Klasterowy ból głowy – co o nim wiadomo?

Klasterowy ból głowy – co o nim wiadomo?

Kiedy rozboli Cię głowa, bierzesz tabletkę albo kładziesz się w zaciemnionym pomieszczeniu i odpoczywasz z zimnym kompresem na czole. Nawet jeśli ból jest naprawdę uciążliwy, wiesz, że za kilkadziesiąt minut powinien ustąpić w całości. Istnieje jednak ból, który nie daje się tak łatwo pokonać i jest znacznie silniejszy od pozostałych. To klasterowy ból głowy, określany również jako zespół Hortona. Dowiedz się, na czym polega i jak sobie z nim radzić.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Budzisz się z bardzo intensywnym, rozdzierającym, palącym, a nawet kłującym bólem głowy, który występuje tylko  po jednej stronie? Zastanów się, czy podobne dolegliwości nie występowały już w przeszłości w postaci okresu bólowego (zwanego właśnie klastrem) trwającego od 15 minut do 2 godzin i powtarzającego się kilka razy na dobę.

Zdarza się, że napad bólowy trwa kilka dni, a nawet tygodni. Może to wskazywać na zespół Hortona. Tym bardziej, jeśli do bólu dołącza  łzawienie oczu i pojawia się typowa aura migrenowa, czyli mroczki lub inne zjawiska błyskowe przed Twoimi oczami. Dodatkowymi objawami są obrzęk powieki, zapadnięcie gałki ocznej i zwężenie źrenicy w oku po stronie bólowej.

Klasterowy ból głowy – jak możesz sobie pomóc?

Klasterowy ból głowy sam w sobie nie jest niebezpieczny. Jego siła może być jednak na tyle duża, że wzrasta ryzyko nieracjonalnych zachowań. Z tego powodu, gdy dopada Cię ta dolegliwość, przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Inaczej niż w przypadku migreny czy zwykłego bólu głowy, zajmij pozycję siedzącą. Jeśli się położysz, zmiana ciśnienia krwi może nasilić ból. O ile jesteś w stanie, spróbuj zrobić kilka kroków i uciskać przy tym objęty bólem obszar głowy. Nie rób tego jednak zbyt mocno!

Możesz też zastosować zimny lub ciepły kompres. Zmocz niewielki kawałek materiału, na przykład ręcznik lub koszulkę w wodzie i przyłóż do bolącego miejsca. Taki okład zmienia ciśnienie krwi w głowie i przynosi ulgę. Nie usuwa wprawdzie bólu w całości, ale zmniejsza go na tyle, abyś  mógł w miarę normalnie funkcjonować.

Kogo dotyczy zespół Hortona?

Na klasterowy ból głowy są narażeni właściwie wszyscy. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się szczególnie mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat, chociaż odnotowano przypadek wystąpienia tej choroby u rocznego dziecka. Zwróć szczególną uwagę na swoje uciążliwe i nawracające bóle głowy, jeśli w Twojej rodzinie występowały wcześniej podobne dolegliwości.

Jak zapobiegać zespołowi Hortona? Nie ma jednoznacznie określonych zasad profilaktyki. Lepiej jednak ogranicz spożywanie alkoholu, nie przemęczaj się i unikaj zbyt obciążającego Twój organizm wysiłku fizycznego. Takie postępowanie może nie wyleczy Cię całkowicie z choroby, ale na pewno wesprze w jej leczeniu czy też obronie przed nią.

Jak leczyć klasterowy ból głowy?

Poradzenie sobie z tym schorzeniem nie jest łatwe i polega na próbie przerwania klastrów, czyli okresów występowania bólu. We współczesnej medycynie na klasterowy ból głowy stosuje się  np. sumatryptan i zolmitryptan oraz tlenoterapię. Pacjentom podaje się też lit lub werapamil. Środki te przepisać może jedynie lekarz, do którego warto się udać, jeśli podejrzewasz u siebie zespół Hortona.

Specjalista może dodatkowo zalecić Ci wykonanie rezonansu głowy albo innych badań pomagających w rozpoznaniu dolegliwości. Gdy czeka Cię taka wizyta, nie martw się na zapas. Klasterowy ból głowy to wprawdzie najsilniejszy ból tej części ciała, ale nie zagraża Twojemu życiu. Jest jedynie bardzo uciążliwy i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie.