Krwawiące dziąsła: jak leczyć tę dolegliwość?

Krwawiące dziąsła: jak leczyć tę dolegliwość?

Krwawienie z dziąseł często przytrafia się przy szczotkowaniu zębów. Może to być przyczyną odsłaniania się szyjek zębowych, co w konsekwencji prowadzi nawet do paradontozy i utraty uzębienia. Co zrobić jeśli zauważysz u siebie krwawiące dziąsła? Jak leczyć tę dolegliwość i jakie przyczyny krwawienia dziąseł? Jak sobie z tym radzić?

Przyczyny krwawienia dziąseł

Krwawienie z dziąseł może Cię spotkać podczas szczotkowania zębów lub gryzienia twardych pokarmów. Powodem nie musi być tylko mechaniczne drażnienie. Czasem odpowiedzialne za taki stan rzeczy są stan zapalny, paradontoza, czy inne choroby.

Najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł to:

  • niedostateczna higiena – niedokładne lub zbyt rzadkie mycie zębów,
  • przewlekły stres,
  • palenie papierosów,
  • nieprawidłowa dieta (brak witamin),
  • zgrzytanie zębami,
  • nieprawidłowo założone plomby,
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe.

Powodem krwawiących dziąseł może być również anemia wywołana niedoborem żelaza, zaburzeniami krzepnięcia, krwawieniem wewnętrznym, czy nowotworami. Problemy z dziąsłami towarzyszą czasami osobom chorującym na cukrzycę. Niestety w tym konkretnym przypadku leczenie schorzeń jamy ustnej bywa utrudnione.

Jeśli masz problem z krwawiącymi dziąsłami, pomyśl, czy nie brakuje Ci witaminy C lub K. Niedobór witaminy C może się brać z nieodpowiedniej diety, w której brakuje warzyw i owoców. Braki witaminy K wiążą się natomiast często z wyjałowieniem przewodu pokarmowego np. poprzez długie przyjmowanie antybiotyków.

Krwawiące dziąsła a odpowiednia higiena

W Twojej jamie ustnej znajdują się bakterie. Wraz ze śliną i resztami pokarmowym, już w kilka minut po jedzeniu osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej. Bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, ponieważ zabieg ten usuwa płytkę bakteryjną. Jeśli jednak zaniedbasz higienę jamy ustnej, po pewnym czasie może się rozwinąć zapalenie dziąseł. W konsekwencji może to prowadzić nawet to paradontozy i utraty zębów.

Pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest właśnie ich krwawienie. Może się ono pojawiać samoistnie lub pod wpływem szczotkowania. Towarzyszyć mogą mu zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, ból, nieprzyjemny zapach z ust, obniżenie linii dziąseł lub nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy i napoje.

Krwawiące dziąsła – jak leczyć?

Przede wszystkim lepiej i częściej szczotkuj zęby. Płytka nazębna musi być usuwana na bieżąco, inaczej nie będą się one goić.

Co na krwawiące dziąsła może Ci pomóc? Zwróć uwagę na swoją szczoteczkę. Używaj miękkiej, żeby dodatkowo nie drażnić dziąseł. Pamiętaj o dokładnym nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Używaj odpowiedniej pasty do zębów. Jeśli masz wątpliwości, jaką wybrać, zapytaj swojego stomatologa o poradę. Ważne, by oprócz fluoru zawierała również środki bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Płukaj jamę ustną odpowiednimi preparatami – np. naparem z szałwii, rumianku lub gotowym preparatem z apteki. Czasami lekarz stomatolog może zalecić Ci smarowanie krwawiących dziąseł odpowiednimi żelami.

Krwawienie dziąseł można zahamować, przy czym bardzo ważna jest regularna kontrola u dentysty. Dlatego nie odwlekaj wizyty w nieskończoność – znacznie krótsze i przyjemniejsze są wizyty kontrolne niż te poświęcane na leczenie zębów.