Migrena — jak jej zapobiegać?

Migrena — jak jej zapobiegać?

Na migrenę może cierpieć nawet 20% populacji. Jeśli należysz do grupy osób, które borykają się z migreną, wiesz dobrze, że tego typu ból głowy często uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jednak możesz temu zapobiec i uniknąć nieprzyjemnej dolegliwości. Jakie są zalecenia żywieniowe dla chorych? Co może mieć wpływ na atak migreny ? Wreszcie – jak jej zapobiegać?

Jakie są przyczyny migreny?

Dokładne przyczyny migreny nie zostały do końca poznane. Udowodniono jedynie wpływ czynników genetycznych na procesy neurologiczne, które ją wywołują. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, problemy ze snem lub masz nadwagę – jesteś w grupie większego ryzyka.

Pierwsze oznaki migreny pojawiają się często przed dojrzewaniem, a najbardziej uciążliwy czas to około 40. roku życia. Istnieją czynniki (tak zwane wywoływacze), które powodują atak migreny.

Co wywołuje atak migreny?

Wywoływacze to impulsy, które prowokują atak bólu głowy. Najpopularniejsze z nich to czynniki:

  • emocjonalne — przeżycia związane z silnym stresem, niepokój, depresja,
  • zdrowotne — nadmierne przemęczenie, nadciśnienie, miesiączka, anemia, zmiany hormonalne, niedożywienie,
  • niektóre lekarstwa — środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, antykoncepcja doustna,
  • żywieniowe — cytrusy, tłuste, ciężkostrawne potrawy, alkohol, kofeina, czekolada,
  • inne — zbyt mała ilość snu, palenie papierosów, hałas, nagła zmiana pogody, ostre światło.

Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?

Migrenowy ból głowy jest tętniący, narasta stopniowo w okolicy skroni lub potylicy, zazwyczaj po jednej stronie głowy. Pojedynczy napad trwa od 4 do nawet 72 godzin. Ból jest na tyle silny, że utrudnia codzienną aktywność. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka migreny.

Rodzaje migreny

Istnieje wiele rodzajów migreny. Dwie podstawowe odmiany to migrena z aurą i migrena bez aury. Ta pierwsza występuje rzadziej i cechuje się tym, że przed napadem chory odczuwa pewny zespół dolegliwości. Objawy aury są przede wszystkim wzrokowe — miraże, punkty i plamki, zniekształcenia obrazu. Czasem towarzyszy im drętwienie kończyn, trudności w koncentracji i mówieniu.

Drugim rodzajem jest migrena bez aury. Tutaj bólowi głowy towarzyszy nadwrażliwość na dźwięki, zapachy i światłowstręt.

Co zwiastuje atak migreny?

Niektóre czynniki związane z Twoim samopoczuciem zwiastują nadchodzący atak migreny. Pojawiają się kilka dni do kilku godzin przed bólem głowy. Jeśli czujesz ogólne zmęczenie, towarzyszą Ci gwałtowne zmiany nastroju, pogorszenie samopoczucia, ospałość – możesz wkrótce spodziewać się migreny.

Migrena – zapobieganie

Żeby uniknąć ataku migreny, trzeba trzymać się kilku prostych zasad. Staraj się unikać stresowych sytuacji i dbać o odpowiednią ilość snu. By zmniejszyć dolegliwości, ogranicz picie kofeiny i środków przeciwbólowych. Jeśli dokucza Ci migrena, musisz również wiedzieć, czego nie jeść.

Przede wszystkim wyeliminuj z jadłospisu cytrusy, czekoladę, mleko, pomidory, banany, czerwone wino. Te produkty wzmagają napady migreny. Trudno stronić od niektórych czynników, bo nie wszystkie są od Ciebie zależne, np. zmiana pogody. Jednak przez zmianę kilku elementów życia możesz zmniejszyć ryzyko migreny.

Jak przebiega leczenie migreny?

Migrena u każdego przebiega inaczej, dlatego do rozpoznania i leczenia konieczny jest dokładny wywiad i przeprowadzenie badań. Przydatna w diagnozie jest tomografia komputerowa.

Do leczenia migreny stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki przeciwbólowe i selektywne leki działające jedynie na ból migrenowy. Co ciekawe, pacjenci często uzależniają się od składników znajdujących się w tych medykamentach – sprawdź tabletki na ból głowy.