Na placu zabaw z siniakiem – jak przyspieszyć gojenie ran?

Na placu zabaw z siniakiem – jak przyspieszyć gojenie ran?

Skaleczenia u dzieci – nawet niewielkie – czasami trudno się goją, a przede wszystkim wywołują u nich dyskomfort i stres. Maluch z pewnością wolałby czym prędzej wrócić do codziennych zabaw z rówieśnikami. Dowiedz się, jak mu pomóc – jak przyspieszyć gojenie ran. Istnieje kilka  sposobów – w tym domowych – które mogą w tym skutecznie pomóc.

Przyspieszenie gojenia ran – od czego zacząć?

Twoje dziecko zraniło się i płacze? Działaj szybko. Pierwszym krokiem zawsze jest dokładne oczyszczenie rany. Najpierw zrób to pod delikatnym strumieniem bieżącej wody, a następnie polej wodą utlenioną (raczej unikaj spirytusu). Nie używaj mydła ani żelu do przemywania rany, gdyż możesz wywołać dodatkowe podrażnienia. Następnie zrób opatrunek lub – jeżeli ranka jest niewielka – naklej plaster.

A czy wiesz, jak przyspieszyć gojenie ran już na etapie opatrunku? Wystarczy, że bandaż posypiesz niewielką ilością węgla leczniczego (aktywowanego), który ma silne działanie przeciwbakteryjne i pochłaniające toksyny. Taki węgiel kupisz w każdej aptece.

Jak przyspieszyć gojenie ran domowymi sposobami?

Już nasze prababcie skaleczenia u dzieci leczyły domowymi i naturalnymi sposobami. Pomocne okazywały się np. zioła, które często wykazują działanie przeciwbakteryjne, łagodzące i zapobiegające powstawaniu blizn. Które z roślin wybrać?

  • Babka lancetowata

Łagodzi ból i przyspiesza gojenie. Znajdziesz ją na pastwiskach, polanach i łąkach. Jest pospolitym chwastem, lecz wykazuje silne działanie lecznicze. Wykonaj z niej okład. Zmiażdż świeże liście i przyłożysz do rany na 2 godziny. Jednak nie zawsze mamy pod ręką zioła. Warto wiedzieć, że w procesie gojenia ran najważniejsze jest działanie przeciwbakteryjne, a także – ze względów estetycznych – zapobiegające powstawaniu blizn. Silne działanie eliminujące bakterie posiada też popularne nanosrebro, cukier prebiotyczny, czy żel hydrofilowy (znajdziesz je chociażby w kremie Cicavit Baume, Unigel czy Nanosilver Prodiab).

  • Cebula

Każdy z nas znajdzie w domowej spiżarni cebulę. Jednak nie zawsze wiemy, że można z niej zrobić użytek w przypadku skaleczenia u dzieci. Cebula mocno regeneruje i niszczy bakterie. Należy bezpośrednio przyłożyć plaster cebuli do rany lub zetrzeć ją i nałożyć w postaci papki. Warto w obu przypadkach zabezpieczyć cebulę opatrunkiem i po upływie 1-2 godzin usunąć. Cebula rozpuszcza fibryny (które są składnikiem białka tworzącego skrzepy), zapobiegnie tworzeniu blizn i zadziała bakteriobójczo.

  • Koniczyna łąkowa

Przyspieszenie gojenia ran może odbyć się również za sprawą niepozornej koniczyny. Roślina działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Wystarczy ją, tak jak babkę, zgnieść i nanieść na ranę. Bardzo dobrze leczy rany, które trudno się goją.

  • Żywokost lekarski

Przyspiesza gojenie ran dzięki zawartości allantoiny. Allantoina pobudza rozwój komórek i przyspiesza ich podział, co oznacza, że pomaga w gojeniu się ran naskórka i działa ściągająco.

  • Aloes

Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. To jeden z najbardziej popularnych sprzymierzeńców w skaleczeniach u dzieci. W aptece lub sklepie ze zdrową żywnością kupisz żel lub sok z miąższem (zwróć uwagę na to, by produkt był certyfikowany). Używając samego liścia, przekrój go, połóż na ranę i zabezpiecz plastrem. Opatrunek zmieniaj co godzinę. Aloes użyty bez opatrunku zabezpieczy również ranę przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, gdyż zaschnie i stworzy ochronną warstwę.

Jak przyspieszyć gojenie ran? Inne możliwości

Możesz też wypróbować diety na przyspieszenie gojenia ran. Kluczowa jest tutaj witamina C, która uczestniczy w powstawaniu kolagenu, a także uszczelnia naczynia krwionośne. Podawaj dziecku owoce i warzywa bogate w tę witaminę (np. czerwoną paprykę, czarną porzeczkę, kiwi, pomidory i jabłka.).

Dużą rolę w procesie gojenia odgrywa też lizyna. Organizm nie jest jednak w stanie wytworzyć jej samodzielnie, więc w okresie rekonwalescencji przygotowuj potrawy z jajkami i nabiałem oraz szpinakiem. Włącz też do diety produkty bogate w witaminy z grupy B i kwasy omega-3.

Do wesela się zagoi

Na pewno słyszałeś to powiedzenie od własnych rodziców. Niewielkie skaleczenia u dzieci warto leczyć domowymi sposobami lub wybierać środki, które są naturalne i bezpieczne. Doświadczenie pokoleń mówi w tym przypadku samo za siebie. Sięgnij po te sposoby, a rany wkrótce się zabliźnią i staną wspomnieniem.

na placu zabaw - do wesela sie zagoi