienie z dziąseł, jak najszybciej udaj się do dentysty.

Usuwanie kamienia nazębnego

Ściąganie kamienia nazębnego nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak konieczne jest, byś udał się do lekarza dentysty, który wykona profesjonalny zabieg oczyszczania. Najlepiej sprawdza się skaling, czyli usuwanie złogów nazębnych za pomocą narzędzia ultradźwiękowego. Skaler wytwarza drgania, dzięki którym kamień rozbija się i jest wypłukiwany przez strumień wody.

Niektórzy dentyści posiadają w swoich gabinetach piaskarki, dzięki którym usuną osad z trudno dostępnych miejsc. Piaskowanie zębów jest całkowicie bezpieczne i nie niszczy szkliwa. Po usunięciu kamienia ultradźwiękami i piaskowaniu wykonuje się polerowanie za pomocą specjalnej szczoteczki, co zabezpiecza zęby przed ponownym osadzaniem się kamienia.

Leczenie i profilaktyka kamienia nazębnego

Ze względu na konsekwencje nieusuwanego kamienia, powinieneś podjąć czynności, które pomogą Ci  w zapobieganiu jego powstawaniu. Zastosuj właściwą profilaktykę i leczenie. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać.

  • Odwiedzaj stomatologa co 6 miesięcy, dzięki temu kamień będzie regularnie  ściągany.
  • Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie i po każdym posiłku, stosuj przeciwbakteryjną pastę z fluorem lub specjalistyczne pasty zapobiegające gromadzeniu się płytki nazębnej (np. Elgydium Antibacterial).
  • Usuwaj resztki pokarmowe spomiędzy zębów przy pomocy nici dentystycznej (np. Elgydium Clinic).
  • Wymieniaj szczoteczkę do zębów co 3 miesiące.

Płucz jamę ustną specjalnym płynem ze środkami, które zapobiegają przyczepianiu się bakterii do zębów (sięgnij np. po płyn Elgydium Anti-Plaque).
Staraj się również ograniczyć jedzenie słodyczy, picie kawy, słodkich napojów i palenie papierosów, które sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej.