Migrena — jakie badania wykonać?

Migrena — jakie badania wykonać?

Miewasz ataki migreny, która trwa kilka dni z rzędu? Ból jest poważną przeszkodą w Twoim życiu i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie? Dowiedz się, gdzie leży przyczyna i jak złagodzić dokuczliwe objawy. Podpowiadamy jakie badania wykonać przy migrenie, żeby potwierdzić diagnozę i zacząć odpowiednie leczenie.

Pulsujący ból głowy — czym jest migrena?

Migrena należy do najczęstszych dolegliwości neurologicznych i pojawia się częściej u kobiet. Występuje pulsujący ból głowy, który ma charakter napadowy. Zwykle migrena zaczyna się jednostronnie, może towarzyszyć jej światłowstręt, nadwrażliwość na światło, dźwięki, a nawet nudności i wymioty. Dokucza ona od 4 do 72 godzin, może trwać nieprzerwanie lub w cyklach kilkunastominutowych. Częste migreny są bardzo dokuczliwe i ograniczają codzienną aktywność.

Częste migreny — jakie są przyczyny?

Napadowe bóle głowy są spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. Na ich wystąpienie mają wpływ także: przeciążenie fizyczne, stres, zmęczenie i niektóre pokarmy np. żółty ser lub napoje np. czerwone wino. Bezpośrednio za migrenę odpowiada skurcz naczyń krwionośnych mózgu.

Kto choruje na migrenę?

Na migrenę częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Pierwsze ataki występują w średnim wieku, ale mogą się zdarzyć również u dzieci. U kobiet migrena pojawia się niekiedy po menopauzie. Zwykle jednak trwa ona całe życie, z okresami zaostrzeń i przerw.

Objawy migreny

Istnieją dwie zasadnicze odmiany migreny — z aurą i bez aury. Częstszą formą jest migrena pozbawiona poprzedzających symptomów. Ból jest jednostronny, pulsujący, towarzyszą mu nadwrażliwość na światło, dźwięki, nudności i czasem wymioty.

Natomiast w migrenie z aurą bóle poprzedzone są problemami z widzeniem, drętwieniem języka, niedowidzeniem w jednym oku. Mogą Ci się przytrafić mroczki przed oczami, zaburzenia mowy, omamy związane z wystąpieniem zamglonej plamki lub migoczącej figury, której kształt przypomina gwiazdę.

Migrena — jakie badania?

Jeśli dotyka Cię problem dokuczliwej migreny, udaj się do neurologa. Przeprowadzi on badania, które wykluczą inne choroby np. zaburzenia związane z układem krwionośnym, udar i guzy mózgu, stany zapalne. Lekarzowi w postawieniu diagnozy pomaga wywiad, który przeprowadza z pacjentem. Zleca on badania, najczęściej laboratoryjne i obrazowe.

Obok typowo medycznych badań, szybkim i prostym sposobem na wykrycie przyczyny migreny jest badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem. Umożliwi to natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, przez co szybko złagodzisz uciążliwe bóle głowy.

Migrena — badania obrazowe

W diagnostyce migreny zasadniczą rolę odgrywają badania obrazowe m.in. tomografia komputerowa, wykonywana podczas ataku. Badanie przeprowadzane między napadami nie wykazuje odchyleń od normy. Jest to badanie radiologiczne, które pozwala na uzyskanie obrazów struktur mózgu.

Pomocnym sposobem jest również wykonywanie rezonansu magnetycznego, który sprawdza układ naczyniowy chorego. W trakcie badania pacjent jest umieszczany w oświetlonym, wąskim tunelu i powinien leżeć bez ruchu. Cały czas ma kontakt z personelem medycznym. Sam rezonans magnetyczny trwa od 30 do 90 minut w zależności od jego rodzaju.

Jeżeli lekarz zlecił Ci badanie MRI, powinieneś przyjść na czczo, tzn. przez co najmniej 6 godzin przed wykonaniem badania nie powinieneś spożywać posiłków. Przed rezonansem zostaniesz poproszony o  zdjęcie  metalowych ozdób (np. kolczyków, naszyjnika, zegarka), ponieważ mogłyby one zakłócić pracę urządzenia.

Leczenie migreny

Leczenie migreny można podzielić na przerywanie bólu i zapobieganie napadom. Przy wystąpieniu pierwszych symptomów zwiastujących atak, sięgnij jak najszybciej po przeciwbólowe tabletki bez recepty lub najlepiej po leki przepisane przez lekarza neurologa. Dzięki temu nasilenie bólu nie będzie aż tak duże, a napad ulegnie skróceniu.