Masz nocne kurcze nóg? Poznaj ich przyczynę!

Masz nocne kurcze nóg? Poznaj ich przyczynę!

Za dnia pokonujesz pieszo wiele kilometrów i nogi nie dają o sobie znać, ale nocą budzą Cię kurcze łydek? Ból doskwiera Ci jeszcze przez jakiś czas po przebudzeniu? Poznaj przyczyny nocnych kurczy nóg i dowiedz się, jak im zapobiegać.

Nocne kurcze nóg – przyczyny

Kurcze mięśni w nocy są częstą dolegliwością. Towarzyszy im ból, ponieważ w czasie skurczu mięsień przez ok. minutę pozostaje w silnym napięciu. Nocne kurcze najczęściej są spowodowane:

  • niedoborem składników mineralnych (np. magnezu i potasu, zwłaszcza jeśli pijesz dużo kawy),
  • odwodnieniem (np. jeśli zbyt dużo trenujesz, zapominasz o piciu wody lub cierpisz na biegunkę),
  • żylakami nóg,
  • przewlekłą chorobą nerek,
  • przyjmowanymi lekami (np. środkami antykoncepcyjnymi).

Nocne kurcze a żylaki

Jeśli nocnym skurczom łydek towarzyszy obrzęk, możesz mieć problem z żylakami. Udaj się więc do lekarza, który postawi diagnozę. Unikaj noszenia za ciasnych skarpetek, butów na wysokim obcasie i zakładania nogi na nogę. Wieczorami daj nogom odpocząć – unieś je wyżej od reszty ciała. Możesz też stosować maści i żele, które złagodzą dolegliwości.

Niedobór pierwiastków mineralnych

Jeśli Twoja dieta jest nieodpowiednio zbilansowana, zażywasz leki moczopędne, pijesz dużo kawy, a po treningu nie nawadniasz się odpowiednio, możesz doprowadzić do niedoboru ważnych składników mineralnych we krwi. To także jedna z przyczyn nocnych kurczy nóg. Jeśli chcesz temu zapobiec, odżywiaj się zdrowo, pij dużo wody i elektrolitów.

W razie potrzeby, suplementuj witaminy i minerały, które pozytywnie wpłyną na Twoje mięśnie i zapobiegną kurczom. Korzystne będą dla Ciebie zwłaszcza preparaty z magnezem i potasem. To pierwiastki, które uczestniczą w prawidłowym przewodnictwie nerwowo-mięśniowym i w mechanizmie skurczu mięśni. Znajdziesz je np. w  preparatach Doppelherz Aktiv na skurcze czy Magnez skurcz. Jeśli chcesz suplementować sam magnez, wybierz ten w dobrze przyswajalnej postaci, zawarty np. w kapsułkach Chela-Mag B6.

Nocne kurcze nóg a wysiłek fizyczny

Do wystąpienia kurczów w nocy może przyczynić się zbyt długie stanie na twardej powierzchni, noszenie wysokich obcasów, za ciasnych skarpetek i butów lub przetrenowanie np. na siłowni. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twoich dolegliwości jest zbyt duży wysiłek, pamiętaj o odpowiednim odpoczynku. Zrezygnuj ze zbyt częstych treningów. Jeśli pracujesz fizycznie, w miarę możliwości rób sobie też przerwy w pracy.

Niedoczynność tarczycy a nocne kurcze

Hormony tarczycy wpływają na wchłanianie wapnia. Ich niski poziom, który występuje przy niedoczynności, może przyczynić się do osłabienia mięśni, bólu i skurczów. Dodatkowo nieprawidłowo działająca tarczyca może zwiększać stan zapalny, co również wpływa na stan mięśni Twoich nóg.

Kurcze mięśni w ciąży

Kurcze mięśni nóg czasami dotykają kobiet w ciąży – ból nóg w ciąży. Najczęściej dzieje się tak w 2. trymestrze, a spowodowane może być zastojem krwi w nogach lub zmęczeniem. Ważne, by przyszła matka omówiła problem ze swoim ginekologiem, który pomoże w złagodzeniu bólu i w razie konieczności przepisze odpowiednie preparaty.

Skurcze mięśni w nocy – profilaktyka

Jak zapobiegać nocnym skurczom nóg? Oto kilka sposobów.

  • Noś wygodne obuwie.
  • Pij dużo wody, minimum 2 litry dziennie.
  • Wykonuj ćwiczenia, które rozciągną mięśnie.
  • Jeśli masz siedzącą pracę, zapewnij sobie 30 minut ruchu po powrocie do domu.
  • Dbaj o odpowiednią dietę.

Skurcze mięśni łydek w nocy utrudniają Ci spokojny sen, który jest podstawą Twojego dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Dlatego, jeśli dolegliwość nie ustępuje mimo zmiany trybu życia, skonsultuj się ze specjalistą.