Kręcz szyi – co to takiego i ile trwa?

Kręcz szyi – co to takiego i ile trwa?

Kręcz szyi – znany również jako kręcz karku – to choroba, która powoduje odchylenie szyi w jednym kierunku. Zapadają na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Czy wiesz, na czym polega specyfika tej choroby i leczenie? Dowiedz się, jak rozpoznać kręcz szyi – szczególnie u najmłodszych – aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kręcz szyi i kręcz karku – rodzaje i przyczyny

Jest to bolesna choroba, gdyż powoduje nienaturalne przechylenie głowy i szyi najczęściej w stronę barku. Kręcz szyi bywa wrodzony lub nabyty. Wrodzony może powstać w wyniku urazu okołoporodowego (nieprawidłowe ułożenie dziecka w łonie i powstałe w związku z tym problemy podczas porodu). Odmiana nabyta może wiązać się z różnymi przyczynami (m.in. stanami zapalnymi migdałków, węzłów chłonnych czy zapaleniem wyrostka sutkowego), a także nieprawidłową pozycją ciała w trakcie snu.

Inne rodzaje kręczu szyi – dystonia szyjna i zespół Klippel-Feila

Dystonia szyjna

Dystonia szyjna to najrzadziej występujący rodzaj kręczu szyi. Zdarza się, że zanika samoistnie, bez ingerencji lekarza. Jednak każda nieprawidłowość zawsze powinna być konsultowana ze specjalistą. Co ciekawe, dystonia szyjna częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn.

Muskularny kręcz szyi

To najczęściej występujący rodzaj stałych kręczy szyi. Spowodowany jest bliznowaceniem lub mało elastycznymi, skróconymi mięśniami po jednej stronie szyi.

Reumatyczny kręcz szyi

Reumatyczny kręcz szyi to bolesny przykurcz mięśnia mostkowo-obojczykowo-stutkowego na skutek nieprawidłowej pozycji w czasie snu.

Zespół Klippel-Feila

Zespół Klippel-Feila jest wrodzoną wadą układu kostnego. Charakteryzuje się zrośnięciem dwóch lub więcej kręgów szyjnych albo zmniejszoną ich liczbą.

Kręcz szyi u dorosłych – objawy

Trudno nie zauważyć objawów kręczu, ponieważ powodują zaburzenia ruchowe w obrębie głowy i szyi. Dodatkowo towarzyszy im ból. Do głównych objawów należy:

  • opuchlizna mięśni szyi,
  • ból głowy,
  • sztywność lub ból szyi,
  • niemożność poruszania szyją,
  • skierowanie podbródka w jedną stronę,
  • nierówne położenie ramion (jedno znajduje się zauważalnie wyżej od drugiego).

Kręcz szyi – ile trwa?

Wiele zależy od rodzaju choroby. Przykładowo, dystonia szyjna może zniknąć samoistnie i w stosunkowo krótkim czasie. Podobnie może być z tymczasowym kręczem szyi, który trwać może tylko kilka dni. Pamiętaj jednak, aby nie czekać na samoistne ustąpienie objawów, lecz niezwłocznie udać się do lekarza.

Doraźnie możesz przyjmować popularne leki  na bazie ibuprofenu, które złagodzą ból i stan zapalny. Kluczowa może okazać się jednak rehabilitacja połączona z ćwiczeniami, a w niektórych przypadkach nawet operacja. W przypadku tej choroby często skuteczne okazuje się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Kręcz szyi u niemowlaka – objawy i leczenie

Kręcz szyi u niemowlaka – podobnie jak kręcz szyi u dorosłych – objawia się tym, że dziecko nieustannie ma przechyloną główkę w jedną stronę lub trzyma ją cały czas prosto i nie może skręcić jej w przeciwną stronę lub w bok. Wynika to z faktu, że jeden z mięśni jest skrócony. Ta dysfunkcja zauważalna jest niemal od razu po porodzie, więc wdrożenie leczenia należy zacząć od razu po konsultacji z lekarzem.

Jak pomóc dziecku? Kręcz szyi u niemowlaka – po konsultacji z lekarzem – można złagodzić dzięki prostym ćwiczeniom wykonywanym w domu. Najważniejsze, aby prowokować do odginania główki w drugą stronę niż dziecko robi to odruchowo. W tym celu można pokazywać mu zabawki tylko z jednego boku.