Napięciowy ból głowy – objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Napięciowy ból głowy – objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Napięciowy ból głowy to obok migreny najczęściej występujący rodzaj samoistnego bólu głowy. Jego źródłem jest stres. Kiedy może Ci dokuczać? Jak go rozpoznać? W jaki sposób mu zapobiegać i łagodzić jego objawy?

Czym jest napięciowy ból głowy?

Stres, zmęczenie i życie w nieustannym pośpiechu – te czynniki nie są obojętne dla Twojego zdrowia. Możesz to w szczególności odczuć po ciężkim, stresującym dniu. Napięciowe bóle głowy dotyczą najczęściej kobiet między 25. a 35. rokiem życia. Mogą się one pojawić, gdy jesteś przemęczony, przepracowany lub niewyspany. Pochodzenie napięciowych bólów głowy jest różne, występują one nieregularnie i są zwykle średnio intensywne.

Przyczyny napięciowego bólu głowy

Mechanizm napięciowych bólów głowy nie jest do końca poznany. Z pewnością mają na nie wpływ stres, lęk i depresja. Schorzenie to częściej występuje u osób ze skłonnością do nerwicy, szybkiego wpadania w furię lub bezsenności. Bóle tego typu mogą Ci również doskwierać również gdy jesteś głodny, odwodniony, przesadzasz z używkami lub zbyt długo przebywasz w niewygodnej pozycji.

Napięciowy ból głowy – objawy

Napięciowy ból głowy występuje obustronnie i symetrycznie, może obejmować całą głowę lub tylko jej część. Ma on ciągły, tępy i uciskający charakter. Czasami tym objawom towarzyszą wymioty i światłowstręt. Nasilenie bólu nie zwiększa się pod wpływem wysiłku fizycznego.

Dolegliwości mogą utrzymywać się u Ciebie przez wiele godzin – nawet do tygodnia. Jeśli to również Twój problem, nie powinno Cię dziwić napięcie mięśni karku lub mięśni przykręgosłupowych w okolicy odcinka szyjnego.

Napięciowe bóle głowy – rodzaje

O rzadkim napięciowym bólu głowy możemy mówić, gdy występuje on mniej niż 12 dni w roku, a pojedynczy atak trwa od pół godziny do tygodnia. Epizody bólu zdarzają się też częściej niż raz w miesiącu i wtedy jest to ból epizodyczny (inaczej: częsty). Przewlekły ból napięciowy atakuje co najmniej 15 dni w ciągu miesiąca. W obrębie każdej kategorii można wyróżnić ból z towarzyszącą tkliwością okostnej, czyli zewnętrznej błony kości, która występuje podczas dotykowego badania lekarskiego lub bez stwierdzanej tkliwości.

Rozpoznanie napięciowych bólów głowy

Jak w każdej chorobie, rozpoznanie napięciowego bólu głowy opiera się na wywiadzie lekarza z pacjentem. Lekarz podczas wizyty zapyta Cię o charakter dolegliwości, ich czas i dodatkowe czynniki, które mogą wywoływać ból. Dla potwierdzenia diagnozy może on zlecić dodatkowe badania np. neuroobrazowe. Ich wyniki pozwalają wykluczyć migrenę i dobrać odpowiednie dla pacjenta leki.

Leczenie napięciowego bólu głowy

Intensywność, czas trwania, nawroty mogą się okresowo zwiększać lub zmniejszać, ale z reguły utrzymują się przez całe życie. Najważniejsze w radzeniu sobie z napięciowym bólem głowy jest wyeliminowanie jego przyczyny. Jeśli żyjesz w stresie i napięciu, zadbaj o jakość swojego wypoczynku – poszukaj innych form niż siedzenie przy komputerze lub przed telewizorem. Możesz też stosować techniki relaksacyjne, jogę lub medytację. Jeśli cierpisz na bóle tego typu – o charakterze psychosomatycznym, dobrym wyjściem może też być psychoterapia.

Ogranicz mocną kawę, dbaj o wystarczającą ilość snu i uprawiaj sport. Możesz iść na siłownię, basen lub chodzić na długie spacery. Podczas epizodu bólu głowy, aby zwalczyć nieprzyjemne objawy dolegliwości, możesz sięgnąć po leki na ból głowy np. Ibum, Excedrin MigraStop lub Ibuprom.

Jeśli napięciowe bóle głowy utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci dobrać odpowiednią dawkę leku, co pomoże uniknąć niepożądanych efektów. Oprócz pomocy doraźnej, w przebiegu przewlekłego bólu napięciowego lekarz może również zalecić Ci leki przeciwdepresyjne.