Nadciśnienie i ból głowy – co zrobić, gdy Cię dopadną?

Nadciśnienie i ból głowy – co zrobić, gdy Cię dopadną?

Budzisz się rano z silnym bólem głowy. Od jakiegoś czasu bierzesz tabletki na nadciśnienie, więc nie powinno być za wysokie. A jednak… I co teraz? Wziąć tabletkę na nadciśnienie czy na ból głowy? A może obie?

Nadciśnienie a ból głowy: czy jedno wynika z drugiego?

Ból głowy to powszechna dolegliwość. Najczęściej pojawia się tzw. napięciowy ból głowy. Nie wiąże się on z żadną poważną chorobą i przechodzi po kilku godzinach. Nadciśnienie tętnicze to z kolei jedna z najczęstszych przewlekłych chorób. Dotyczy około 30% dorosłych Polaków. Jeśli masz ponad 50 lat, istnieje 50% szansy na to, że nadciśnienie dotyczy także Ciebie.

Ból głowy nie jest jednak dolegliwością, która zawsze towarzyszy nadciśnieniu. Są to często niezależne objawy, chociaż mogą się wzajemnie napędzać. W jaki sposób? Jeśli stresujesz się tym, że lekarz rozpoznał u Ciebie nadciśnienie, możesz podświadomie wywołać u siebie ból głowy. Denerwujesz się odczuwanymi bólami głowy? Takie emocje wpływają na wzrost Twojego ciśnienia.

Duży skok ciśnienia

Jeśli jesteś tzw. wysokociśnieniowcem i odczuwasz ból głowy, od razu zmierz ciśnienie. Jeśli wyświetlacz ciśnieniomierza pokazuje wysoki wynik, nie wpadaj od razu w panikę. Odczekaj 5 minut i zmierz ciśnienie na drugiej ręce. Jeśli nadal jest tak wysokie – działaj. Jeżeli leczysz się już na nadciśnienie odpowiednimi lekami, zastosuj je we wskazanej przez lekarza dawce. Powinny zadziałać już po 15 minutach. Pamiętaj: priorytetem jest obniżenie ciśnienia. To, czy weźmiesz tabletkę na ból głowy, ma mniejsze znaczenie.

Podniesione ciśnienie wystąpiło u Ciebie po raz pierwszy? Udaj się na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Tam otrzymasz stosowną pomoc. Lekarze wykonają też dodatkowe badania.

Wezwanie karetki jest konieczne, jeśli podniesionemu ciśnieniu towarzyszą inne objawy, takie jak:

Co na ból głowy?

Jeśli Twoje ciśnienie nie jest bardzo wysokie (>180/120 mmHg), możesz leczyć swój ból głowy w tradycyjny sposób. Pomogą Ci leki z paracetamolem. Są bezpieczne, nawet jeśli masz chorobę wrzodową.  Przy wyjątkowo silnym bólu ulgę może Ci przynieść lek z ibuprofenem.

Jak uniknąć skoków ciśnienia?

Czy wiesz, że…?

Stosowanie jednego leku na nadciśnienie wystarcza do jego unormowania tylko u 20-30% pacjentów. Pozostali potrzebują dołączenia dodatkowych leków.

Nadciśnienie powinno być kontrolowane stałym zestawem leków, przyjmowanych codziennie o określonej porze. Co możesz zrobić, żeby leczenie dawało lepsze efekty?

  • Zrzuć zbędne kilogramy – zdrowa dieta i 30 minut ruchu dziennie mogą sprawić, że nie będziesz potrzebował żadnych leków albo będzie można zmniejszyć ich dawki.
  • Ogranicz spożycie alkoholu i rzuć palenie – używki powodują bóle głowy i sprzyjają nadciśnieniu.
  • Zapisuj swoje pomiary ciśnienia w dzienniczku – pomoże to w doborze leczenia dopasowanego do Twoich potrzeb.
  • Jeśli lekarz przepisał Ci leki na nadciśnienie, przyjmuj je regularnie – nie stosuj leków wyłącznie wtedy, kiedy wzrośnie Ci ciśnienie.

Czy dobrze sypiasz?

Budzisz się ze snu, ale nadal czujesz zmęczenie? Masz nadciśnienie, ból głowy, a w ciągu dnia jesteś senny i zdarza Ci się zasnąć w fotelu? A może bliscy zwracają Ci uwagę, że chrapiesz? Być może cierpisz na obturacyjny bezdech senny. Jest to choroba polegająca na utrudnionym przepływie powietrza przez gardło podczas snu. Z tego powodu, ciężko Ci oddychać, a Twój organizm staje się niedotleniony. Serce próbuje podnieść ciśnienie, krążenie krwi w mózgu jest gorsze, a sen nie przynosi wypoczynku. Zauważyłeś u siebie takie objawy? Skonsultuj się z lekarzem.