Leczenie hemoroidów w ciąży

Leczenie hemoroidów w ciąży

Ciąża to czas, kiedy Twój organizm zapewnia środowisko do życia dla nowej osoby. W tym okresie Twoje ciało przechodzi cały szereg przemian. Rośnie Twój brzuch, zmienia się sposób chodzenia, oddychania i dziesiątki innych procesów. O niektórych ważnych zmianach się nie mówi, przez co stają się wstydliwymi tematami. Niepotrzebnie.

Hemoroidy w ciąży. Dlaczego powstają i jak im zaradzić?

Chociaż hemoroidy nie dokuczają tylko kobietom w ciąży, to ten okres w życiu sprzyja ich powstawaniu. Poznaj trzech sprawców problemu. Po pierwsze, powiększająca się macica uciska na żyły, które odprowadzają krew z okolicy odbytu. Ciśnienie krwi rośnie i powoduje wybrzuszenie się żył. Po drugie, wysokie stężenie progesteronu – hormonu, który odpowiada za utrzymanie ciąży, sprzyja rozszerzaniu się naczyń. Trzecim powodem są zaparcia, które są jedną z najczęstszych dolegliwości w ciąży. Kiedy próbujesz wydalić twardy stolec, napinasz mięśnie i zwiększasz ciśnienie w jamie brzusznej, a to wypycha żyły na zewnątrz i dodatkowo zwiększa w nich ciśnienie.

Czy wiesz, że…?
Hemoroidy (inaczej: guzki krwawnicze) to po prostu poszerzone naczynia żylne w okolicy odbytu. Mogą one pozostawać na wierzchu, wychodzić w czasie parcia na stolec lub pozostawać schowane. Do ich najczęstszych objawów należy swędzenie, ból lub krwawienie w okolicy odbytu. Hemoroidy w ciąży najczęściej pojawiają się między 7 a 9 miesiącem.

Zwalcz przyczyny problemu

Nie możesz wpłynąć na wszystkie czynniki sprzyjające powstawaniu hemoroidów w ciąży. Jesteś jednak w stanie popracować nad wybranymi przyczynami. Zaparcia to bardzo częsty problem w ciąży. Jak ich unikniesz? Jedz produkty bogate w błonnik: owoce, warzywa i pełnoziarniste pieczywo. Pij dużo płynów, zwłaszcza wody – nawet 2-3 litry dziennie.

Ruszaj się każdego dnia. Ciąża to nie czas na sporty ekstremalne, ale i nie choroba, podczas której powinnaś leżeć w łóżku. Trzydzieści minut spaceru dziennie to minimum. Ruch pobudza krążenie i naturalne ruchy perystaltyczne (ruchy jelit, w których znajduje się pokarm). Unikaj długiego siedzenia czy stania. Nie napinaj się nadmiernie w czasie wydalania stolca i korzystaj z toalety, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę.

Ćwiczenia, które Ci pomogą

Chcąc zapobiec powstawaniu hemoroidów, wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. To grupa mięśni, która podtrzymuje Twój pęcherz moczowy, macicę oraz końcowy odcinek jelit. Dzięki nim kontrolujesz oddawanie moczu i wydalanie.

Ćwiczenie jest proste i nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu. Na przemian napinaj i rozluźniaj mięśnie okolicy cewki moczowej, pochwy i odbytu – tak, jakbyś chciała wstrzymać mocz podczas jego oddawania. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy dziennie i je modyfikować, np. próbując utrzymać napięte mięśnie przez coraz więcej sekund w serii.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Jeśli wypróbowałaś już wszystkie sposoby na rozwiązanie problemu hemoroidów od podstaw, a dalej nie czujesz poprawy, zadajesz sobie pewnie pytanie, co dalej. Jeśli dolegliwości są bardzo uciążliwe, skonsultuj się z lekarzem: może być to lekarz rodzinny, chirurg lub ginekolog.

Zadbaj o higienę – stosuj delikatny, bezzapachowy papier toaletowy lub delikatne, mokre chusteczki dla dzieci. Nie pocieraj nimi mocno, tylko raczej delikatnie dotykaj. Dla złagodzenia bólu możesz przykładać kostki lodu zawinięte w mały ręcznik. W bólu ulży Ci też ciepła kąpiel.

Jeśli hemoroid wystaje z odbytu po oddaniu stolca spróbuj delikatnie wsadzić go z powrotem palcem. Maści, kremy i czopki doodbytnicze to dobre rozwiązanie, ale przed ich zastosowaniem skonsultuj się ze specjalistą – nie wszystkie mogą być stosowane podczas ciąży, a część tylko w wybranych jej okresach. W najbardziej uciążliwych przypadkach, gdy dojdzie do powstania bolesnego zakrzepu wewnątrz hemoroidu, może być konieczne leczenie hemoroidów w ciąży metodą chirurgiczną.

Dobra wiadomość na przyszłość

Dolegliwości związane z hemoroidami zwykle zmniejszają się lub ustępują po porodzie, dlatego wstrzymaj się z poważniejszą interwencją do tego czasu. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza, niezależnie od wieku, stanu i płci jest pojawienie się krwi na bieliźnie lub papierze toaletowym. Tego objawu nie lekceważ.