Kobiecy ból brzucha – owulacja bez tajemnic

Kobiecy ból brzucha – owulacja bez tajemnic

Owulacja związana jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Często towarzyszy temu ból brzucha. Bóle owulacyjne występują jednak także w innych sytuacjach. Jak sobie z nimi radzić? Kiedy nie należy ich lekceważyć?

Ból brzucha a owulacja

Owulacja, czyli jajeczkowanie jest jednym z etapów cyklu miesiączkowego u kobiet. Czasami towarzyszy temu ból w okolicy podbrzusza. Wywołany jest pękaniem pęcherzyka, który znajduje się w jajniku i wylaniem płynu do jamy brzucha. Ból może mieć charakter kłujący lub kolkowy. Jest on związany z jajeczkowaniem, ale może pojawiać się nie tylko w trakcie, ale też przed lub po jego wystąpieniu.

Jak rozpoznać ból owulacyjny?

Jeśli występuje u Ciebie ból w połowie cyklu owulacyjnego, czyli 14 dni przed miesiączką, możesz podejrzewać, że jest on związany z pęknięciem pęcherzyka. Zazwyczaj ma średnie natężenie, występuje tylko po jednej stronie podbrzusza i promieniuje w okolicę miednicy oraz kręgosłupa. Nie powinno też zaniepokoić Cię pojawienie się innych objawów: podbarwionej krwią wydzieliny z pochwy, nudności, złego samopoczucia, osłabienia.

Ból owulacyjny może też wystąpić po stosunku lub po aktywności fizycznej. Jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy Ciebie, możesz to potwierdzić obserwując śluz z pochwy. W dni płodne przypomina on konsystencją białko jaja kurzego, jest obfity, przezroczysty i rozciągliwy. Niektóre kobiety podczas owulacji posiadają także zwiększone libido.

Ból brzucha – owulacja czy poważniejszy problem?

Jeśli dokucza Ci ból jajnika, który przekształca się w tępy ból podbrzusza i okolicy miednicy, udaj się do ginekologa. Może być to objaw zapalenia wyrostka robaczkowego lub endometriozy, czyli nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy.

Prowadź kalendarzyk – zaznaczaj w nim dni płodne, początek i koniec wystąpienia miesiączki, czas i charakter bólu. Jest to ważne, ponieważ lekarz może Cię poprosić o taką informację. Może się to okazać przydatne przy stawianiu diagnozy.

Udaj się też do lekarza, jeśli masz bóle owulacyjne, którym towarzyszą poniższe objawy:

  • gorączka,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • wymioty,
  • omdlenia,
  • spadek ciśnienia,
  • pieczenie skóry w bolącym miejscu.

Skonsultuj się też ze specjalistą, jeśli ból trwa dłużej niż 2-3 dni.

Owulacja a ból brzucha – co jeszcze może oznaczać?

Ból owulacyjny może być też objawem torbieli np. jajnika. Często towarzyszy też zespołowi policystycznych jajników, który występuje przy zaburzeniach hormonalnych. Obawiać można się również chorób przenoszony drogą płciową, stanu zapalnego jajników lub jajowodów i zrostów, czyli blizn powstałych po zabiegach chirurgicznych.

Jak radzić sobie z bólami menstruacyjnymi?

Często ból znika samoczynnie po ok. 24 godzinach. Jeśli utrudnia Ci on funkcjonowanie, możesz jednak pomóc sobie środkami przeciwbólowymi lub specjalnymi kompresami, czyli ciepłymi okładami, jak np. Nexcare ColdHot Classic czy kompres Flex Standard Sanity. Ulgę przyniesie Ci też ciepłą kąpiel z olejkami eterycznymi np. eukaliptusowym lub rozmarynowym. Pij dużo wody, co najmniej 2 litry dziennie.

Jak lekarz diagnozuje i leczy ból menstruacyjny?

W postawieniu odpowiedniej diagnozy lekarzowi pomogą Twoje zapiski dotyczące szczegółów miesiączki i występującego bólu. Ma to na celu wykluczenie innych przyczyn Twoich dolegliwości.

Czasami konieczne jest wykonanie laparoskopii, czyli badania narządów wewnętrznych za pomocą specjalnego wziernika. W innych przypadkach lekarz zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub badania USG.